reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Słoneczne rozbłyski zagrożą elektronice satelitów

dodano: 2012-01-29 10:45 | aktualizacja: 2012-01-29 13:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: rian

slonko_wybuch_www Potężny wybuch na Słońcu z dużym promieniowaniem rentgenowskim, który miały miejsce w piątek wieczorem 27 stycznia 2012 roku, doprowadził do ​​gwałtownego wzrostu strumienia naładowanych cząstek w przestrzeni w pobliżu Ziemi, które mogą stanowić zagrożenie dla satelitów - powiedział Siergiej Gaidash, dyrektor Izmiran, rosyjskiego ośrodka prognoz pogody kosmicznej. Pojawiły się duże ilości protonów o energii powyżej 100 MeV niebezpieczne dla urządzeń elektronicznych satelitów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według amerykańskiego NOAA, w piątek 27 stycznia o 18.37 GMT na Słońcu wystąpił rentgenowski wybuch klasy X2. Jej źródłem był aktywny region 1402, które wcześniej były źródłem kilku ognisk, co prowadziło później do niegroźnych burz magnetycznych na Ziemi.

Obecny wybuch jest najpotężniejszy od listopada 2011 roku. Podobny był 13 grudnia 2006 roku. Doprowadził do wyrzucenia plazmy, ale tym razem jej kierunek nie ma wpływu na Ziemię, bo trafi w zachodnią krawędź dysku słonecznego i główne uderzenie przejdzie obok Ziemi.

Jednakże, w sąsiedztwie Ziemi już 28 stycznia we wczesnych godzinach rozpoczął się gwałtowny wzrost strumienia naładowanych cząstek - protonów i elektronów, w tym tych najbardziej niebezpiecznych dla urządzeń elektronicznych satelitów. Naładowane cząstki mogą uszkodzić lub zniszczyć układy elektroniczne urządzeń na satelicie i spowodować stałą usterkę systemów satelity.

Okazuje się, że strumień protonów ma niebezpieczny poziom, również strumień elektronów przekroczył poziom zagrożenia, razem nie jest to dobra sytuacja. Naukowcy nie przypuszczali, że aktywny region 1402 na Słońcu będzie stanowił aż takie zagrożenie dla ziemskiej elektroniki, szczególnie tej na orbicie. Należy zauważyć, że wzrost strumienia naładowanych cząstek od Słońca był tak potężny, że zarejestrowały go nawet rejestratory na Ziemi.

Tak mocny rozbłysk na Słońcu był 13 grudnia 2006 roku. Po raz ostatni wybuch klasy A2 był 3 listopada 2011 roku.
Wybuch na Słońcu nie stanowi zagrożenia dla ludzi - nie powinien mieć żadnego wpływu na ich zdrowie. Gorzej z satelitami i oby nie było żadnego wpływu.

Rozbłyski, w zależności od mocy promieniowania rentgenowskiego są podzielone na pięć klas: A, B, C, M i X. Minimalna klasa A0.0 odpowiada mocy promieniowania na orbicie Ziemi na 10 nW na metr kwadratowy. Przejście do następnej klasy moc wzrasta dziesięciokrotnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...