reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Miasto z morza” w TVP1

dodano: 2012-08-16 15:02 | aktualizacja: 2012-08-16 15:14
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

Miasto z morza Mimo sezonu wakacyjnego Telewizja Polska nie rezygnuje z atrakcyjnych premierowych emisji. Z pewnością rangę wydarzenia będzie miała premiera serialu „Miasto z morza” w TVP1, opartego na motywach słynnej powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat „Tak trzymać”. 19 i 26 sierpnia o godz. 20.20 i 21.05 Jedynka zaprosi widzów do obejrzenia czteroodcinkowego serialu „Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego. Jest to opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach, oparta na kanwie historii rodzącego się miasta.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Serial oparty na motywach I tomu powieści Stanisławy Fleszarowej - Muskat „Tak trzymać” ukazuje początkowy, pionierski, okres budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem polskiego rządu, inżynierów polskich i francuskich oraz robotników. Akcja obejmuje okres około trzech lat, od lata 1923 do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 lutego 1926).

Główni bohaterowie filmu:

KRZYSZTOF GRABIEŃ (Jakub Strzelecki) – dziewiętnastoletni syn nauczyciela ze wsi pod Przeworskiem, który wyruszył na Wybrzeże szukając pracy i swojego miejsca w życiu. Pracując przy budowie portu kończy polskie gimnazjum w Gdańsku, żeni się z Kaszubką, podejmuje studia i wrasta w rodzące się miasto. Chłopiec bardzo dumny, butny i ambitny.

ŁUCKA KONKA (Julia Pietrucha) – kaszubska dziewczyna, pracująca początkowo w garkuchni dla robotników, a później w biurze. Po licznych przeszkodach i wbrew woli ojca zostaje żoną Krzysztofa. Ich córka, Julia, będzie pierwszym dzieckiem urodzonym po uzyskaniu przez Gdynię praw miejskich.

WOŁODIA JAZOWIECKI (Paweł Domagała) – rówieśnik i przyjaciel Krzysztofa. Razem z ojcem, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, wraca ze Związku Sowieckiego do kraju. Początkowo robi szemrane interesy ale ponieważ zna języki - zaczyna pracować jako tłumacz w porcie. Ostatecznie wstępuje do Marynarki Wojennej.

PANI HELENA (Małgorzata Foremniak) – trzydziestokilkuletnia wdowa po majorze wojska polskiego. Po przyjeździe z Warszawy zaczyna prowadzić nad morzem restaurację „Pawilon”. Związana z jednym z francuskich inżynierów, Marcelem Lebracem (Piotr Polk), mimo propozycji wyjazdu do Paryża i obiecujących perspektyw, zostaje w Gdyni

Losy tej czwórki przeplatają się z losami zarówno miejscowej ludności, jak i historią autentycznych postaci związanych z Kaszubami, budową portu czy powstającym miastem m.in. - inż. Tadeuszem Wendą (Olgierd Łukaszewicz) czy wójtem Gdyni Janem Radtke (Andrzej Grąziewicz.)

Emisja w TVP1:
  • 19 sierpnia, godz.20.20, odcinek 1, godz. 21.10, odcinek 2
  • 26 sierpnia, godz. 20.20, odcinek 3, godz. 21.05 odcinek 4

Emisja w TVP Seriale od 28.08.2012 - 31.08.2012 w godzinach: 7.40 i 14.00.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap U5

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

1 190 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K Hollex UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI marki Hollex o długości 3,0m w wersji...

89 zł Więcej...
reklama