reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wyłączenie analogu - kłopot regionalnych stacji

dodano: 2012-11-07 12:05 | aktualizacja: 2012-11-07 12:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gazeta Wyborcza

NTC_popr_niebieskie_www.jpg 7 listopada 2012 roku, o 4.15 rano, województwo lubuskie zostało pierwszym regionem w Polsce, który całkowicie przeszedł z telewizji analogowej na cyfrową. Sygnał analogowy wyłączyły TVP i Polsat, zmuszając widzów do korzystania z nadawania cyfrowego. Problem mają jednak stacje regionalne. Mariusz Walkiewicz, wiceprezes TV4 zajmujący się siecią lokalnych stacji TV Odra, musiał rozstrzygnąć dylemat: wyłączać nadajniki analogowe w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze czy nadawać dalej? Można nie wyłączać, ale kto z nich będzie korzystał - pisze Gazeta Wyborcza.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z szacunków Gazety Wyborczej opartych na badaniach firmy Nielsen wynika, że w województwie lubuskim nieprzygotowanych do cyfrowego odbioru może być około 23,5 tys. domów.

- TV Odra wyłączy nadajniki analogowe w Zielonej Górze i Gorzowie. Koszty nadawania sygnału i produkcji programu lokalnego będą w tej sytuacji nieuzasadnione - mówi Gazecie Wyborczej Mariusz Walkiewicz. I dodaje, że w korespondencji z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT) dopiero próbuje ustalić, jak ma się ubiegać o zmiany w koncesjach lokalnych, by TV Odra mogła nadawać cyfrowo.

Oznacza to, że po przejściu na telewizję cyfrową mieszkańcy województwa lubuskiego uzyskają dostęp do nowych stacji (np. Polo TV, TTV czy ATM Rozrywka TV), ale nie będą mieli wszystkich stacji, które wcześniej nadawały na ich terenie analogowo - zauważa Gazeta Wyborcza.

TV Odra (nadawcą jest spółka Polskie Media, której właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz); jest ona także nadawcą kanałów TV4 i TV6) może znaleźć się w tej samej sytuacji we Wrocławiu, gdzie nadajniki analogowe mają zamilknąć 22 kwietnia 2013 roku, oraz w Jeleniej Górze i Lubinie, gdzie wyłączenie planowane jest na 23 lipca 2013 roku.

Ten sam problem mają inni nadawcy regionalni: NTL Radomsko (w Radomsku), TVT (w Rybniku) czy TV Łużyce (w Lubaniu i Bolesławcu). Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i KRRiT nie zapewniły im częstotliwości cyfrowych, dlatego nie mają one obowiązku wyłączenia nadajników analogowych wraz z ogólnopolskimi telewizjami.

Daniel Łuszczyn, szef NTL Radomsko (należącej do Grupy TVN), w zeszłym roku zorientował się, że w ustawie cyfryzacyjnej nie ma ani słowa o takich telewizjach jak jego, i zwrócił się do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAiC) z prośbą o interpretację.

- Z odpowiedzi zrozumiałem, że cała ta sprawa, jak gdyby nas nie dotyczy - powiedział Gazecie Wyborczej Daniel Łuszczyn, szef NTL Radomsko. Wraz z TVT w Rybniku oraz TV Łużyce zaczął pisać listy do UKE i KRRiT.

- W maju w KRRiT odbyły się konsultacje. Zaprezentowaliśmy nasze stanowisko, które do połowy czerwca mieliśmy wysłać na piśmie. Od tamtej pory nie dostaliśmy żadnych informacji - dodaje w rozmowie z Gazetą Wyborczą szef NTL Radomsko.

Pierwszą propozycją, którą KRRiT przedstawiła małym telewizjom, jest tworzenie mniejszych multipleksów o regionalnym zasięgu. Nie wszyscy zareagowali entuzjazmem - pisze Gazeta Wyborcza. - A czym ja taki multipleks mam wypełnić? - pyta jeden z nadawców regionalnych proszący o anonimowość. Witold Graboś, członek KRRiT, twierdzi, że KRRiT współpracuje z UKE.

- Problem polega na tym, że telewizje regionalne są nierównomiernie rozmieszczone na terenie kraju i mają nadajniki o różnych mocach i zasięgach. Na razie zwycięża wariant doboru dla regionalnych stacji osobnych pojedynczych częstotliwości, a nie całych multipleksów - mówi Gazecie Wyborczej Witold Graboś. Na pytanie Gazety, kiedy KRRiT rozwiąże problem, odpowiada:
- Na razie nie mogę powiedzieć, jak wygląda terminarz.

Choć koncesje telewizji regionalnych są ważne do 2015 i 2016 roku, trzeba się spieszyć. Nadajniki analogowe w całej Polsce mają zamilknąć do końca lipca przyszłego roku. W Radomsku stanie się to 22 kwietnia 2013 roku, w Rybniku - 20 maja 2013 roku, a w Lubaniu i Bolesławcu - 23 lipca 2013 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...