reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Marsze w obronie TV Trwam na całym świecie

dodano: 2012-10-01 12:49 | aktualizacja: 2012-10-01 12:54
autor: Łukasz Knapik | źródło: naszdziennik.pl/radiomaryja.pl/wyborcza.pl/niezalezna.pl/opracowanie własne

TV Trwam 2011 Warszawa, Wilno (Litwa), Paryż (Francja), Manchester (Wielka Brytania), Belgia, Sydney (Australia), Chicago (USA), Nowy Jork (USA) i Toronto (Kanada) to kolejne miejsca, w których odbyły się marsze protestacyjne przeciw dyskryminacji TV Trwam i nieprzyznaniu jej miejsca w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Wszystkie marsze odbyły się w sobotę, 29 września br., pod hasłem "Obudź się Polsko". W najbliższym czasie zapowiadane są już kolejne marsze w obronie TV Trwam.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wszystkie marsze odbyły się w sobotę, 29 września br.

Protest w Warszawie odbył się po raz czwarty - poprzednie odbyły się 18 lutego br., 21 kwietnia br. i 25 maja br. W ostatnim udział wzięło, w zależności od źródła, kilkaset tysięcy lub od czterdziestu tysięcy do pół miliona osób. Marsz odbył się pod hasłem "Obudź się Polsko". Demonstracja była nie tylko wyrazem poparcia dla TV Trwam, ale także protestem przeciw brakowi dialogu społecznego, podnoszeniu wieku emerytalnego, w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów. Marsz poprzedził koncert patriotyczny na placu Trzech Krzyży. Wystąpili, m.in. Orkiestra Koncertowa Victoria z Warszawy-Rembertowa oraz aktorzy sceniczni: Halina Łabonarska, Anna Chodakowska, Barbara Dobrzyńska, Katarzyna Łaniewska, Mirosława Marcheluk, Piotr Bajor Ryszard Jabłoński i Ryszard Mróz.

Następnie odbyła się wspólna modlitwa po której rozpoczęła się Msza Święta przed kościołem Świętego Aleksandra. Potem do zebranych przemówił ojciec Tadeusz Rydzyk. Po przemówieniu demonstranci przeszli na plac Zamkowy, gdzie odśpiewano hymn. Do zebranych przemówili m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński i przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a wcześniej także przewodniczący Solidarnej Polski (SP) Zbigniew Ziobro. Część demonstrantów protestowała także przed budynkiem TVP, zarzucając jej brak bezstronności.

Relacje na żywo z marszu pokazywały TV Trwam, TVP Info, TVN24, Polsat News i Superstacja.

W Belgii protestowano przed polską placówką dyplomatyczną. Był to już drugi protest w tym kraju - po raz pierwszy protestowano 5 czerwca br., w Brukseli (stolicy Belgii). Wtedy też, w Parlamencie Europejskim, odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie TV Trwam.

W Chicago, w Stanach Zjednoczonych (USA), protestowano przed konsulatem RP. Demonstranci wyrażali swoje poparcie dla TV Trwam, a także m.in. domagali się wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Był to już drugi protest w Chicago - poprzedni odbył się 12 lutego br.

W Manchesterze, w Wielkiej Brytanii, protestowano przed główną siedzibą BBC. Demonstracja rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Następnie protestujący odczytali, po polsku i angielsku, swoje stanowisko. Potem odbyła się wspólna modlitwa, a następnie wygłoszono przemówienia dotyczące m.in. sytuacji TV Trwam. Demonstranci mieli ze sobą wielkoformatowe banery mówiące o sytuacji w Polsce. Ponadto przekazali do BBC swoje stanowisko na piśmie w kilku kopiach, załączając anglojęzyczne wydanie Naszego Dziennika. (także na podstawie: wirtualnapolonia.com)

W Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych (USA), protestowano przed Konsulatem RP. Demonstrację zorganizowały organizacje polonijne. W proteście wzięło udział ponad 70 osób. Protestujący wyrażali swoją solidarność z protestującymi w Warszawie oraz domagali się wolności słowa i mediów w Polsce. Był to już drugi protest w obronie TV Trwam w Nowym Jorku - poprzedni odbył się 12 lutego br. (także na podstawie: wirtualnapolonia.pl)

W Paryżu, stolicy Francji, protestowano już drugi raz - poprzednio 24 czerwca br. Protest rozpoczął się przed kościołem Najświętszej Maryi Panny, skąd demonstranci przeszli ulicami miasta pod Ambasadę RP. Złożyli także kwiaty na płycie Solidarności. (także na podstawie planu organizatorów)

W Sydney, w Australii, protestowano przed Konsulatem RP. Demonstranci wyrażali swoje poparcie dla TV Trwam oraz sprzeciwiali się m.in. nepotyzmowi w spółkach Skarbu Państwa i antypolskim działaniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W Toronto, w Kanadzie, protestowano już trzeci raz. Poprzednio 11 lutego br. i 16 czerwca br. Manifestowano prze Konsulatem RP

W Wilnie, stolicy Litwy, w obronie TV Trwam protestowano przed Ambasadą RP.

Tak wyglądały ostatnie protesty przeciw dyskryminacji TV Trwam i nieprzyznaniu jej miejsca w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej marsze odbyły się już w: Rzeszowie (dwa razy), Olsztynie (dwa razy), Warszawie (trzy razy), Bielsku-Białej (trzy razy), Krakowie (dwa razy), Łodzi, Szczytnie, Szczecinie (dwa razy), Bydgoszczy (dwa razy), Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Poniatowej, Kielcach, Poznaniu, Tarnowie, Wrocławiu (dwa razy), Rybniku, Szczecinku, Elblągu, Gnieźnie, Jeleniej Górze, Katowicach, Koszalinie, Kościerzynie, Malborku, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Suwałkach, Wejherowie, Zielonej Górze, Włocławku, Nowym Sączu, Rawie Mazowieckiej, Częstochowie, Radomiu, Świdnicy, Toruniu, Gołdapi, gminie Jeżowe, Nisku (dwa razy), Legnicy, Pile, Augustowie, Giżycku, Ełku, Kraśniku (dwa razy), Kaliszu, Przemyślu, Dębicy, Tarnobrzegu, Zamościu, Łomży, Słupsku, Zawierciu, Byczynie, Gdyni, Grudziądzu, Kędzierzynie-Koźlu, Ostrołęce, Pile, Sochaczewie, Sokółce, Zduńskiej Woli, Koninie, Żywcu, Białej Podlaskiej (dwa razy), Ostrowie Świętokrzyskim, Mielcu, Odolanowie, Wieluniu, Puławach, Sędziszowie Małopolskim, Olecku, Kłodzku, Tarnowskich Górach, Wyszkowie, Lutomiersku, Bielsku Podlaskim, Bolesławcu Śląskim, Krynicy-Zdroju, Pabianicach, Grajewie, Rabce-Zdroju, Limanowej, Łowiczu, Otwocku, Gorzowie Wielkopolskim, Mysłowicach, Starogardzie Gdańskim, Zgierzu, Radomsku, Łańcucie, Zabierzowie, Zabrzu, Lubartowie i Mrągowie, a także poza granicami Polski - w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, Montrealu, Toronto (dwa razy), Berlinie, Hamburgu (dwa razy), Vancouver, Brukseli i Paryżu. Ponadto w marcu br. do Częstochowy, na Jasną Górę, przybyła Pielgrzymka Zawierzenia Królowej Polski Radia Maryja i TV Trwam, a w lipcu br. XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

Zagraniczne protesty potwierdził ojciec Tadeusz Rydzyk:

- Dziękujemy za solidaryzowanie się z nami dziś w marszach i protestach pod konsulatami i ambasadami polskimi w Kanadzie, USA, Australii, Anglii, we Francji, w Belgii i Wilnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5 m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 490 zł Więcej...

Antena Opticum AX 1000 Proline Combo H/V LTE MUX 8

Nowy model anteny dla naziemnej TV cyfrowej - szerokopasmowa antena...

89 zł Więcej...
reklama