reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

55 lat TVP Poznań

dodano: 2012-05-19 14:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: tvp.pl

TVP Poznań logo 1 maja br. minęło 55 lat odkąd poznański ośrodek TVP wyemitował swój pierwszy program. Stacja nadawała początkowo 3 razy w tygodniu. Sygnał docierał do zaledwie 100 odbiorników. Poznański ośrodek był drugim oddziałem TVP (po Łodzi) utworzonym w kraju. Sztandarowym programem TVP Poznań jest informacyjny Teleskop. To, co powstaje w poznańskim oddziale, widzowie w województwie wielkopolskim i sąsiednich mogą oglądać od 17-tej na antenie TVP Info.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Historia TVP Poznań

Pierwszą audycję Telewizja Poznańska nadała 1 maja 1957 roku. Można ją było wtedy oglądać na zaledwie 100 odbiornikach zarejestrowanych w mieście.

Stacja nadawała początkowo trzy razy w tygodniu. Wszystkie programy kulturalne, sportowe, informacyjne, publicystyczne i popularnonaukowe powstawały na miejscu. Jednak te przeznaczone na antenę ogólnopolską, z powodu braku łącz, nadawane były przez pierwsze dwa lata z Łodzi. Realizatorzy, wykonawcy i całe zaplecze techniczne dowożono tam autobusami.

W 1959 roku ruszyło pierwsze, prowizoryczne łącze radiowe, co pozwoliło włączyć ośrodek do ogólnopolskiej sieci stacji telewizyjnych i odbierać programy z zagranicy. W 1966 roku Telewizja Poznańska uzyskała możliwość realizacji programów poza studiem. Do użytku wszedł bowiem pierwszy eksperymentalny wóz transmisyjny polskiej produkcji. W latach 60-tych, 70-tych i 80-tych, korzystając z wielkiej wiedzy i doświadczenia specjalistów pracujących w ośrodku, Telewizja Poznańska produkowała programy znane w całej Polsce. Widzowie zapamiętali szczególnie audycje kulturalne, rozrywkowe, popularnonaukowe i inscenizacje teatralne.

Lata 70-te to trzy przełomowe momenty dla Telewizji Poznańskiej. W 1973 roku programy zaczęto rejestrować na taśmie magnetycznej, pierwsza kamera dźwiękowa trafiła do ośrodka w 1977 roku, a dwa lata później rozpoczęto nadawanie programu w kolorze.

W 1984 roku w ośrodku pojawiła się pierwsza kamera systemu U-matic. Telewizja odeszła tym samym od realizacji aktualności w technice filmowej. W 1989 roku Telewizja Poznańska przeszła na system Betacam. 1 stycznia 1994 roku powstała polska telewizja publiczna TVP S.A., której częścią jest obecnie oddział spółki w Poznaniu. Pół roku później, już z nowej i specjalnie przystosowanej do potrzeb telewizji siedziby, Telewizja Poznańska uruchomiła całodzienny program regionalny - PTV3.

Lata 90-te to unowocześnianie technologii realizacyjnej. Telewizja Poznańska wprowadza cyfrowy montaż, kupuje wóz satelitarny i łączowy, poszerza zasięg nadawania. W 2003 roku Telewizja Poznańska przeniosła się do własnej, zbudowanej od podstaw siedziby przy ulicy Serafitek. W 2006 roku pojawiły się pierwsze cyfrowe kamery reporterskie zapisujące w technologii niebieskiego lasera w systemie XDCAM firmy Sony. Od 2009 roku Telewizja Poznań produkuje również programy w technologii HD. W 2010 roku rozpoczął się etap stopniowego przechodzenia TVP Poznań z systemu analogowego nadawania programu na cyfrowy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite Quad

4-kanałowy modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Ma on 4 wejścia...

1 750 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...