reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Lapsus z DGP: Dekoder do niedekoderowania?

dodano: 2012-04-11 10:36 | aktualizacja: 2012-04-11 16:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: Dziennik Gazeta Prawna

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Cyfryzacja Polski sprawiła, że polskie media coraz częściej piszą o tym lub pokazują programy o naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) i jej problemach. I tu zaczyna się ubaw po pachy, jaki mają nie tylko fachowcy, ale też poloniści. Słownictwo, jakie pojawia się w tekstach, programach i reklamach o NTC, woła o pomstę do nieba. Poloniści i znawcy języka polskiego nie reagują. Słynny już tekst znany z reklamy o NTC: "dekoder STB" spowodował pośrednio powstanie kolejnego językowego cudaka - "Dekoder do dekoderowania". Najgorsze jest to, że takie lapsusy padają w reklamach byłego MI (teraz MAC) oraz w tekstach DGP i PAP.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do czego może służyć dekoder? Do dekodowania czy może dekoderowania? Czego, skoro NTC w Polsce na razie będzie niekodowana?

"Dziennik Gazeta Prawna" zaalarmował, że rynek jest zasypany dekoderami(!) z Azji, które za rok przestaną działać. DGP twierdzi, że zarówno klienci jak i sprzedawcy nie wiedzą, jaki sprzęt będzie współpracował z telewizją cyfrową. Doprawdy? Sprzedawcy nic nie wiedzą? Jakoś nie wierzę, bo sam nim poniekąd jestem! Sprzedawcy wiedzą, czytają i muszą się tym interesować, bo to jeden ze sposobów, żeby coś zarobić w dobie kryzysu

Informacja o wyłączeniu po 31 lipca 2013 r. dotychczasowego sygnału analogowego i przejściu na nadawanie cyfrowe poszła wprawdzie w świat, ale jej nadawcy zapomnieli podać, jakie dokładnie parametry powinien spełniać sprzęt przystosowany do nowej telewizji, pisze autor z DGP. W efekcie klienci są narażeni na zakup dekoderów, które nie umożliwią im odbioru telewizji cyfrowej. Owszem dzika cyfryzacja trwa, bo po wsiach i miasteczkach krążą różni domokrążcy i wciskają przy okazji NTC co się uda, a to super antenę, a to dekoder za 600 zł, albo jakąś ofertę platformy, przy okazji strasząc pół wsi, że już nic nie zobaczą. Dobrze o tym napisał Onet.

Powtarzanie słowa dekoder generuje w ich użytkownikach jedynie strach, bo coś będzie kodowane skoro to dekoder(!). Niestety nic nie będzie dekodowane, a słowo "dekoderowanie" powstało chyba w umyśle osoby kompletnie nie mającej pojęcia o czym pisze?

W całą sprawę wmieszano prezesa PIRC (Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej), znanego mi dobrze Jacka Silskiego, który dbając o polski rynek miał zapewne na myśli, że źle dzieje się, że puszczono cały ten rynek DVB-T tak samopas, nic nie kontrolując, bo wymagania MI dla NTC w Polsce tak naprawdę nie są straszne ani dostawcom/importerom, ani tym bardziej domokrążcom.

Owszem podejrzane odbiorniki DVB-T lub inaczej tunery DVB-T (NTC), pochodzące z Azji - najczęściej z Chin trafiają do Polski via Hamburg (Niemcy) lub Litwę - dróg jest wiele. Wiadomo, że są z Chin czy Azji, bo w Europie nie opłaca się ich tak tanio produkować. Tunery DVB-T zalały polski rynek, bo celnicy nie mają szans wszystkiego skontrolować. A rzecz w tym, że wiele z nich nie ma opłaconych patentów (słynny Sisvel czy Dolby), jest SD (a powinny być HD), nie mają standardu dźwięku AC+ lub wyjścia HDMI, a także innych wymagań określonych przez byłe MI.

Jacek Silski ocenił, że nawet 70 proc. dostępnych urządzeń dla NTC może nie spełniać wymagań, a połowa z nich może wręcz uniemożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Prezes PIRC chciałby, żeby problemem zainteresować UOKiK. Czy to coś zmieni? Chyba nie, bo wolny rynek sam się ureguluje i to dość szybko - podobno już 1 czerwca 2012 roku, gdy z nadajników MUX 1 i MUX 3 włączone zostaną dwa kanały TVP w HD - TVP1 HD i TVP2 HD, przygotowane przez publiczną telewizję z Woronicza z okazji EURO 2012. Prawdopodobnie już po załączeniu może okazać się, że wielu odbiorców pożałuje, że nie postarało się kupić tunera DVB-T lub innego urządzenia od sprawdzonego sprzedawcy/dostawcy. Kanały HD w odróżnieniu od SD w NTC zwykle sprawiają więcej problemów, czego doświadczyliśmy już przy testach kanałów TVP HD, TVN HD czy Polsat HD z MUX-ów w Polsce.

Dzięki współpracy z laboratorium firmy Dolby udało nam się sprawdzić pod kątem kompatybilności z AC+ kilkanaście najbardziej znanych w Polsce tunerów DVB-T. O wynikach testów napiszemy w majowym wydaniu SAT Kurier 5/2012. Ostrzegamy już teraz, aby nie kupować tunerów DVB-T nieznanych marek lub nie kupować ich w innych krajach (Anglii, Niemczech, Austrii, Czechach czy Litwie), bo najczęściej są z nimi problemy. Tuner DVB-T, który kosztuje poniżej 100 zł może być podejrzany (brak opłat za patenty lub coś nie ma - wersja zubożona!)

W kwietniowym wydaniu SAT Kuriera 4/2012 napisaliśmy o końcu TV analogowej oraz o penetracji DVB-T w Polsce - zapraszamy do przeczytania wersji drukowanej. Przeraził nas fakt, że dopiero niecałe 10% gospodarstw w Polsce ma odbiór DVB-T, więc zostało jeszcze 90% gospodarstw, które są jakby uśpione lub nieświadome, że cyfryzacja telewizji (a nie Internetu) nastąpi szybciej niż im się wydaje.

Krótko z raportu SAT Kuriera 4/2012 o penetracji DVB-T:
- 9,7% penetracja DVB-T (stan 21.03.2012)
- DVB-T najbardziej popularna w woj. mazowieckim (18%)
- najgorzej jest w woj. lubuskim (poniżej 2%), a analog wyłącza się tam 7.11.2012(!)
- tzw. "ściana wschodnia" pod względem penetracji DVB-T jest tuż za Warszawą, Śląskiem i Wielkopolską
- jednak popularniejsze są płaskie telewizory z DVB-T, a nie tunery DVB-T
- 22,9% gospodarstw z TV naziemną odbiera kanały cyfrowe.

Więcej z SAT Kurierze 4/2012 str. 48-49.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Wskaźnik Opticum Red Sat Finder OPS ONE

Wskaźnik satelitarny z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i podświetleniem. Pomiar wyrażony procentowo....

49 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

850 zł Więcej...
reklama