reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UKE: Nowe emisje MUX 1 niekoniecznie w lutym

dodano: 2012-02-21 13:45 | aktualizacja: 2012-02-21 15:55
autor: Anita Dąbek | źródło: UKE

NTC_popr_niebieskie_www.jpg W związku z niejasnościami, jakie powstały po wypowiedzi (więcej TUTAJ) zastępcy dyrektora Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości UKE, Mariusza Busiło, Urząd Komunikacji Elektronicznej precyzuje kilka kwestii związanych z procesem wydawania pozwoleń radiowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Treść sprostowania UKE:

Prezes UKE dołożył wszelkich starań, aby procedura wydawania pozwoleń (licencji) na nowe emisje DVB-T w ramach MUX 1 przebiegła możliwie jak najszybciej. Licencje radiowe zostały wydane w dniu 15 lutego 2012 r., zaś odebrane przez operatora MUX 1 w dniu 16 lutego 2012 r.

Z dniem odbioru pozwoleń radiowych, operator MUX 1 uzyskał uprawnienia do wykorzystywania częstotliwości dedykowanych dla MUX 1 na warunkach określonych w pozwoleniach radiowych. Oznacza to zatem, że od dnia 16 lutego 2012 r. istnieje możliwość nadawania sygnału MUX 1 zgodnie z uprawnieniami licencyjnymi.

W dotychczasowej praktyce licencjonowania emisji DVB-T, rozpoczęcie nadawania sygnału multipleksu następowało niezwłocznie po odebraniu pozwoleń radiowych przez operatora. W chwili obecnej Prezes UKE nie posiada informacji na temat wcześniejszego, niż przewiduje to oficjalnych harmonogram, rozpoczęcia emisji DVB-T w ramach MUX 1. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem uruchamiania emisji DVB-T w ramach MUX 1, termin rozpoczęcia nadawania programów telewizyjnych w ramach II etapu uruchomień upływa z dniem 1 czerwca 2012 r. Dopiero po upływie tego terminu, Prezes UKE jest uprawniony do dokonania kontroli, czy częstotliwości dedykowane dla MUX 1 są wykorzystywane i czy są one wykorzystywane zgodnie z wydanymi pozwoleniami radiowymi.

Przypadku, gdy Prezes UKE działając z urzędu, uzyska oficjalne oświadczenie od operatora MUX 1, odnośnie wcześniejszego rozpoczęcia nadawania programów telewizyjnych w ramach MUX 1, stosowny komunikat zostanie niezwłocznie opublikowany w dziale aktualności.

Wyjaśniając kwestię możliwości wykorzystywania częstotliwości objętych rezerwacją na MUX 1 przez spółkę Emitel sp. z o.o., należy podkreślić, iż spółka Emitel sp. z o.o. została upoważniona przez dysponentów rezerwacji w ramach MUX 1 tj. przez nadawców: TVP S.A., ESKA TV S.A., STAVKA sp. z o.o., Lemon Records sp. z o.o., ATM Grupa S.A. do występowania przed Prezesem UKE o pozwolenia radiowe na cele emisji DVB-T w ramach MUX 1. Każdy z ww. nadawców złożył pisemne oświadczenie, iż spółka Emitel sp. z o.o. jest wskazana jako przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługi transmisji sygnałów programu telewizyjnego nadawcy w sposób cyfrowy DVB-T w MUX 1. Na tej podstawie Prezes UKE wydał w dniu 15 grudnia 2011 r. pozwolenia radiowe.

W chwili obecnej kwestia uruchomienia nadawania sygnału MUX 1 leży wyłącznie po stronie nadawców tj. dysponentów rezerwacji na MUX 1 i operatora MUX 1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...