reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 tunerów cyfrowych pod choinkę

dodano: 2011-12-13 13:59 | aktualizacja: 2011-12-13 18:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Choinka Jednymi z najbardziej funkcjonalnych prezentów świątecznych pod choinkę są tunery i odbiorniki cyfrowe. W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych urządzeń, od dedykowanych dekoderów platform po proste tunery DVB-T i zaawansowane odbiorniki PVR z dyskiem. Jaki wybrać, tak by prezent pod choinkę spełnił wszystkie stawiane przed nim wymagania? Poniżej krótki przegląd popularnych tunerów cyfrowych na polskim rynku, którymi warto zainteresować się przed świętami.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wybór z ponad 300 różnych cyfrowych odbiorników, dekoderów i tunerów na polskim rynku jest bardzo trudny. Kto by pomyślał, że samych tunerów DVB-T do naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest ponad 140 i ciągle ich przybywa, bo kolejni dostawcy chcą zarobić na starcie multipleksów NTC. W redakcji magazynu SAT Kurier wybraliśmy 10 tunerów z różnych kategorii, dbając o opinię na rynku, zainteresowanie, cenę i duże możliwości. To wybór subiektywny, ale na pewno będzie przydatny.

1. nbox recorder turbo z 1 TB, czyli tzw. MonsterboxPlatforma n zdecydowała się wprowadzić na rynek dekoder z największym wbudowanym dyskiem twardym wśród wszystkich platform w Polsce. Doskonale znany wcześniej i licznie nagradzany nbox recorder w wersji turbo został wyposażony w potwornie wielki dysk o pojemności aż 1 terabajta (z greckiego téras znaczy potwór) umożliwia nagrywanie do 800 godzin materiału. Tak duży dysk to gratka dla wszystkich użytkowników, którzy chcą korzystać z najbardziej zaawansowanej domowej cyfrowej nagrywarki w jakości HD. Zdecydowanie najlepszy dekoder dedykowany z ofert polskich platform. Tylko do wypożyczenia od telewizji n, ale warto, bo VOD, nagrywanie i oglądanie różnych programów, EPG to bajka w tym wykonaniu. Kto raz się zdecyduje ("powącha") to nie zamieni się na nic innego! Krótki opis w drukowanym magazynie SAT KURIER 12/2011 str. 23.

2. Linuksowy odbiornik Dreambox DM7020 HDAbsolutna nowość - polska premiera to październik 2011. Bardzo pożądany, multimedialny odbiornik niemieckiej firmy Dream Multimedia z 2 wymiennymi głowicami DVB-S2 i DVB-T/C z możliwością instalacji dysku 3,5 cala. Do dyspozycji są 2 czytniki kart i 2 gniazda na moduły CI. System Linux wraz z całą gamą możliwości. Większa pamięć RAM (512 MB) oraz pamięć flash aż 1 GB, jak i szybszy procesor pozwalają odbiornikowi skutecznie konkurować z VU+ Duo i Xtrend ET9000 i być tańszą alternatywą dla DM8000. Oprogramowanie (E2) zapewnia stałe wsparcie i dostęp do nowych camów, skinów, list kanałów oraz pluginów prosto z menu odbiornika. Odbiornik wyposażono również w duży i czytelny wyświetlacz OLED. Dodatkowo zastosowano głowice, które można wymieniać i podmieniać do woli tworząc np. pełnowartościowy odbiornik typu PVR (2 głowice DVB-S2). W zestawie otrzymujemy również kartę WLAN na USB! Na pewno cena DM7020 HD lekko szokuje, bo wydanie ponad 2700 zł to już może być mały ból głowy. Pełny opis tego tunera polecamy w drukowanym magazynie SAT Kurier 11/2011.

