reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Solorz-Żak z 13 kanałami w NTC?

dodano: 2012-03-01 12:13 | aktualizacja: 2012-03-01 12:48
autor: Łukasz Knapik | źródło: wyborcza.pl / Inf. własna

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Zygmunt Solorz-Żak ma już pięć kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej, ale już wkrótce może mieć... kolejne osiem, które testuje Cyfrowy Polsat - informuje Gazeta Wyborcza. Cyfrowy Polsat zakupił testowane częstotliwości pod koniec października 2011 roku za 29 mln zł od spółki Info-TV-FM, która otrzymała je w konkursie ogłoszonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2009 roku na uruchomienie na nich telewizji mobilnej, czym jednak najwięksi operatorzy telefonii komórkowej nie byli zainteresowani.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2010 roku UKE zmienił warunki wykorzystania tych częstotliwości z telewizji mobilnej na „mobilne audiowizualne usługi medialne”. Po protestach operatorów, którzy uważali, że po tych zmianach będzie można na tych częstotliwościach oferować nie tylko telewizję mobilną, Polska Izba informatyki i Telekomunikacji skierowała sprawę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, ale ten uznał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej działał zgodnie z prawem.

Cyfrowy Polsat będzie mógł sam wybrać, jakie osiem kanałów telewizyjnych umieści w kodowanym, płatnym pakiecie. Jego komercyjny start planuje na drugi kwartał 2012 roku, jeszcze przed Euro 2012, a więcej szczegółów ma być podanych 12 marca.

Testy telewizji mobilnej posiadacze dekoderów DVB-T mogą zobaczyć w spisie programów, ale sygnał jest kodowany, a na ekranie widać tylko napis „testy telewizji mobilnej”.

- Chcemy dotrzeć z telewizją na urządzenia przenośne, jak np. tablety czy smartfony, dlatego jest to telewizja mobilna, za którą stoi standard naziemnej telewizji cyfrowej - mówi Gazecie Wyborczej Olga Zomer, rzecznik Cyfrowego Polsatu. Nie zaprzecza jednak, że jednym z urządzeń pozwalających odbierać nowe kanały będzie telewizor. Cyfrowy Polsat Technology przygotował już nawet dekoder DVB-T. (więcej tutaj)

- Na tych pasmach wolno uruchamiać wyłącznie mobilną telewizję i mobilne usługi audiowizualne - mówi Gazecie Wyborczej Anna Streżyńska, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - W ostatnich dniach mojej pracy w Urzędzie dostaliśmy wniosek o zmiany w warunkach rezerwacji częstotliwości dla Info-TV-FM i odmówiliśmy, bo naszym zdaniem mogłyby one pozwolić na oferowanie telewizji także poza urządzeniami mobilnymi - dodaje Streżyńska.

W myśl prawa telekomunikacyjnego nowy multipleks będzie zamkniętą siecią teleinformatyczną zarządzaną przez Cyfrowy Polsat, a który będzie nadzorowany przez UKE jako operator. - Rada nie ma kompetencji do badania rynku operatorów - mówi Gazecie Wyborczej Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor departamentu strategii KRRiT. Z kolei UKE nie ma kompetencji do badania treści programowych, bo to domena KRRiT. Dlatego w dokumentacji konkursowej na operatora pakietu mobilnego Rada zgłosiła swoje warunki, m.in., że mogą tam wejść wyłącznie programy koncesjonowane w Polsce albo w innych krajach, które podpisały konwencję o telewizji transgranicznej. Wszystkie będą podlegać polskim przepisom dotyczącym ochrony małoletnich i oraz limitom reklamowym.Jeśli nie będą spełniać tych kryteriów, szef UKE będzie mógł cofnąć decyzję rezerwacyjną w uzgodnieniu z przewodniczącym KRRiT. Ponadto KRRiT będzie móc prowadzić monitoring tych programów i reagować na skargi widzów.

Obecnie Zygmunt Solorz-Żak posiada 5 kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej: Polsat, Polsat Sport News (Zygmunt Solorz-Żak wraz z podmiotami zależnymi i partnerami jest właścicielem spółek Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat, nadawców kanałów Polsat i Polsat Sport News), TV 4, TV 6 (Zygmunt Solorz-Żak wraz z podmiotami zależnymi i partnerami jest właścicielem spółki Polskie Media, nadawcy kanałów TV4 i TV6) i ATM Rozrywka TV (Zygmunt Solorz-Żak wraz z podmiotami zależnymi posiada 17,08% kapitału, co daje 13,48% głosów w ATM Grupa, nadawcy kanału ATM Rozrywka).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik GiGaBlue UHD X3 4K

Najnowszy odbiornik marki GigaBlue - tani odbiornik 4K z głowicami...

750 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama