reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP, Emitel i Samsung testują DVB-T2

dodano: 2012-12-20 16:45 | aktualizacja: 2012-12-24 23:07
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP/forum.emitel.pl

TVP Telewizja Polska jako pierwszy nadawca w Polsce rozpoczyna testową emisję w standardzie DVB-T2. Telewizja Polska wspólnie ze spółką telekomunikacyjną Emitel i producentem sprzętu RTV Samsung rozpoczyna w piątek, 21 grudnia 2012 roku testy technologii standardu DVB-T2. Jest to nowa generacja transmisji telewizyjnej w cyfrowym nadawaniu naziemnym, oferująca znacznie lepsze wykorzystanie widma.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wachlarz możliwości standardu DVB-T2 otwiera potencjalną drogę do podwojenia efektywności wykorzystania dostępnego widma, dając możliwość poprawienia jakości nadawanych programów, zwiększenia ich zasięgu lub też dołączenia dodatkowych kanałów w porównaniu z obecnym standardem DVB-T.

Na razie testy będą odbywać się z jednego nadajnika, obejmującego zasięgiem Warszawę i jej okolice. W najbliższych tygodniach planowane jest uruchomienie kolejnego nadajnika, w celu przetestowania sieci jednoczęstotliwościowej. Wszystkie nadajniki mogą pracować na tej samej częstotliwości, nie zakłócając się wzajemnie, tak jak to miało miejsce w nadawaniu analogowym.

Aktualizacja
Zgodnie z wykazem pozwoleń telewizyjnych UKE można podejrzewać iż emisja będzie prowadzona w Warszawie z nadajnika zlokalizowanego na Pałacu Kultury i Nauki z kanału 29 (538 MHz) z mocą 2 kW. Kolejny nadajnik będzie zlokalizowany także w Warszawie lub okolicach, ponieważ chodzi o przetestowanie emisji synchronicznej SFN.

Aktualizacja
Przekaz uruchomiono 21 grudnia, pozwolenie na emisję jest ważne do końca lipca 2013 roku. Nadawane są kanały: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info Warszawa, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia, czyli niemal wierna kopia emisji MUX3 z DVB-T, ale TVP1 jest w wysokiej rozdzielczości, co stało się możliwe dzięki faktowi iż emisja w DVB-T2 zapewnia większą pojemność.

Zgodnie z informacjami od firmy Emitel obecna przepływność multipleksu wynosi 36,8 Mbit/s (parametry: Modulacja: DVB-T2, 32k extended, 256QAM, PP4, CR 2/3, GI 1/16).

Nadawca ostrzega iż zestaw i układ kanałów może ulegać zmianie, a sama emisja może być czasowo przerywana, gdyż ma wyłącznie charakter testowy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

99 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

199 zł Więcej...
reklama