reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kupujemy cyfrowy odbiornik FTA

dodano: 2003-01-06 16:57 | aktualizacja: 2003-01-06 16:59
autor: Leszek Wrona | źródło:

W ostatnich latach liczba odbiorników, przeznaczonych dla cyfrowej telewizji satelitarnej, stale rośnie. Dzieje się tak za sprawą nadawców, którzy chętniej przekazują za mniejsze pieniądze programy w systemie cyfrowym niż analogowym. Pasmo, które do niedawna zajmował jeden telewizyjny program analogowy dziś służy do przekazu kilku a niekiedy kilkunastu stacji. Stąd coraz więcej przybywających na satelitach kanałów cyfrowych, a coraz mniej analogowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zanim zdecydujemy się na zakup tunera do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej, warto zastanowić się jakie powinien on posiadać własności, aby służył nam bez problemów przynajmniej kilka najbliższych lat. Jeśli posiadamy już pewne doświadczenia z tunerami analogowymi, to przy wymianie na tuner cyfrowy niewiele pomogą nam one w wyborze.

Rozumowanie - dobry producent tunerów analogowych musi być dobrym producentem tunerów cyfrowych nie zawsze jest właściwe, choć w kilku przypadkach sprawdza się. Warto więc może odrzucić na bok osobiste sympatie do marki i skupić się nad istotnymi własnościami, które pomogą nam w wyborze.

Przede wszystkim najistotniejsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to czy będziemy nasz odbiornik potrzebowali tylko do odbioru kanałów niekodowanych czy także kodowanych, gdyż w przeciwieństwie do systemów analogowych nie istnieje urządzenie będące zewnętrznym dekoderem. Abyśmy w przyszłości mieli dostęp do kanałów kodowanych trzeba zakupić urządzenie z tzw. CI (Common Interface), w którym można zainstalować moduły dostępu warunkowego.

Osobną, najczęściej najdroższą grupę urządzeń stanowią tunery z wbudowanym na stałe modułem dostępu warunkowego i dodatkowymi kieszeniami na moduły wymienne innych systemów. W przypadku gdy nie przewidujemy oglądania kanałów zamkniętych - wystarczy nam odbiornik FTA.

Wszystkie produkowane obecnie tunery (dla cyfrowej telewizji) posiadają grafikę ekranową pomocną przy strojeniu odbiornika. Jeśli nie radzimy sobie (zbyt dobrze) z obcymi językami dobrze, aby była ona po polsku.

W najtańszych modelach często celowo rezygnuje się z wyświetlacza numeru kanału na panelu przednim, gdyż to właśnie grafika ułatwia nam nawigację po liście kanałów. W odbiornikach cyfrowych rzadko spotyka się podwójne wejście antenowe. Problem podłączenia kilku konwerterów załatwiają obecnie specjalne zewnętrzne przełączniki, sterowane w oparciu o system DiSEqC jednym kablem koncentrycznym.

Jeśli na panelu tylnym, obok wejścia antenowego LNB, zobaczymy drugie takie samo wejście, to najczęściej służy ono do podłączenia do jednej anteny dodatkowego, np. analogowego tunera (tzw. przelotka).

Od czasu produkcji tunerów cyfrowych nieodłącznym elementem, który umieszcza się na tylnym panelu stało się złącze RS-232, przeznaczone do komunikacji odbiornika z komputerem, w celu wymiany w odbiorniku oprogramowania lub listy kanałów. Nowe oprogramowania najczęściej dostępne są poprzez Internet na stronach producenta lub dystrybutora sprzętu.

Kolejnym elementem, który może posiadać odbiornik jest modulator UHF, potrzebny tylko wówczas, jeśli nie posiadamy telewizora z wejściem AV (Scart albo Cinch) a tylko z wejściem antenowym. Czasami przydaje się, gdy potrzebujemy podłączyć do jednego odbiornika dodatkowy, umieszczony w odległym miejscu telewizor. Jeśli odbiornik nie posiada modulatora UHF, a w przyszłości okaże się, że jest ono nam potrzebne, wówczas możemy dokupić zewnętrzny modulator.

Dla posiadaczy domowego kina z funkcją Dolby Digital przydatne może okazać się wyjście cyfrowe fonii, które nie jest potrzebne dla systemu Dolby Surround. Pamiętajmy jednak, że aby odbierać ten system na naszym wzmacniaczu wybrana stacja musi go odpowiednio nadawać. Dziś w systemie tym nadaje niemieckie PRO7, Premiere i niekiedy polski TVN.

