reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

W OBWE o sytuacji TV Trwam

dodano: 2012-10-09 12:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: naszdziennik.pl/msz.gov.pl/satkurier.pl/informacje i opracowanie własne

TV Trwam Podczas odbywającej się w dniach 5-7 października br. w Tiranie, stolicy Albanii, jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE, z angielskiego Organization for Security and Co-operation in Europe OSCE) posłanka Barbara Bartuś (Prawo i Sprawiedliwość) poruszyła kwestie związane z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Jest to już kolejny raz, gdy na arenie międzynarodowej poruszana jest sytuacja TV Trwam w Polsce.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
O sytuacji TV Trwam w Polsce posłanka mówiła w punkcie obrad dotyczącym roli mediów w promowaniu dobrego zarządzania. - Chciałam zwrócić uwagę na niepokojącą sytuację, która ma miejsce obecnie w Polsce i związana jest właśnie z pogwałceniem tych podstawowych zasad. Polskie władze w znaczącym stopniu ograniczyły te swobody odmawiając przyznania prywatnej TV Trwam o charakterze narodowo-katolickim prawa do nadawania swojego programu na platformie cyfrowej - przytacza wypowiedź Barbary Bartuś Nasz Dziennik.

Posłanka odniosła się także do marszu w obronie TV Trwam, który odbył się 29 września br. w Warszawie (więcej tutaj): - Walcząc o przyznanie TV Trwam koncesji na swobodną emisję swojego programu także na platformie cyfrowej, uczestniczący w marszu domagali się tym samym poszanowania podstawowych swobód, które im państwo ogranicza (za Naszym Dziennikiem).

Przypomnijmy, iż jest to już kolejny raz, gdy na arenie międzynarodowej mówi się o sytuacji TV Trwam w Polsce. 5 czerwca br. w Parlamencie Europejskim (PE) odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie dyskryminacji tej stacji (a także manifestacja na ulicach Brukseli - więcej tutaj), które zorganizowali eurodeputowani Solidarnej Polski (SP) i Prawa i Sprawiedliwości (PiS). (więcej tutaj) W lipcu br., Renate Sommer, niemiecka eurodeputowana (Chrześcijańscy Demokraci, z niemieckiego Christlich Demokratischen Union Deutschlands - CDU) z Europejskiej Partii Ludowej (z angielskiego EPP Group - Group of the European People's Party), największej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. eurodeputowani Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), złożyła zapytanie do Komisji Europejskiej (KE) dotyczące odmówienia koncesji TV Trwam na nadawanie na cyfrowym multipleksie (MUX1) naziemnej telewizji cyfrowej. (więcej tutaj) Pod koniec września br. Nigel Farage, przewodniczący frakcji Europa Wolności i Demokracji (z angielskiego Europe of Freedom and Democracy - EFD) w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. eurodeputowani Solidarnej Polski, wystosował list do szefów wszystkich grup parlamentarnych w europarlamencie w obronie TV Trwam. (więcej tutaj) Ponadto poza granicami Polski - w Nowym Jorku (dwa razy), Chicago (dwa razy), Los Angeles, Montrealu, Toronto (trzy razy), Berlinie, Hamburgu (dwa razy), Vancouver, Brukseli, Paryżu (dwa razy), Wilnie, Manchesterze, Sydney i Belgi - odbyły się protesty przeciw dyskryminacji TV Trwam i nieprzyznaniu jej miejsca w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. O krajowych marszach w obronie TV Trwam informują także zagraniczne media (stacje telewizyjne, serwisy internetowe, a depesze pisze m.in. międzynarodowa katolicka agencja informacyjna Zenit, docierająca z przekazem niemal do wszystkich zakątków świata).

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE, z angielskiego Organization for Security and Co-operation in Europe OSCE) powstała w 1995 roku, ale jej początki sięgają lat 60-tych ubiegłego wieku (Konferencja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, KBWE). OBWE w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych jest ugrupowaniem regionalnym. Skupia 56 państw-uczestników o równym statusie. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy na obszarze działania w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Decyzje w ramach OBWE podejmowane są w oparciu o zasadę konsensusu. Deklaracje i decyzje OBWE mają charakter polityczny i nie są prawnie wiążące. OBWE ściśle współpracuje z innymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), Rada Europy, Unia Europejska (UE). Bliskie kontakty szczególnego rodzaju utrzymuje z pięcioma państwami azjatyckimi (Afganistan, Japonia, Korea Południowa, Mongolia i Tajlandia) oraz sześcioma śródziemnomorskimi (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Maroko, Tunezja) oraz z Australią (są to tzw. Partners for Co-operation). Siedziba OBWE znajduje się w Wiedniu, stolicy Austrii. W Warszawie swoją siedzibę ma natomiast Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (z angielskiego Office for Democratic Institutions and Human Rights OSCE, ODIHR)

Budżet OBWE na rok 2012 wynosi 148 milionów Euro. Polska składka to około 1,4 procent ogólnego budżetu OBWE. Instytucje OBWE to m.in.: Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, Wysoki Komisarz OBWE ds. Mniejszości Narodowych, Przedstawiciel OBWE ds. Wolności Mediów oraz Zgromadzenie Parlamentarne OBWE.

Zgromadzenie Parlamentarne (ZP) OBWE powstało w 1992 roku i zainicjowało uzupełnienie płaszczyzn dialogu pomiędzy państwami o wymiar parlamentarny. Członkami ZP są parlamentarzyści z państw uczestniczących Organizacji, wyznaczeni przez swoje parlamenty narodowe do stałych delegacji do ZP OBWE. Zadania Zgromadzenia to m.in.: ocena realizacji celów OBWE, debata nad sprawami podnoszonymi w czasie spotkań Rady Ministerialnej oraz w czasie szczytów szefów państw i rządów, rozwijanie i wspieranie mechanizmów służących zapobieganiu i rozwiązywaniu konfliktów. Jedną z istotnych form działania ZP OBWE jest udział jej członków w międzynarodowych misjach obserwacyjnych podczas wyborów (współpracuje w tym zakresie z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka).

Przedstawiciel OBWE ds. Wolności Mediów zajmuje się sprawami związanymi z przestrzeganiem standardów międzynarodowych w zakresie wolności środków masowego przekazu w państwach OBWE. W okresowych sprawozdaniach przedstawianych Stałej Radzie OBWE zwraca uwagę na niepokojące zjawiska w poszczególnych państwach. Zwraca się również bezpośrednio do władz danego państwa z prośbą o wyjaśnienie konkretnej sytuacji (np. nadużywanie przez władze państwowe przepisów o zniesławieniu, wprowadzanie zmian w ustawodawstwie dotyczącym mediów, niezgodnych ze standardami demokratycznymi).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

79 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ Optima Combo HEVC HD+IP Multistream

Mały, satelitarno-kablowo-naziemny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...
reklama