reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jakie kanały chcemy w DVB-T?

dodano: 2012-08-05 16:37
autor: Łukasz Knapik | źródło: KRRiT/informacje własne

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaprezentowała wyniki przeprowadzonych konsultacji w sprawie możliwości umieszczenia 4 programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie (MUX1) naziemnej telewizji cyfrowej. Dowiedzieliśmy się więc, jakie kanały Polacy chcą oglądać w DVB-T. Sprawdźmy, czy to co chcemy oglądać pokrywa się z tym, co mamy obecnie w ofercie i z tym, co mieć w niej możemy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ramach konsultacji nadesłano 4942 stanowiska, w tym 3392 maili i 1551 listów pocztą tradycyjną. Po terminie konsultacji napłynęło 60 stanowisk, natomiast 78 maili było nie na temat lub pustych, a 188 powtarzających się. Nie jest to grupa reprezentatywna, dobrana przez badaczy, ale grupa osób i instytucji, którym się po prostu chciało uczestniczyć w otwartych przecież konsultacjach. Parafrazując słowa kabareciarza Piotra Bałtroczyka jest to najlepsza grupa reprezentatywna, jaką dzisiaj mamy.

Uczestnicy konsultacji odpowiadali na trzy pytania:
1. Jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej?
2. Które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową mają zamiar przedstawić?
3. Czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD TV)?

****** Co chcemy ********

Na pierwsze pytanie wpłynęło 4812 stanowisk (3263 maile i 1551 pocztą tradycyjną). W przypadku stanowisk przysłanych droga tradycyjną 439 pism od podmiotów indywidualnych wyrażało poparcie dla TV Trwam i zajęło stanowisko jedynie wobec pierwszego pytania. 555 pism od podmiotów indywidualnych popierających TV Trwam odpowiedziało także na pozostałe pytania. 536 pism zostało przekazanych przez kluby parlamentarne i biura poselskie - wszystkie poparły TV Trwam. Wpłynęło także 16 stanowisk popierających TV Trwam od stowarzyszeń, rad, starostw i urzędów. Ponadto wpłynęły 3 stanowiska od nadawców: Cyfrowy Polsat, TVN i Turner Broadcasting System Europe Ltd. W przypadku stanowisk przekazanych drogą elektroniczną wyłącznie na pierwsze pytanie z wyrazami poparcia TV Trwam odpowiedziało 2587 odbiorców. W 180 mailach odpowiedziano także na pozostałe pytania. Wpłynęło 7 stanowisk samorządów terytorialnych, 7 stanowisk od stowarzyszeń, związków i fundacji, 20 od sympatyków Solidarnej Polski i 3 od posłów Prawa i Sprawiedliwości - wszystkie popierające TV Trwam. Znacząca większość wypowiadających się za pomocą poczty elektronicznej na pierwsze pytanie odpowiedziała, że w najpełniejszy sposób uzupełni ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej program TV Trwam - razem 2587 maili (6 e-maili zawierało jako załącznik więcej niż 1 wniosek o przyznanie miejsca dla TV Trwam).

Na pytanie 2 pocztą tradycyjną wpłynęło 555 stanowisk od podmiotów indywidualnych. Wszystkie z poparciem dla TV Trwam. Pocztą tradycyjną wpłynęły także 3 stanowiska od nadawców (Cyfrowy Polsat S.A., TVN S.A. i Turner Broadcasting System Europe Ltd.) oraz 1 drogą elektroniczną (TVP S.A.). Drogą elektroniczną wpłynęły 83 maile od osób indywidualnych, które wnioskują o przyznanie miejsca na MUX1 konkretnym programom (ich wykaz poniżej). Ponadto w 2012 roku KRRiT otrzymała 63 600 sztuk korespondencji (w tym 800 maili) z poparciem dla TV Trwam w trybie nie objętym konsultacją. Wniosek: chcemy TV Trwam w naziemnej telewizji cyfrowej. Pojedyncze głosy wskazywały ponadto (kolejność przypadkowa):
- kanały ogólne: Tele5, Polsat2, TVS, Next TV, TVP HD, BBC HD, Polsat HD, TVN HD;
- kanały muzyczne: 4Fun TV, Kino Polska Muzyka, ITV, Czwórka Radio na wizji;
- kanały filmowe i serialowe: Ale Kino+, AXN, Comedy Central, FOX, HBO, Kino Polska, TVP Seriale, Zone Europa, TCM;
- kanały dokumentalne i edukacyjne: Animal Planet, BBC Knowledge, Da Vinci Learning, Discovery Channel, Discovery Science, Discovery World, Edusat, National Geographic Channel, National Geographic Wild, Planete, Arte;
- kanały religijne: Religia TV, TV Trwam TVP Religia;
- kanały dla dzieci: Bajka TV, Disney Channel, Mini Mini+, Nickelodeon;
- kanały informacyjne: TVN CNBC, Polsat News, Superstacja, TV Biznes, TVN Meteo, TVN24;
- kanały sportowe: Eurosport, nSport, Orange Sport, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, TVP Sport, TVP Sport HD;
- kanały rozrywkowe: Domo+, Kuchnia+, TVN Style, TVN Turbo;
- brak sprecyzowanego rodzaju kanału: CANAL+ Cyfrowy Spółka z o.o., BBC;
- wskazywano także na kanały, które są już obecne w DVB-T: Eska TV Polsat, Polsat Sport News, TV Puls, TV4, TVN, TVN7, TVP Historia, TVP Info, TVP Kultura, TVP1 HD, TVP2 HD.

W odpowiedzi na 1 pytanie część respondentów nie wskazywała konkretnych programów, które powinny znaleźć się w ofercie MUX1, ale jego rodzaj. Większość wskazywała jednak konkretne programy już dostępne w ofercie operatorów rozprowadzających programy. Wskazywano więc, że powinien to być:
- kanał filmowy;
- kanał dziecięcy;
- kanał popularnonaukowy;
- kanał sportowy;
- kanał z bajkami dla dzieci;
- o tematyce religijnej;
- promujący chrześcijański wymiar życia i rozrywki.

Na pytanie 3, dotyczące kanałów HD, drogą tradycyjną wpłynęło 555 odpowiedzi, z których większość wskazała, że programy w standardzie HD nie są priorytetem i ważniejsza od możliwości odbioru telewizji w wysokiej rozdzielczości jest szeroka oferta programowa. 22 posłów Solidarnej Polski odpowiedziało, że istnieje szerokie zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie HD. Swoje stanowisko w przedstawili także nadawcy: Cyfrowy Polsat (postuluje o przeprowadzenie migracji programów TVP1, TVP2, Polsat i TVN ze standardu SD na HD, tak aby najwięksi nadawcy mieli możliwość nadawania w standardzie HD), TVN (uważa, że umożliwienie obecnie TVP S.A. rozpowszechniania programów w standardzie HD na MUX1 oraz MUX3 jest nierównym traktowaniem podmiotów) i TVP S.A. (zadeklarowała chęć pozostania na MUX1 i dalszego rozpowszechniania programów w standardzie HD). Drogą elektroniczną wpłynęło 180 maili. Znacząca większość respondentów wypowiedziała się przeciwko rozpowszechnianiu programów standardzie HD w ramach MUX1. Informowano o braku zainteresowania technologią HD ze względu na nieprzygotowanie gospodarstw domowych do odbioru programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości lub ze względu na zawężenie oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej po wprowadzeniu programów w standardzie HD.
Z drugiej strony wskazywano jednak na zainteresowanie programami HD lub wnioskowano o uruchomienie TV Trwam w technologii HD. Odpowiedzi odbiorców indywidualnych były skrajne, czytamy w opublikowanych wnioskach - od jednoznacznego odrzucenia technologii HD jako zajmującej zbyt dużo miejsca na MUX1, a tym samym zawężającej ofertę programową, po - będące w mniejszości - domaganie się pełnego zastąpienia standardu SD i przejścia na nadawanie programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości. Wniosek: w zdecydowanej większości nie chcemy kanałów HD w DVB-T.

******* Co mamy **********

W ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce dostępne są:

*kanały bezpłatne:
- kanały ogólne: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP Kultura, TVN, TVN7, TTV, Polsat, TV4, TV6, ATM Rozrywka, TV Puls, Puls2;
- kanały informacyjne: TVP Info;
- kanały dokumentalne: TVP Historia;
- kanały muzyczne: Eska TV, Polo TV;
- kanały sportowe: Polsat Sport News;

*kanały płatne (TV Mobilna):
- kanały filmowe i serialowe: Kino Polska, TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central;
- kanały informacyjne: Polsat News;
- kanały sportowe: Polsat Sport, Polsat Sport Extra;
- kanały dla dzieci: Nickelodeon;
- kanały radiowe: Radio PiN, Radio Zet, Antyradio, Radio Plus, RMF FM, TOK FM, Roxy FM, Radio Złote Przeboje, Eska Rock, Radio Bajka, RMF Maxxx, Moje Polskie Radio.

******** Co możemy mieć *******

Jakie kanały znajdą się jeszcze w naziemnej telewizji cyfrowej zależy od dwóch czynników: po pierwsze od tego, jakie kanały zaoferują nadawcy, a po drugie od tego, co wybierze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zainteresowanie udziałem w konkursie wyrażają:
- TVP (z kanałami TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Dokument),
- TVN (prawdopodobnie TVN Meteo lub Religia TV),
- Cyfrowy Polsat (prawdopodobnie Polsat2 lub TV Biznes, chyba, że Cyfrowy Polsat przejmie Superstację i ponowi jej zgłoszenie z pierwszego konkursu),
- Fundacja Lux Veritatis (z kanałami TV Trwam i nową stacją dla młodzieży TVM1),
- Turner Broadcasting System Europe Ltd. (kanał dziecięcy, prawdopodobnie Boing),
- prawdopodobnie spółki, które odwołały się od wyników poprzedniego konkursu: Astro (z kanałem Next TV), Mediasat (Tele5) i Superstacja (Superstacja).

Można jeszcze przyjąć, iż chęć udziału w konkursie wyrażą ci nadawcy, którzy odpadli, ale się nie odwoływali lub ci, którzy ówcześnie wyrażali chęć udziału w przeprowadzanych konsultacjach : 4fun Media (4fun TV), Cable Television Networks (CTV, nie wystartował), Multimedia (RMF TV, nie wystartował), Polskie Radio (Czwórka Radio na wizji, po rezygnacji z nadawania satelitarnego na rzecz internetu, a także przy ostatnich kłopotach finansowych Polskiego Radia mało prawdopodobny udział w konkursie), Telestar (ITV), ck!tv Agencja Reklamowa Sp. z o.o. (Bajka TV, nie wystartował), TVS (TVS), CANAL+ Cyfrowy Spółka z o.o. (kanał młodzieżowo-familijny, wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała strategia spółki po przejęciu platformy n i udziałów w Grupie TVN/ITI). W konkursie brały udział także spółki, które prawdopodobnie nie ponowią udziału w nim: Kino Polska (z kanałem Kino Polska Nostalgia, który wygrał w konkursie, ale nadawca zrezygnował z miejsca w DVB-T i z tworzenia kanału), TV Point Group (Machina TV, nadawca ogłosił rezygnację z tego projektu), Telekomunikacja Polska (Orange Sport Info, TP połączyła dwa swoje kanały: Orange Sport Info i Orange Sport w jeden pod nazwą Orange Sport, dlatego raczej nie wystartuje w konkursie, wiele też zależy od tego, jak będzie wyglądało partnerstwo Orange i Grupy TVN/ITI po fuzji n i CYFRY+). 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...