reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dania wstrzymuje dotacje na instalacje PV

dodano: 2012-11-10 11:02 | aktualizacja: 2012-11-12 21:55
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV

solar_PV_www3 Duński rząd zmniejszy wysokość dopłat dla elektrowni fotowoltaicznych w związku z dużą ilością nowych instalacji. Sprawa ta będzie rozpatrywana w Danii w najbliższych tygodniach. Ministerstwo Energetyki Danii ogłosiło, że chce zmienić sposób dotacji ze względu na wysokie koszty oraz w związku ze zbyt szybkim rozwojem elektrowni słonecznych w tym kraju. Do końca 2012 roku w Danii zostaną oddane do użytku elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 50 MW.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obecnie dopłata do energii elektrycznej uzyskanej z paneli fotowoltaicznych w Danii to 2,20 korony duńskiej/kWh, co stanowi równowartość około 0.295 euro/kWh. Z tego około 0.215 euro/kWh to różne podatki, które nie są opłacane przez operatorów elektrowni fotowoltaicznych. Ministerstwo proponuje właśnie tę kwotę 0.215 euro/kWh jako maksymalną wysokość subsydiów. 
 
Ponadto, duńskie ministerstwo zamierza wprowadzić zmiany w zasadach przyznawanych subsydiów dla małych instalacji dachowych, które w ciągu dnia wytwarzają energię elektryczną i oddają ją do sieci, by potem wieczorem ją wykorzystać. Dla takiej energii subsydia wyniosą 0.215 euro/kWh. Za oddaną do sieci energię subsydia wyniosą tylko 0.174 euro/kWh.

Okres w jakim energia słoneczna w Danii będzie subsydiowana to 10 lat. Jeśli w przyszłości, operatorzy instalacji fotowoltaicznych odbiorą wprowadzoną do sieci energię elektryczną, będą musieli zapłacić pełną cenę. Oczekuje się, że gwarantowane dopłaty zaczną  sukcesywnie spadać w najbliższych latach, a w 2015 roku wyniosą maksymalnie 0.134 euro/kWh.
 
Propozycje ministerstwa będą negocjowane w Danii w najbliższych tygodniach. Nie ma informacji kiedy te rozmowy zostaną zakończone. Na terenie Danii pracują instalacje fotowoltaiczne o mocy 223 MW.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

125 zł Więcej...