Po za tym cyfrowy tuner powinien posiadać przynajmniej dwa złącza SCART do podłączenia telewizora i magnetowidu oraz złącza CINCH dla wzmacniacza fonii. Jeśli odbiornik będzie współpracował z anteną stacjonarną, na której zawiesimy dwa konwertery, powinien posiadać system sterowania DiSEqC1.0 albo DiSEqC2.0. Gdy przewidujemy obrót anteny powinien obsługiwać system DiSEqC1.2. Takie sterowanie zapewnia automatyczną współpracę z zewnętrznymi pozycjonerami do klasycznych siłowników lub obrotnicami nowej generacji zasilanymi tym samym kablem koncentrycznym co konwerter.

Wszystkie odbiorniki cyfrowe (w większości przypadków) dobrze współpracują z konwerterami wyprodukowanymi w ostatnich latach typu universal. Jeśli posiadamy konwerter starszy niż 5 lat lub nietypowy musimy liczyć się z koniecznością jego wymiany.

Chociaż nie znajdziemy obecnie na całej orbicie więcej niż 1000 kanałów niekodowanych, to ilość programów, jaką można zapisać w pamięci tunera powinna wynosić minimum 2000 (dotyczy ona zarówno programów telewizyjnych jak i radiowych). Kanały w tunerach cyfrowych najczęściej programowane są automatycznie (wystarczy wybrać satelitę) i dzielone na radiowe i telewizyjne. Utworzona w ten sposób lista programów często wymaga korekty, a do tego potrzebne są funkcje edycji i sortowania. Niektóre z nich działają automatycznie (sortowanie satelitami, alfabetyczne, kodowane-niekodowane) inne wymagają ingerencji użytkownika. Ważne jest abyśmy mogli skonstruować własną listę programów ulubionych albo przynajmniej zmienić kolejność na liście utworzonej przez odbiornik. Niekiedy własną listę programów możemy przygotować na komputerze lub wgrać przy pomocy specjalnego programu gotową, znalezioną w Internecie. Nie do wszystkich jednak tunerów specjalne ładujące oprogramowanie oraz gotowa lista kanałów są dostępne. Wtedy aby uaktualnić listę musimy od czasu do czasu przeprogramować odbiornik, korzystając z automatyki lub znając parametry nowych kanałów, funkcją ręcznego dopisywania.

Ważna jest wówczas szybkość programowania oraz czułość odbiornika potrzebna do prawidłowego odbioru głównie pojedynczych kanałów SCPC i programów o niskim parametrze SR. Błędy pojawiające się przy odbiorze kanałów słabszych nie przypominają dropienia typowego dla przekazów analogowych.

Jeśli cyfrowa transmisja jest zakłócona na ekranie pojawiają się drobne przesunięcia w postaci pikseli, duże przesunięcia części obrazu, a czasami całkowite zaniki odbioru.

Szybkość programowania oraz szybkość przełączania kanałów nie mają wpływu na jakość odbioru, a jedynie na komfort obsługi.

Jedną z nowszych usług wprowadzonych w ramach transmisji cyfrowych jest EPG, czyli elektroniczny informator o nadawanych audycjach. Wprawdzie nie wszystkie stacje dodają do swoich przekazów informacje o bieżącej czy następnej audycji, jednak możliwość ich odczytania w MENU odbiornika jest praktycznym wymogiem każdego urządzenia. Niektóre z nich ograniczają tą informację jedynie do tytułu, w innych możemy odczytać także krótkie streszczenie.

Większość cyfrowych odbiorników posiada wbudowany zegar, który nie jest stabilizowany elektronicznie, a przy pomocy danych pobieranych z przekazu cyfrowego. Przy takim rozwiązaniu wskazania bieżące czasu uzależnione są od tego na jakim kanale pozostaje wyłączony odbiornik. Dla osób nagrywających często wybrane audycje kilka firm przygotowało urządzenia wyposażone w twardy dysk. Niestety są to ciągle bardzo drogie zabawki, dlatego często korzystamy z tradycyjnego rozwiązania jakim jest nagrywanie na magnetowid. Wtedy w odbiorniku przydaje się TIMER, który automatycznie załącza i wyłącza urządzenia o określonej godzinie na wybranym programie. Jeśli Timer jest jednokrotny najczęściej nie posiada ustawienia daty i załączanie będzie następować o określonej godzinie codziennie, aż wyłączymy ustawienie.

Na koniec trzeba wspomnieć o wyglądzie nowych, cyfrowych odbiorników. Prawdopodobnie trudno będzie nam dobrać urządzenie pasujący barwą czy wymiarami do posiadanego magnetowidu, odtwarzacza DVD, wieży...

Szerokość przeciętnego tunera nie przekracza 300mm, a dominującym kolorem obudowy jest srebrny.

Całość poradnika z porównaniem 6 najciekawszych odbiorników FTA w Polsce tylko w drukowanej wersji magazynu SAT Kurier 6/2002.

Zapraszamy do prenumeraty SAT Kuriera.

Bezpośrednie porównanie cenowe odbiorników cyfrowych FTA w sklepie: Odbiorniki FTA


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...