3. Odbiornik XTrend ET9000To fajny kombajn multimedialny z 2 głowicami DVB-S2 i z możliwością instalacji dysku 3,5 cala oraz 2 czytniki kart i 2 gniazda na moduły CI. Linuksowy odbiornik oparty o najnowszy procesor Broadcom 7413 - nowszej generacji niż zastosowany w Dreambox DM800se oraz DM8000 HD. Większa ilość pamięci RAM i szybszy procesor pozwalają odbiornikowi konkurować z VU+ Duo i być tańszą alternatywą dla DM8000. Oprogramowanie (E2) zapewnia stałe wsparcie i dostęp do nowych camów, skinów, list kanałów oraz pluginów prosto z menu odbiornika. Tuner dla młodych osób wiedzących co to jest Linux, idealny do zabawy, komunikacji z komputerem. Znany jest też pod nazwą Clarke-Tech. Cena 1700 zł + dysk TB może blokować przy zakupie, ale za taki kombajn to i tak nie tak dużo - patrz na cenę DM7020 HD.

4. Odbiornik VU+ DUO TWIN HDTVJeden z najbardziej rozbudowanych odbiorników dostępnych obecnie na rynku, choć ostatnio trudno go już kupić, bo i cena 1600 zł była całkiem przyzwoita. To alternatywa dla Dreambox DM8000 HD. Posiada niemal nieograniczone możliwości dzięki zastosowaniu oprogramowania opartego o system operacyjny Linux. Multimedialny kombajn. Pozwala na podłączenie dysku twardego 3,5". Do odbiornika można zastosować oprogramowanie dla DM8000 dzięki opcji multiboot. Na alternatywnym oprogramowaniu możliwe jest podłączenie karty DVB-T poprzez złącze USB. Tuner dla młodzieży oblatanej w Linuksie.

5. Topfield SRP-2410 HD PVR 500GB i SRP-2401 HD PVR CI+

SRP-2410


SRP-2401


To dwa najnowsze, multimedialne odbiorniki cyfrowe HDTV produkcji koreańskiej. Wbudowany dysk 500 GB. Podwójny tuner z możliwością jednoczesnego oglądania i nagrywania 2 kanałów. Nagroda SAT KRAK 2011 w kategorii "Najlepszy odbiornik PVR z dyskiem".
Model SRP-2410 HD PVR jest zubożoną, tańszą wersją modelu SRP-2100 Total Media Solution (tzw. TMS). W zestawie nie ma klawiatury, a część funkcji multimedialnych nie jest dostępna. Samo wyposażenie (złącza) nie różni się jednak od SRP-2100, jest także ten sam pilot, a część odbiornika cyfrowego ma identyczne możliwości jak SRP-2100. SRP-2410 jest więc dobrym wyborem dla klientów nie zainteresowanych funkcjami multimedialnymi, a szukających solidnego odbiornika cyfrowego. Cena to niecałe 2200 zł. Do dyspozycji w Polsce jest też podobny tuner tego producenta - SRP-2401 CI+, ale posiadający złącze CI+. Tuner ten jest sprzedawany w Niemczech pod ofertę HD+. Uznana koreańska marka odbiorników HD z dyskiem.

6. Odbiornik DVB-T TechniSat DiGYBOXX T4 HD PVRTo jeden z najpewniejszych cyfrowych odbiorników DVB-T MPEG-4 HD z funkcją nagrywania PVR dla odbioru darmowych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej niemieckiej firmy TechniSat. Główną zaletą tego tunera jest wysoka jakość obrazu i dźwięku oraz niskie zużycie energii. Ten tuner dostał nagrody: SAT KRAK 2010 w kategorii "Najlepszy odbiornik DVB-T MPEG-4" oraz Specjalne wyróżnienie "Produkt eco-friendly" podczas SAT KRAK 2011. DiGYBOXX to urządzenie wyposażone w złącze USB 2.0, które wraz z funkcją "DVR ready" umożliwia nagrywanie na zewnętrzny dysk lub pendrive.

