reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP: Telewizja hybrydowa HbbTV na Euro 2012

dodano: 2012-04-06 10:50 | aktualizacja: 2012-04-06 15:06
autor: Anita Dąbek | źródło: Inf. własna / TVP / hbbtv.pl

TVP TVP planuje udostępnienie usług telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV tuż przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej 2012. Równolegle poszerzony (do ponad 90 proc.) zostanie zasięg MUX 1 oraz zostanie uruchomiona emisja programów TVP1 HD i TVP2 HD. Dzięki HbbTV, widzowie będą mogli uzyskać na ekranie swoich telewizorów natychmiastowy dostęp do informacji meteorologicznych, statystyk związanych z oglądanymi meczami oraz innymi wydarzeniami, wygodny dostęp do wideo na życzenie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
HbbTV to jeden ze standardów telewizji hybrydowej, czyli usługi, która łączy w sobie treści internetowe z tradycyjnym przekazem telewizyjnym. Telewizję hybrydową  wyróżnia to, że treści te mają charakter skojarzony – przykładowo podczas oglądania transmisji z meczu piłkarskiego mamy możliwość podglądu statystyk bramek dla drużyn, których zmagania właśnie śledzimy. Stwarza to ogromne możliwości uatrakcyjnienia przekazu z uwzględnieniem specyficznych potrzeb konkretnych widzów.

Usługi telewizji hybrydowej będą dostępne dla użytkowników wyposażonych w urządzenia odbiorcze (telewizory, tunery i inne), które obsługują standard HbbTV. Niestety dostępność takich urządzeń na polskim rynku jest ograniczona. Ze świeczką szukać można tunera DVB-T z obsługą HbbTV. Lepiej sprawa wygląda z telewizorami z wbudowanym tunerem DVB-T - coraz więcej producentów wpiera ten standard. Właśnie trwają prace nad listą modeli telewizorów z wbudowanym tunerem DVB-T, które wspierają HbbTV. Lista tunerów satelitarnych (DVB-S), które wspierają HbbTV w kwietniowym wydaniu SAT Kuriera. TVP nie wspomina jednak nic o udostępnieniu przekazów TVP1 HD i TVP2 HD przez satelitę, nie wspomina też o wprowadzeniu HbbTV do kanałów innych niż te dwa. Jednak testy HbbTV są prowadzone także z 19,2°E w przekazie jednego z kanałów TVP - w celu sprawdzenia, jakie urządzenia współpracują z HbbTV. Redakcja SAT Kuriera potwierdza, że do przekazu TVP1 z satelity ASTRA (19,2°E) dołączono sygnalizację HbbTV (w strumieniu pojawił się PID oznaczony jako 656).

ASTRA 1KR (19,2°E)
tp. 59 (10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK)

ID: TVP1
PID V: 512 (MPEG-4/SD)
PID A: 650 (pol)
PID PCR: 512
SID: 7100
PID TXT: 655
PID HBBTV: 656
PID PMT: 256
Provider: Telewizja Polska SA
Kodowanie: NDS VideoGuard

Współpraca firmy 4vod z TVP w zakresie testowania interakcji w standardzie HbbTV to wyraźny sygnał dla producentów sprzętu RTV co do przyszłości telewizji hybrydowej w Polsce. Cieszymy się tym bardziej, że telewizja publiczna jest kolejnym nadawcą telewizyjnym [przyp. red.: po TVN - więcej tutaj], który docenia potencjał telewizji hybrydowej w walce o młode pokolenie widzów wychowanych w dobie interaktywnego Internetu – mówi Paweł Tutka z firmy 4vod.

Artykuł na temat telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV w kwietniowym wydaniu magazynu telewizji cyfrowej SAT Kurier 4/2012.

Aktualizacja

Niemiecki producent TechniSat poinformował redakcję SAT Kuriera, że właśnie pracuje nad tunerem DVB-T z obsługą HbbTV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

149 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...
reklama