reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Konferencja naukowa o mediach w Bielsku-Białej

dodano: 2012-11-11 14:58 | aktualizacja: 2012-11-11 16:00
autor: Łukasz Knapik | źródło: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej/Kurier Radia Bielsko

Katedry Studiów Środkowoeuropejskich oraz Socjologii Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, a także Ośrodek Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Zakład Genologii Dziennikarskiej i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na konferencję interdyscyplinarną o dwóch modułach: media i dyskursy medialne a komunikowanie społeczne oraz media lokalne i środowiskowe. Konferencja odbędzie się w dniach 19-20 listopada 2012 roku (poniedziałek - wtorek) w Bielsku-Białej, w Rektoracie Akademii Techniczno-Humanistycznej, przy ulicy Adama Mickiewicza 24.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nasze doświadczanie rzeczywistości jest obecnie zapośredniczone bardziej niż w jakimkolwiek innym okresie. W powszechnej opinii badaczy, a niekiedy i odbiorców, media kreują rzeczywistość, co prowokuje pytania o formę i konstrukcję przekazów oraz ich oddziaływanie na odbiorcę. Jednostką podlegającą badaniom stał się dyskurs medialny, którego istota, funkcja i rola oraz wpływ na proces komunikowania społecznego wciąż nie są jeszcze należycie objaśnione.
Dyskurs ma charakter zdarzeniowy, ma wewnętrzną strukturę oraz pragmatyczny sens, sam wytwarza znaczenia za pomocą bogatych środków semiologicznych, językowych, wizualnych i fonicznych oraz technologicznych, które powstają w relacji do kontekstów społecznych. Może być badany z perspektywy różnych dyscyplin i stanowisk. Szczególnie istotnymi aspektami badawczymi wydają się być:
-  powstawanie nowych sensów społecznych dyskursów medialnych w kontekście sytuacji;
-  fenomen dyskursu pojmowanego jako zachowanie komunikacyjne;
-  rola dyskursów medialnych w walce o dominację „mających wpływy”;
-  zjawisko polisemiczności dyskursu medialnego;
- dyskurs medialnych show;
- dyskurs medialny w aspekcie konwergencji;
- interdyscyplinarna metodologia Krytycznej Analizy Dyskursu jako narzędzie badawcze;
- przestrzeń miasta jako dyskurs – aspekt werbalny, wizualny, performance;
- ideologizacja przestrzeni miasta dawniej i dziś;
- komercjalizacja przestrzeni miasta;
- reklama ambientowa w przestrzeni miasta;
- różne gatunki tekstu jako nośniki dyskursów (np. wiadomości, artykuły prasowe, programy telewizyjne, różne formy nowych mediów, reklamy, kampanie polityczne, szeroko pojęte obrazy, animacje, tzw. remaki) – zanurzone w szeroko pojętej rzeczywistości społecznej i kulturze.
Tym zagadnieniom poświęcony będzie pierwszy dzień konferencji – miejsce na prezentację poglądów, case studies i dyskusję.

W drugim dniu konferencji jej organizatorzy chcą skupić się na problematyce mediów lokalnych i środowiskowych, ich funkcji, wartości i znaczeniu dla środowisk lokalnych (jak np. edukacyjnych, integracyjnych, aktywizujących, inspirujących, kształtowania społeczeństwa obywatelskiego) oraz na specyfice ich funkcjonowania, a także wyzwaniach, jakie im stawia wiek XXI. Chcą zainicjować systematyczne badania nad mediami lokalnymi i środowiskowymi w skali ogólnokrajowej i w szerszej perspektywie krajów słowiańskich (opracowanie mapy badań) według jednolitych zasad, które mogłyby być ustalone w czasie konferencji przez wyłoniony spośród uczestników konferencji zespół badawczy zainteresowanych tą tematyką. Publikacje o tego rodzaju tematyce znajdą się w wydawnictwach Akademii Techniczno-Humanistycznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorzy przewidują panel dyskusyjny nad problematyką mediów lokalnych i środowiskowych.

Na konferencję do Bielska-Białej przyjadą naukowcy z wielu polskich uczelni oraz ze Słowacji i Niemiec. Analizie poddane zostaną nie tylko media polskie, ale i ukraińskie oraz macedońskie. Patronat medialny nad konferencją objęły: TVP Katowice, Radio Bielsko, Kurier Radia Bielsko, Głos Ziemi Cieszyńskiej i Polska Dziennik Zachodni.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Konferencje - prezentacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Konwerter Quad Opticum Robust 0.1dB

Bardzo tani, poczwórny konwerter Universal Quad produkcji Opticum do anten...

55 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...