reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dania wstrzymuje dotacje na instalacje PV

dodano: 2012-11-10 11:02 | aktualizacja: 2012-11-12 21:55
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

solar_PV_www3 Duński rząd zmniejszy wysokość dopłat dla elektrowni fotowoltaicznych w związku z dużą ilością nowych instalacji. Sprawa ta będzie rozpatrywana w Danii w najbliższych tygodniach. Ministerstwo Energetyki Danii ogłosiło, że chce zmienić sposób dotacji ze względu na wysokie koszty oraz w związku ze zbyt szybkim rozwojem elektrowni słonecznych w tym kraju. Do końca 2012 roku w Danii zostaną oddane do użytku elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 50 MW.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obecnie dopłata do energii elektrycznej uzyskanej z paneli fotowoltaicznych w Danii to 2,20 korony duńskiej/kWh, co stanowi równowartość około 0.295 euro/kWh. Z tego około 0.215 euro/kWh to różne podatki, które nie są opłacane przez operatorów elektrowni fotowoltaicznych. Ministerstwo proponuje właśnie tę kwotę 0.215 euro/kWh jako maksymalną wysokość subsydiów. 
 
Ponadto, duńskie ministerstwo zamierza wprowadzić zmiany w zasadach przyznawanych subsydiów dla małych instalacji dachowych, które w ciągu dnia wytwarzają energię elektryczną i oddają ją do sieci, by potem wieczorem ją wykorzystać. Dla takiej energii subsydia wyniosą 0.215 euro/kWh. Za oddaną do sieci energię subsydia wyniosą tylko 0.174 euro/kWh.

Okres w jakim energia słoneczna w Danii będzie subsydiowana to 10 lat. Jeśli w przyszłości, operatorzy instalacji fotowoltaicznych odbiorą wprowadzoną do sieci energię elektryczną, będą musieli zapłacić pełną cenę. Oczekuje się, że gwarantowane dopłaty zaczną  sukcesywnie spadać w najbliższych latach, a w 2015 roku wyniosą maksymalnie 0.134 euro/kWh.
 
Propozycje ministerstwa będą negocjowane w Danii w najbliższych tygodniach. Nie ma informacji kiedy te rozmowy zostaną zakończone. Na terenie Danii pracują instalacje fotowoltaiczne o mocy 223 MW.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...