reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polska członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej

dodano: 2012-09-14 23:06 | aktualizacja: 2012-09-15 02:03
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: ESA/TVN

ESA Europejska Agencja Kosmiczna Polska przystąpiła, jako 20 kraj członkowski, do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA - European Space Agency). Uroczyste podpisanie umów nastąpiło 13 września w Centrum Nauk „Kopernik” w Warszawie, przy udziale Dyrektora Generalnego ESAJeana-Jacquesa Dordaina, Wicepremiera Waldemara Pawlaka oraz Grażyny Henclewskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerskie Gospodarki. Wstąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwoli nam na aktywny udział w badaniach i eksploracji kosmosu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W uroczystości podpisania umów uczestniczyli także inni polscy urzędnicy, w tym przedstawiciele Polskiej Grupy Parlamentarnej do spraw kosmosu.

Podpisanie umów z ESA - Jean-Jacques Dordain i Waldemar Pawlak, fot. Ministerstwo Gospodarki


Polska współpracowała z ESA już od dawna. W 1994 r. Polska była jednym z pierwszych krajów Europy Wschodniej, który podpisał umowę o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej z ESA. Kolejnym krokiem było podpisanie w 2007 roku PECS (Planu dla Europejskich Krajów Współpracujących), co utorowało drogę do udziału Polski w aż 42 projektach badawczych ESA z łącznym budżetem 11 mln euro. W planach jest już udział w kolejnych 10 projektach, w tym m.in. misji badawczej do satelitów Jowisza.
 
Polska ma długą tradycję w przemyśle lotniczym i wniosła wkład do wielu naukowych i technologicznych projektów. Polska aktywnie uczestniczyła w szeregu misji naukowych ESA, takich jak Integral, Rosetta, BepiColombo i Solar Orbiter oraz w zakresie obserwacji Ziemi w projektach Envisat i GMES.
 
Polska współpracuje z ESA także w zakresie projektów związanych z mikrograwitacją i eksploracją kosmosu, przy EGNOS w kwestii nawigacji oraz SSAP (Space Situational Awareness Programme) skupiającym się na kosmicznej pogodzie jak i w zakresie rozwoju technologii i projektów edukacyjnych. PW-Sat - pierwszy polski satelita skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej został wyniesiony za pomocą rakiety Vega w lutym 2012 roku.
 
Rząd Polski planuje zakończyć proces ratyfikacji umów jak najszybciej i gdy tylko to nastąpi, Polska stanie się oficjalnie 20 krajem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przewiduje się, że Polska już w listopadzie weźmie udział w posiedzeniu Rady Ministerialnej ESA jako pełnoprawny członek.
 
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja międzynarodowa powołana w 1975 roku, której misją jest rozwój potencjału kosmicznego w Europie, wspieranie eksploracji przestrzeni kosmicznej, technologii i badań w celu przyniesienia korzyści obywatelom Europy i świata.
 
ESA, obok wstępującej do organizacji Polski, ma 19 państw członkowskich. Są to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. 17 z nich to jednocześnie państwa członkowskie Unii Europejskiej. ESA oprócz tego posiada porozumienia o współpracy z dziewięcioma innymi europejskimi państwami oraz prowadzi negocjacje z kolejnym (Bułgarią). W wybranych projektach ESA partycypuje także Kanada na mocy umowy o współpracy.
 
ESA pracuje nad rozwojem platform startowych, rakiet i statków kosmicznych, satelitów i urządzeń pracujących w kosmosie oraz stacji kontroli naziemnej, potrzebnych do utrzymania Europy w czołówce światowych potentatów działań w przestrzeni kosmicznej. Obecnie zajmuje się systemami satelitarnymi służącymi do obserwacji Ziemi, nawigacji, telekomunikacji i astronomii, wysyła sondy do odległych zakątków Układu Słonecznego i współpracuje w procesie ludzkiej eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej nie jest darmowe - roczny koszt (składka członkowska) to 19 mln euro, ale pieniądze te nie przepadają. W ciągu pierwszych czterech lat wracać będzie ok. 50 proc, a docelowo nawet 80-90 proc., gdyż na większość tej kwoty kontrakty muszą otrzymać polskie firmy. Pozwoli to na pobudzenie gospodarki i możliwość rozwoju dla firm z sektora technologii wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym jak i telekomunikacji. Członkostwo w ESA daje możliwość polskim instytucjom i przedsiębiorstwom na dostęp do wyników badań oraz pozwoli na udział we wszystkich projektach ESA. Jednocześnie dzięki jasnemu przydziałowi finansów możliwe jest bardziej ambitne i długofalowe planowanie projektów, gdyż nie ma ryzyka nagłego odcięcia funduszy na badania, czy wdrażanie rozwiązań technicznych.

Waldemar Pawlak podsumował, że choć składka wydaje się być dość wysoka i stanowiła ona powody do wahań ze strony Polskiej, to jednak ostatecznie uznano, że taki koszt za możliwość partycypacji w zaawansowanych projektach przemysłu kosmicznego, badaniach oraz w dostępie do przestrzeni kosmicznej jest niewielki - tyle samo kosztuje 750m obwodnicy warszawskiej. To bardzo umiarkowana cena za dostęp do Kosmosu - powiedział Waldemar Pawlak.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

739 zł Więcej...