reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Człowiek: zdumiewająca wędrówka w BBC Knowledge

dodano: 2012-03-30 14:32 | aktualizacja: 2012-03-30 14:51
autor: lukas_k | źródło: BBC Knowledge

BBC Knowledge Być człowiekiem – co to właściwie znaczy? Jaka czeka nas przyszłość? Jak i dlaczego odczuwamy emocje? W kwietniu BBC Knowledge zaprezentuje szereg nagradzanych programów, wyróżniających się wspaniałymi zdjęciami (Planeta ludzi) i efektami specjalnymi (Sekrety ludzkiego ciała). Sezon programów zebranych pod hasłem Człowiek – zdumiewająca wędrówka ma zachęcić do dyskusji, pobudzić umysł, pozwolić widzom doświadczyć rzeczy niezwykłych oraz skłonić do refleksji nad naturą człowieka. Już w kwietniu znani brytyjscy eksperci – Alice Roberts, Michael Mosley i Bruce Parry – zaproszą polskich widzów do wspólnych rozważań.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Człowiek – zdumiewająca wędrówka to kolejny sezon znakomitych programów w ofercie BBC Knowledge. W styczniu kanał nadał cykl Zmierzch Zachodu, zaś w marcu zadawał pytanie Czy Bóg istnieje?. Sezon poświęcony naturze człowieka to kolejna okazja, by zająć się wielkimi ideami, spojrzeć na nasz gatunek z nowej perspektywy, „zobaczyć” wnetrze ludzkiego ciała i poznać jego fascynujące tajemnice... Mało kto wie na przykład, że przeciętny człowiek dziennie wypowiada około pięciu tysięcy słów, oraz że na świecie codziennie uprawia się seks 120 milionów razy!

Planeta ludzi (Human Planet) – 8 x 50 minut
W poniedziałki, od 9 kwietnia o 22.00

Ten epicki, ośmioczęściowy hit telewizyjny przedstawia niezwykłe i bardzo skomplikowane zarazem relacje łączące człowieka z naturą. Ludzie okazali się najbardziej skutecznym gatunkiem na świecie. Od mroźnych połaci Arktyki po wilgotne lasy podzwrotnikowe, od wysepek na oceanach po rozpalone pustynie – człowiek od lat znajduje przeróżne sposoby, by dostosować się do otoczenia. Wszystko dzięki pomysłowości, wytrzymałości i odwadze. Ludzie wiedzą, jak wykorzystać najtrudniejsze nawet warunki bytowania i żyć wśród zwierząt.

Planeta ludzi to serial, w którym splata się osiemdziesiąt inspirujących historii. Wielu z nich nikt nigdy dotąd nie opowiedział. Wspaniałym zdjęciom towarzyszy muzyka wielokrotnie wyróżnianego kompozytora, Nitina Sawhneya. W każdym z odcinków opowiadamy o innym środowisku i sposobach przetrwania.

Sekrety ludzkiego ciała (Inside the Human Body) – 4 x 50 minut
Wtorki, od 10 kwietnia o 22.00

Michael Mosley prezentuje działanie ludzkiego ciała tak, jak nie pokazał go jeszcze nikt. Ludzkie ciało jest jednym z najbardziej złożonych organizmów świata. Mosley ożywia kolejne jego organy, łącząc wspaniałą grafikę komputerową z historiami ludzi, którzy dokonują niezwykłych rzeczy. Widzowie serialu będą mogli poznać działanie poszczególnych narządów w najdrobniejszych szczegółach. Zachowania ludzi zaprezentujemy w zwolnionym tempie – pozwoli to zaobserwować procesy, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Natomiast dzięki temu, że zdjęcia wykonane zostały w różnych częściach świata uświadomimy sobie, że nasze doświadczenia są uniwersalne. Przekonamy się też, że jako gatunek umiemy dokonywać rzeczy niezwykłych, osiedlać w przeróżnych miejscach, radzić sobie z najbardziej ekstremalnymi wyzwaniami. To właśnie ludzkie ciało, najbardziej zaawansowane dzieło ewolucji, sprawia, że odnosimy tak wielkie sukcesy jako gatunek.

Przeniknąć umysł (Into the Mind) – 3 x 50 minut
Środy, od 11 kwietnia o 22.00

W ciągu ostatniego stulecia naukowcom udało się opracować wiele metod docierania do ludzkiego umysłu. W serialu Michael Mosley prezentuje dziwne, genialne i nietypowe eksperymenty, dzięki którym dokonano niejednego odkrycia. Od szokującej historii eksperymentów Johna B. Watsona na pięciomiesięcznym dziecku, poprzez wykonywane przez CIA próby kontroli umysłów czy terapię wstrząsami elektrycznymi, po leki psychoaktywne – Mosley opowiada o niezwykłych badaniach, które przeprowadzano na ludziach w imię nauki i postępu...

Gospodarz programu sam podda się różnymi testom. Dzięki temu będziemy mogli śledzić najnowsze metody badawcze i poznać eksperymenty, które nawet dziś zmieniają nasze spojrzenie na świat i na nas samych.

