Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
15 lipca 1410 roku na polach pomiędzy wsiami Grunwald, Łodwigowo i Stębark odbyła się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Wojska świeżo powstałej unii polsko-litewskiej - w sile 50 chorągwi polskich i 40 litewskich – zmierzyły się z 51 chorągwiami potężnego Ordo Fratrum Domus Hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem (Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znanych w Polsce jako Krzyżacy). Stroną polską dowodził król polski i najwyższy książę litewski Władysław Jagiełło, a Krzyżakami Wielki Mistrz Ulrych Von Jungingen. Bitwa – pomimo początkowego rozbicia lekkiej jazdy litewskiej przez ciężkozbrojnych Krzyżaków – zakończyła się całkowitym zwycięstwem sił polsko-litewskich. Zdobyte zostały wszystkie chorągwie a z 250 braci zakonnych biorących udział w bitwie poległo ponad 200 – w tym sam Wielki Mistrz i niemal cała zakonna Kapituła Z klęski zadanej pod Grunwaldem Krzyżacy nie podnieśli się nigdy.
Od roku 1998 na polach Grunwaldu odbywa się jedna z największych inscenizacji średniowiecznych bitew. Rokrocznie bierze w nich udział
ponad 3000 miłośników historii średniowiecza z całego świata. Oprócz Polaków impreza gości uczestników z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Ale Grunwald to nie tylko bitwa rycerzy. To również jeden z najlepszych sposobów na popularyzowanie wiedzy o średniowieczu – jego historii, kulturze, obyczajach czy rzemiośle. I faktycznie trudni znaleźć lepszy sposób – średnio zmagania grunwaldzkie obserwuje ponad 100 tysięcy widzów.
To właśnie ta wielka impreza i jej uczestnicy będą tematem najnowszego, realizowanego na zlecenie Czwórki, dokumentu
Patryka Vegi. Ten jeden z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów („Prawdziwe psy”, „Pitbull”, „Twarzą w twarz”, „Hans Kloss. Stawka większa niż życie”). Towarzyszyć będzie ze swoją kamerą uczestnikom bitwy. I to zarówno tym, którzy pod Grunwald ściągnęli konno i zbrojno, jak i tych którzy zadowalają się skromniejszą, ale równie ważną rolę pięknych dam, rzemieślników czy ciurów obozowych.
Bo „Bitwa pod Grunwaldem” to przede wszystkim opowieść o ludziach.
Takich jak
Adam Domanasiewicz – wybitny chirurg i światowej klasy specjalista od chirurgii ręki, dowódca Drużyny Ormiańskiej, mistrz jazdy konnej i szabli. A także takich jak
listonosz Wiesław – listonosz – mistrz walki mieczem długim (zwanym także „bastardzim” i zwycięzca licznych turniejów, walczące w turniejach konnych
Zuzanna Jankowska i Australijka Sarah Hey, dowódca Chorągwi Krakowskiej
Przemysław Rey (potomek wielkiego Mikołaja Reya),
nastoletnia łuczniczka Karolina Oksińska i tysiącach im podobnych – lekarzy, inżynierów, urzędników, przedsiębiorców, studentów – ludzi, którzy żyją historią.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.