reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Problemy z rakietą nośną Proton M / Breeze M

dodano: 2012-12-17 13:49 | aktualizacja: 2012-12-18 12:14
autor: Anita Dąbek | źródło: adtv

ILS W ciągu ostatnich 16 miesięcy odnotowano aż trzy niepowodzenia podczas misji rosyjskiej rakiety nośnej Proton M / Breeze M. Obecnie prowadzone jest śledztwo, które ma na celu wykrycie, co poszło nie tak podczas lotu w dniu 9 grudnia 2012 roku z satelitą Yamal 402. Rosyjscy inżynierowie prowadzą dochodzenie system-po-systemie górnego członu rakiety, co może trwać nawet 6-12 miesięcy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jednak według raportu w Space News, ostatnie niepowodzenie wydaje się być niezwiązane z poprzednimi. W sierpniu, w wyniku eksplozji Breeze M, ponad 500 kawałków „śmieci kosmicznych” znalazło się na orbicie, stwarzając realne zagrożenie dla przyszłych misji. Międzynarodowe wytyczne wymagają, by brano pod uwagę wypuszczenie w przestrzeń kosmiczną części paliwa, tak by zmniejszyć podwyższone ciśnienie i uniknąć eksplozji. W przeszłości górny człon Breeze M był poddawany takim działaniom.

Grudniowa awaria skutkowała oddzieleniem satelity Gazpromu od rakiety na wysokości o 4000 km mniejszej niż zamierzona, a konstruktor satelity Thales Alena Space musiał wykorzystać cenne pokłady paliwa, by przesunąć go na prawidłową orbitę. To wszystko zostało przeprowadzone w zeszłym tygodniu, a satelita rozpocznie świadczenie komercyjnych usług około 9 stycznia 2013 roku. Wtedy też inżynierowie będą mogli oszacować, i o ile skróci się czas pracy tego satelity na orbicie.

Ale chyba największym problemem jest wpływ tych opóźnień na International Launch Services (ILS), który ma długą kolejkę satelitów oczekujących na wyniesienie. Pierwszy w kolejce jest meksykański Satmex 8, który jest w Bajkonurze od listopada, w ramach przygotowań do planowanego na 28 grudnia startu. Kanadyjski Anik G1 dla Telesatu jest następny. Jego wyniesienie zaplanowano na styczeń. Euteslat 3D miał polecieć w lutym, a miesiąc później ASTRA 2E. Prawdopodobnie wszystkie te starty zostaną przełożone na późniejsze terminy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...