Pochodzenie człowieka (Origins of Us) – 3 x 50 minut
Wtorki, od 8 maja o 22.00

Poznaliśmy sekrety atomu, dostaliśmy się na Księżyc… Jak to możliwe, że nasz gatunek osiągnął tak wiele?
Doktor Alice Roberts opowiada o anatomicznych przemianach, które pozwoliły naszym przodkom odnosić kolejne sukcesy. Wszystko, od sposobu chodzenia, poprzez kształt ludzkiej szczęki, aż po budowę kciuka, dowodzi, jak długą przeszliśmy drogę. Okazuje się, że nie była ona usłana różami. Wiele problemów, z którymi musimy się dziś zmagać, wynika z przemian ewolucyjnych. Serial opowiada o tym, jak wyglądali nasi przodkowie sprzed sześciu milionów lat, oraz o nas – współczesnych.

Planeta małpoludów (Planet of the Apemen) – 2 x 50 minut
Środy, od 23 maja o 22.00

Ludzki gatunek odniósł wielki sukces. Jesteśmy najbardziej zaawansowaną formą życia, jaka kiedykolwiek istniała na Ziemi. Swoją planetę zamieszkujemy od dawna, jest nas już sześć miliardów, ale – jak się okazuje – właściwie wcale nie powinniśmy istnieć.

Był czas, gdy nasz świat zamieszkiwały gatunki hominidów, silniejsze, liczniejsze i uformowane lepiej niż homo sapiens. Nazywały się homo erectus i homo neanderthalensis. Co je od nas różniło? Co dało nam przewagę nad nimi i jak to się stało, że właśnie my przetrwaliśmy? Dzięki połączeniu pełnej przygód akcji i wątków dokumentalnych, hominidzi opowiadają, jak poznawaliśmy inne gatunki pierwotnych ludzi, jakie łączyły nas z nimi relacje oraz jak dochodziło do nieuniknionych konfrontacji. Dowiemy się także, jak udało nam się odwrócić los i uniknąć zagłady.

Pierwsza część filmu skupia się na wydarzeniach, do których doszło 75 tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Indonezji. Światem wstrząsnęła erupcja gigantycznego superwulkanu. To właśnie wtedy nasz gatunek zetknął się z przedstawicielami homo erectus – pierwszego prawdziwego człowieka i pierwszego stworzenia, które posługiwało się mową, umiało rozniecić ogień, a nawet nosiło okrycia.

Akcja drugiego odcinka rozgrywa się 35 tysięcy lat temu. Dochodzi do spotkania gatunku, z którym homo sapiens walczył i przegrał – homo neanderthalensis. Wraz z topnieniem lodowców panowanie Neandertalczyków w Europie zaczęło słabnąć, to zaś oznaczało, że nasi przodkowie mogli opuścić Afrykę i zacząć zaludniać świat.

W obu częściach filmu śledzimy dwa równoległe wątki – pierwszy z nich to dramatyzowana opowieść o wydarzeniach, które doprowadziły do spotkania dwóch gatunków hominidów. Drugi to dokumentalna opowieść o historii gatunków i towarzyszącej jej nauce. Dzięki połączeniu obu wątków Planeta małpoludów jest wspaniałą podróżą po historii ewolucji.

Ciekawe fakty:
W programie wykorzystano zdobycze grafiki komputerowej oraz protetyki – wszystko po to, by stworzyć najbardziej dokładny obraz wczesnych ludzi.
Neandertalczycy mieli większe mózgi niż homo sapiens. Co więcej, różne obszary ich mózgu były połączone inaczej niż w przypadku naszych przodków. Oznacza to, że oba gatunki widziały świat w odmienny sposób.

Tajniki bólu (The Secret World of Pain) – 1 x 50 minut
Środa, 2 maja o 22.00

Ból to nasza najbardziej prymitywna reakcja. Stanowi dla nas wstrząs – fizyczny i emocjonalny. Może nawet doprowadzić do poważnych zmian w mózgu.

Bólu doświadczamy przez całe życie, od narodzin aż po śmierć. Chcielibyśmy go uniknąć za wszelką cenę – a jednak to właśnie on jest niezwykle istotny dla naszego przetrwania. Film Tajniki bólu to opowieść o tym jak genetyka, najnowsze metody skanowania, wirtualna rzeczywistość i hipnoza pomagają nam zrozumieć naturę bólu. Wczesne doświadczenia – pierwsze szczepienia, otarte kolano – mogą mieć wpływ na to, jak będziemy reagować na ból przez resztę życia. Nawet samo wspomnienie owych pierwszych, bolesnych przeżyć może zmieniać nasze podejście do bólu. Czemu jednak niektórzy z nas reagują na ból gorzej niż inni?

Jak się przekonamy, ból powiązany jest z naszymi genami: ludzie, którzy są bardziej wrażliwi na ból mają ową wrażliwość zakodowaną w genach. Trafiają się także – choć niezwykle rzadko – przypadki mutacji genetycznych, które powodują, że ich nosiciel nie odczuwa bólu w ogóle. W naszym programie poznamy więc ludzi całkowicie odpornych na ból, których tylko z pozoru można ich uznać za szczęściarzy – wiodą oni bowiem nad wyraz niebezpieczne życie.

Na nasze reakcje na ból wpływ może mieć niemal wszystko – strach, podniecenie, przygnębienie czy uczucie szczęścia. W programie zaprezentowane zostaną liczne dowody na to twierdzenie. Poznamy mężczyznę, który zdołał zapanować nad bólem i odciął sobie rękę, by ocalić życie. Zastanowimy się też nad bólem emocjonalnym. Czy rzeczywiście boli? Naukowcy odkryli, że te same obszary mózgu zajmują się bólem uczuciowym i bólem fizycznym.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...