reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nadawcy: NIE dla oferowania naszych stacji w Next Plus

dodano: 2012-11-30 09:28 | aktualizacja: 2012-11-30 10:39
autor: Anita Dąbek | źródło: wirtualnemedia.pl

NEXT Plus Beta Nadawcy kanałów dostępnych w ramach naziemnej telewizji protestują przeciw umieszczeniu ich stacji w ofercie aplikacji Next Plus, która pozwala na oglądanie telewizji przez Internet (więcej tutaj). Stanowiska w tej sprawie serwisowi Wirtualnemedia.pl przedstawili rzecznicy prasowi największych polskich nadawców. - Działania Next Plus traktujemy jako nielegalne i podejmujemy odpowiednie kroki - stwierdził Karol Smoląg, rzecznik prasowy TVN.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ryszard Krajewski, prezes Astro, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl powiedział, że zamierza oferować kanały naziemne na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji. Powołuje się na art. 43. tej ustawy, w którym jest mowa o udostępnianiu stacji naziemnych (w ustawie jest mowa tylko o stacjach nadających analogowo) w ramach tzw. must offer, czyli na życzenie każdego operatora. Zdaniem Krajewskiego, przepis obecnie można interpretować w odniesieniu do wszystkich stacji z DVB-T. - Wysłaliśmy do wszystkich nadawców wnioski o bezpłatne udostępnienie nam tych kanałów - powiedział Krajewski. - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na stanowisku, że programy naziemne cyfrowe powinny być dostępne nawet w otwartym Internecie - podkreśla Krajewski. Takie stwierdzenie znalazło się m.in. w piśmie przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka do prezesa TVP Juliusza Brauna z czerwca br. - Należy stwierdzić, że obowiązek must offer obejmuje również obowiązek udostępniania programów TVP SA w celu ich rozprowadzania w sieci Internet - napisał w nim Dworak.

TVP złożyła już skargę do Sadu Administracyjnego. Nadawca jest zdania, że reemisja programów nadawcy publicznego w systemach teleinformatycznych nie podlega zasadzie must offer i w związku z tym nie istnieje przymus ewentualnego udzielenia licencji na reemisję. - Firma Next Plus nie posiada umowy z TVP na reemisję programów w systemie teleinformatycznym. Oznacza to, że firma ta rozpowszechnia programy TVP bez zezwolenia, czyli z naruszeniem praw autorskich i pokrewnych przysługujących TVP - powiedziała serwisowi Wirtualnemedia.pl rzecznik TVP, Joanna Stempień-Rogalińska.

Polskie Media, nadawca stacji TV4 i TV6, twierdzą, że projekt Next Plus nie spełnia wymogów ustawy. W jej świetle kanałami must offer są kanały dostępne analogowo, a więc TVP1, TVP2 TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Michał Orgelbrand, szef marketingu spółki, powiedział, że spółka nie otrzymała żadnego wniosku od Next Plus. - Nie zgadzamy się również z podaną interpretacją pojęcia „sieci zamkniętych”, zwracając dodatkowo uwagę, że inny artykuł tej ustawy mówi o tym, że kanały must offer muszą być rozprowadzane bezpłatnie, a oferta Next Plus bezpłatną nie jest - dodał Orgelbrand.

Przedstawiciele Telewizji Polsat i TV Puls nie skomentowali jeszcze tej sprawy. Natomiast Agnieszka Zając, dyrektor marketingu 4fun Media potwierdziła serwisowi Wirtualnemedia.pl, że ma podpisaną umowę z Next Plus na reemisję jej stacji. Jednak kanały 4fun Media nie są dostępne drogą naziemną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Mavic Mini Fly More Combo

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

2 240 zł Więcej...

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Karta ELITE 4+ (Viaccess) - 6 miesięcy

Karta Viaccess z abonamentem na 4 kanały erotyczne: Redlight HD,...

199 zł Więcej...
reklama