7. Topfield SRP-2100 TMS HD PVR 500GBMultimedialny odbiornik cyfrowy HDTV z wbudowanym dyskiem 500GB. Podwójny tuner z możliwością jednoczesnego oglądania i nagrywania 2 kanałów. 2 gniazda CI, ale bez czytników kart. Oba wyjścia SPDIF - koaksjalne i optyczne. Starszy brat Topfielda SRP-2410. Wyświetlacz VFD (numer i nazwa kanału). Klawiatura - multimedialne możliwości, ale cena blisko 3000zł już szokuje - za to super pewne nagrywanie na dysku. Nagroda na wystawie SAT KRAK 2010 w kategorii "Najlepszy odbiornik PVR/PVR Ready". Opis i test odbiornika w wydaniu SAT KURIER 1/2010.

8. Odbiornik DVB-T WIWA HD50Cyfrowy odbiornik DVB-T MPEG-4 HD do odbioru cyfrowej naziemnej telewizji z funkcją nagrywania PVR i odtwarzania plików multimedialnych. WIWA HD50 to urządzenie wyposażone w obrotowe (+/-90 stopni) złącze Scart umożliwiające podpięcie tunera w całości do gniazda w telewizorze. Tuner posiada dodatkowo złącze USB 2.0 do podłączenia zewnętrznych nośników danych (pendrive, zewnętrzny dysk) na które można nagrywać programy DVB-T oraz uruchomić TIME SHIFT (nagrywanie i odtwarzanie z przesunięciem czasowym).

WIWA HD50 to także urządzenie multimedialne pozwalające odtwarzać z zewnętrznych nośników różne pliki:
format video:MKV, AVC, AVI, XVID, MPEG-4, MPEG-2, TS, TP, TPR, M2TS, MPEG, MP4, MOV
napisy: TXT, SRT, SUB, ASS, SSA, SAM
audio: MP3, WMA, WAV, ACC/WMA
foto: JPG, BMP, PNG
Obsługiwane rozdzielczości:1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i

Największym atutem tunera WIWA HD50 są:
- cena 139 zł to za darmo
- niewielkie gabaryty
- bardzo dobry odtwarzacz multimedialny czytający, m.in polskie napisy
- bardzo dobry jakościowo (z dużymi fluorescencyjnymi przyciskami) pilot zdalnego sterowania.

Test tunera Wiwa HD50 w drukowanym magazynie SAT KURIER 12/2011.

9. Odbiornik Opticum X80To mała wersja odbiornika cyfrowego SD marki Opticum z czytnikiem dla kart w systemie Conax (TNK, MTV unlimited). Po zmianie oprogramowania w czytniku można używać nie tylko dla kart TNK (Conax), ale także innych, np. erotycznych/TP (Viaccess), CYFRA+ (Seca). Odbiornik charakteryzuje bardzo małe zużycie energii - poniżej 7 W. Cena 100 zł za sam tuner to za darmo. Zwykle jest sprzedawany z kartą TNK na 2 miesiące w cenie około 150 zł.

10. Karta USB Media-Tech MT4161 Nano DVB-T StickKarta do komputera Media-Tech MT4161 Nano DVB-T Stick do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T w MPEG-4 za jedyne 75 zł. Jeden z najmniejszych produktów na rynku i zarazem jeden z najtańszych! Potrafi obsłużyć zarówno starszą kompresję MPEG-2 jak i MPEG-4, wraz z kanałami HD. Na złączu USB - nadaje się także do laptopów! Pod Windows 7 nie trzeba instalować sterowników ani oprogramowania - urządzenie jako jedno z nielicznych na rynku może skorzystać z domyślnych driverów wbudowanych w Windows, a do oglądania można użyć Windows Media Center wbudowany w Windows 7!

Dodatkowo (dla innych systemów operacyjnych) w zestawie dołączone niezwykle wygodne oprogramowanie TotalMedia 3.5 mogące być podstawą domowego Media Center - oprócz oglądania TV pozwala także na odtwarzanie filmów i muzyki, przeglądanie obrazów. Obsługa wszystkich funkcji za pomocą pilota. Najtańsza możliwość oglądania naziemnej cyfrówki, ale w komputerze PC lub laptopie - połączenie po USB. Dodatkowo miniaturowe wymiary.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...