reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanał dla dzieci od TVP w MUX 1? [wideo]

dodano: 2012-09-26 10:17 | aktualizacja: 2012-09-26 10:38
autor: Anita Dąbek / Łukasz Knapik | źródło: Newseria.pl

TVP Telewizja publiczna chce mieć nowe stacje tematyczne. Władze TVP zamierzają złożyć wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o koncesję dla kanału dla dzieci. I m.in. z tym programem wystartują w konkursie na wolne miejsca na pierwszym multipleksie (MUX 1). – Nie wyobrażam sobie, żeby na MUX 1 miały się znaleźć wyłącznie programy o charakterze popularno-rozrywkowym i jeden kanał o charakterze społeczno-religijnym – mówi Juliusz Braun, prezes TVP.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji są już trzy wnioski TVP. Pierwszy dotyczy koncesji dla TVP Info.

 – To może być zaskakujące, bo kanał już działa, ale funkcjonuje jako wspólne przedsięwzięcie kanałów regionalnych. Teraz chcemy rozdzielić kanał informacyjny i kanały regionalne – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Juliusz Braun, prezes TVP.

Poza tym telewizja publiczna wnioskuje również o koncesje dla dwóch nowych stacji tematycznych: TVP Dokument i TVP Rozrywka (więcej tutaj).

Na rozwój oferty obu kanałów spółka nie planuje przeznaczać dużych pieniędzy.

 – W tej chwili to są bardzo skromnie zaplanowane kanały od strony finansowej. W obu przypadkach oparte są na naszych archiwach. Są to archiwa bardzo bogate i cenne, a niezbyt kosztowne, jeśli chodzi o użytkowanie. Oczywiście, nic nie ma za darmo, bo każda emisja kosztuje, np. prawa autorskie – mówi prezes TVP.

O konkretnych kwotach rozmawiać nie chce. Wiadomo tylko, że nie przekraczają one wysokości budżetów obecnie działających kanałów tematycznych.

Termin uruchomienia TVP Rozrywka i TVP Dokument zależy od tego, kiedy KRRiT podejmie decyzję. Juliusz Braun twierdzi, że mogłyby wystartować nawet na przełomie 2012 i 2013 roku. Najpóźniej nowe kanały zostaną uruchomione pod koniec przyszłego roku.

 – To jest na pewno wiele miesięcy pracy. We wniosku zapisaliśmy termin uruchomienia obu kanałów rok od przyznania koncesji – mówi. – Cały kalendarz uzależniamy od wyników konkursu na wolne sloty i naszych możliwości finansowych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji deklaruje, że w pierwszym multipleksie być może jedno miejsce będzie przeznaczone na program adresowany do dzieci. Dlatego TVP przygotowuje się do złożenia kolejnego wniosku.

 – Uważamy, że jedyny, jak wszystko wskazuje, kanał dziecięcy naziemnej telewizji cyfrowej, powinien być kanałem telewizji publicznej, a nie zagranicznego nadawcy – podkreśla Juliusz Braun.

Teraz w multipleksie pierwszym (MUX 1) TVP ma trzy sloty na TVP1, TVP2 i TVP Info. Miejsca te będzie musiała zwolnić po 27 kwietnia 2014 roku.

 – TVP ma przyznane miejsca na MUX 3, który za niecały rok pokryje powierzchnię całego kraju. To będzie TVP1 i TVP2, oba w HD, oraz kanały tematyczne – informuje prezes.

I zapowiada, że mimo to TVP powalczy o zwalniane przez siebie miejsca w MUX 1.

 – Nie wyobrażam sobie, żeby na pierwszym multipleksie miały się znaleźć – żeby nikogo nie urazić – wyłącznie programy o charakterze popularno-rozrywkowym i – jak zapowiada KRRiT – jeden kanał o charakterze społeczno-religijnym. Myślę, że pozostałe trzy sloty powinny być przeznaczone na kanały o innym charakterze, najogólniej rzecz biorąc – mówi.

Poza trzema kanałami TVP miejsca w MUX 1 posiadają również Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka TV.W przeprowadzonych przez KRRiT konsultacjach (więcej tutaj) TVP ogłosiła, że w konkursie na zagospodarowanie MUX 1 wystartuje z kanałami TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka i TVP Dokument. W konkursie wystartuje także Fundacja Lux Veritatis (z kanałami TV Trwam i nową stacją dla młodzieży TVM1), a także prawdopodobnie spółki Astro (z kanałem Next TV), Mediasat (Tele5) i Superstacja (Superstacja). W konkursie nie wezmą udziału (według ich deklaracji) - Grupa TVN (więcej tutaj) i Telewizja Polsat (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż w przeprowadzonych przez KRRiT konsultacjach amerykański Turner Broadcasting System Europe Ltd. wyraził zainteresowanie konkursem na miejsca w MUX 1 i chce zgłosić w nim kanał skierowany do widowni dziecięcej, prawdopodobnie Boing. (więcej tutaj) Zapowiada się więc rywalizacja o najmłodszych.

Telewizja Polska S.A. nadaje obecnie następujące kanały: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP2 HD, TVP Polonia, TVP HD, TVP Kultura, TVP Seriale, TVP Info z kanałami regionalnymi, TVP Historia, TVP Sport, internetowy TVP Parlament oraz przeznaczony dla Białorusi Biełsat. W ciągu kilku lat nadawca systematycznie ogłasza plany uruchomienia nowych stacji tematycznych - mówiono już m.in. o: TVP Film, TVP Natura, TVP Parlament („w tradycyjnym przekazie”) czy stacji dla kobiet. W połowie lat 90., przez krótki czas, TVP nadawała muzyczny kanał Tylko Muzyka.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...