reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T: Propozycja UKE dla regionalnych telewizji

dodano: 2012-11-13 10:57 | aktualizacja: 2012-11-13 14:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gazeta Wyborcza/satkurier.pl

UKE Trwa proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. 7 listopada 2012 roku województwo lubuskie zostało pierwszym regionem w kraju, w którym wyłączono analogowe nadajniki. (więcej tutaj) Tu pojawił się jednak problem dla nadającej w tym miejscu lokalnej stacji TV Odra, która nie otrzymała cyfrowych częstotliwości.(więcej tutaj) Z takim samym problemem już wkrótce zmierzą się też kolejni nadawcy w innych regionach Polski: NTL Radomsko (w Radomsku), TVT (w Rybniku), TV Łużyce (w Lubaniu i Bolesławcu), a także inne stacje skupione w sieci TV Odra (we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Lubinie). Prezes UKE Magdalena Gaj, w rozmowie z Gazetą Wyborczą poinformowała, iż ma już dla tych nadawców odpowiednie częstotliwości. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Koncesji na nadawanie w cyfrowej telewizji naziemnej (NTC) nie otrzymały do dzisiaj jeszcze telewizje regionalne i lokalne. Wśród nich są: stacje skupione w sieci TV Odra (nadawcą jest spółka Polskie Media, której właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz; jest ona także nadawcą kanałów TV4 i TV6), NTL Radomsko (Grupa TVN), TVT i TV Łużyce. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Magdalena Gaj, w rozmowie z Gazetą Wyborczą poinformowała, iż ma już dla tych nadawców odpowiednie częstotliwości:

- Urząd dobrał dla nich odpowiednie częstotliwości. Najczęściej są zlokalizowane przy granicach państwa i musieliśmy dokonać uzgodnień międzynarodowych, np. z Niemcami. Spotkamy się wkrótce z nadawcami, poinformujemy o harmonogramie konkursów na częstotliwość, potem będą mogli na podstawie otrzymanej rezerwacji wystąpić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o koncesję.

Na razie nie ujawniono więcej szczegółów na temat tych propozycji. Z rozwiązaniem problemu trzeba się jednak pospieszyć, gdyż już wkrótce w tych miejscach, gdzie nadają obecnie regionalne i lokalne stacje, będą wyłączane nadajniki analogowe. W Radomsku stanie się to 22 kwietnia 2013 roku, we Wrocławiu 22 kwietnia 2013 roku, w Rybniku 20 maja 2013 roku, a w Lubaniu, Bolesławcu, Jeleniej Górze i Lubinie  - 23 lipca 2013 roku. Ci nadawcy nie mają jednak obowiązku wyłączać swoich nadajników, ale nadawanie analogowe, gdy już wszyscy odbiorcy korzystają z telewizji cyfrowej, jest nieopłacalne.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...