reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T: Propozycja UKE dla regionalnych telewizji

dodano: 2012-11-13 10:57 | aktualizacja: 2012-11-13 14:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gazeta Wyborcza/satkurier.pl

UKE Trwa proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. 7 listopada 2012 roku województwo lubuskie zostało pierwszym regionem w kraju, w którym wyłączono analogowe nadajniki. (więcej tutaj) Tu pojawił się jednak problem dla nadającej w tym miejscu lokalnej stacji TV Odra, która nie otrzymała cyfrowych częstotliwości.(więcej tutaj) Z takim samym problemem już wkrótce zmierzą się też kolejni nadawcy w innych regionach Polski: NTL Radomsko (w Radomsku), TVT (w Rybniku), TV Łużyce (w Lubaniu i Bolesławcu), a także inne stacje skupione w sieci TV Odra (we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Lubinie). Prezes UKE Magdalena Gaj, w rozmowie z Gazetą Wyborczą poinformowała, iż ma już dla tych nadawców odpowiednie częstotliwości. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Koncesji na nadawanie w cyfrowej telewizji naziemnej (NTC) nie otrzymały do dzisiaj jeszcze telewizje regionalne i lokalne. Wśród nich są: stacje skupione w sieci TV Odra (nadawcą jest spółka Polskie Media, której właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz; jest ona także nadawcą kanałów TV4 i TV6), NTL Radomsko (Grupa TVN), TVT i TV Łużyce. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Magdalena Gaj, w rozmowie z Gazetą Wyborczą poinformowała, iż ma już dla tych nadawców odpowiednie częstotliwości:

- Urząd dobrał dla nich odpowiednie częstotliwości. Najczęściej są zlokalizowane przy granicach państwa i musieliśmy dokonać uzgodnień międzynarodowych, np. z Niemcami. Spotkamy się wkrótce z nadawcami, poinformujemy o harmonogramie konkursów na częstotliwość, potem będą mogli na podstawie otrzymanej rezerwacji wystąpić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o koncesję.

Na razie nie ujawniono więcej szczegółów na temat tych propozycji. Z rozwiązaniem problemu trzeba się jednak pospieszyć, gdyż już wkrótce w tych miejscach, gdzie nadają obecnie regionalne i lokalne stacje, będą wyłączane nadajniki analogowe. W Radomsku stanie się to 22 kwietnia 2013 roku, we Wrocławiu 22 kwietnia 2013 roku, w Rybniku 20 maja 2013 roku, a w Lubaniu, Bolesławcu, Jeleniej Górze i Lubinie  - 23 lipca 2013 roku. Ci nadawcy nie mają jednak obowiązku wyłączać swoich nadajników, ale nadawanie analogowe, gdy już wszyscy odbiorcy korzystają z telewizji cyfrowej, jest nieopłacalne.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...