reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rusza konkurs na 4 miejsca w MUX 1

dodano: 2012-12-27 13:07 | aktualizacja: 2012-12-27 16:13
autor: Jacek Grzeszczak/Łukasz Knapik | źródło: Monitor Polski/KRRiT/tvnaziemna.cba.pl

KRRiT W ramach Monitora Polskiego ukazały się cztery ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego. Dotyczą one 4 miejsc w ramach MUX 1 naziemnej telewizji cyfrowej - połowy multipleksu, z której czasowo korzysta TVP. Ogłoszenia wydano 20 grudnia br., obejmują okres 10 lat i zakładają emisję kanałów w standardowej rozdzielczości (SD) w formie niekodowanej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zgodnie z ogłoszeniami, kanały, które zostaną wyłonione w drodze konkursu mają pojawić się w MUX 1 nie później niż od 28 kwietnia 2014 roku. Data ta wynika z ustawy z dnia 30 czerwca 2011 o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, w której w art. 7 ust. 2 określono datę 27 kwietnia 2014 roku jako graniczną dla emisji kanałów TVP w ramach MUX 1. Warunkiem opuszczenia MUX 1 przez TVP jest poszerzenie zasięgu MUX 3 do 95% ludności kraju, co jest zależne od wyłączeń emisji analogowych.

Cztery opublikowane ogłoszenia zawierają wytyczne dotyczące tematyki kanałów (tzw. charakter wyspecjalizowany):

1) kanał o tematyce społeczno-religijnej

Program będzie zawierał transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje realizujące specjalizację będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie.

2) kanał o tematyce edukacyjno-poznawczej

Program będzie prezentował filmy, reportaże oraz inne audycje z takich dziedzin jak: nowe technologie i wynalazki, gospodarka, kultura i historia cywilizacji świata oraz o tematyce podróżniczej, etnograficznej, geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej.

3) kanał o tematyce filmowej

Specjalizacja będzie realizowana poprzez udział w programie głównie polskich lub różnorodnych filmów kina światowego: fabularnych, dokumentalnych, animowanych. Program zawierać będzie także inne audycje poświęcone współczesnej kinematografii oraz historii kina polskiego i światowego (sylwetki twórców, relacje z festiwali i inne), a także audycje z zakresu edukacji filmowej i medialnej.

4) kanał przeznaczony dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców

Program poprzez różne rodzaje audycji (m.in. bajki, przedstawienia teatralne, audycje edukacyjne, filmy: fabularne, animowane, dokumentalne) będzie ułatwiał poznawanie świata, wspomagał wszechstronny rozwój tej grupy odbiorców, a także wskazywał wzorce i wspierał opiekunów w rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Program będzie zawierał audycje poradnikowe i edukacyjne (m.in. nauka języków obcych).

Termin składania wniosków upływa 25 lutego 2013 r. Wnioski mogą składać zarówno nowi nadawcy, jak i kanały, które już prowadzą transmisję drogą satelitarną.

KRRiT zastrzega, iż rażące odstąpienie od zadeklarowanych warunków programowych będzie stanowić przesłankę do cofnięcia udzielonej koncesji.

Wybrane kanały uzupełnią ofertę MUX 1, nadając obok już emitowanych: Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka TV.

Aktualizacja:
Dodatkowe informacje opublikowała sama Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, najistotniejsze fragmenty poniżej:

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji oceniając wnioski w postępowaniu koncesyjnym KRRiT będzie brała pod uwagę w szczególności:
- stopień zgodności zamierzonej działalności programowej z zadaniami określonymi w art. 1 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, z uwzględnieniem stopnia realizacji tych zadań przez innych nadawców działających na obszarze objętym koncesją,
- możliwości dokonania przez wnioskodawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu,
- przewidywany udział w programie audycji wytworzonych przez nadawcę lub na jego zamówienie albo we współdziałaniu z innymi nadawcami,
- przewidywany udział audycji, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 3, w programie telewizyjnym albo utworów, o których mowa w art. 15 ust. 2, w programie radiowym lub telewizyjnym,
- dotychczasowe przestrzeganie przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu.

Opłata za udzielenie lub zmianę koncesji zostanie naliczona zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia KRRiT z dnia 4 grudnia 2012 roku w sprawie wysokości opłat za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych oraz sposobu ich wyliczania i wyniesie maksymalnie 12.945.000 zł 
(nie 26 mln zł jak publikowano m.in. na łamach Naszego Dziennika - przyp. red.). Zgodnie z art. 40 ust. 10 ustawy o radiofonii i telewizji wnioskodawca będzie mógł uiścić opłatę jednorazowo lub w równych rocznych ratach płatnych w kolejnych latach obowiązywania koncesji (zgodnie z deklaracją złożoną we wniosku o udzielenie koncesji). W przypadku rozłożenia opłaty na raty w decyzji o udzieleniu koncesji ustala się opłatę prolongacyjną.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowując się do uzupełnienia oferty programowej w MUX-1 przeprowadziła w 2012 roku konsultacje społeczne. Celem konsultacji było poznanie opinii odbiorców i uczestników rynku mediów elektronicznych w sprawie uzupełnienia oferty programowej w naziemnej telewizji cyfrowej. Przeważająca większość stanowisk przesłanych drogą elektroniczną i tradycyjną pocztą do KRRiT wskazała na potrzebę umieszczenia w ofercie MUX-1 programu telewizji TRWAM. W przypadku oferty innych nadawców dostępnych obecnie drogą satelitarną lub kablową głosy uczestników konsultacji były podzielone, ale wskazywały na potrzebę powiększenia oferty o programy tematyczne w szczególności dziecięce, sportowe i podróżniczo-przyrodnicze.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji biorąc pod uwagę wyniki konsultacji społecznych oraz analizę programów telewizyjnych dostępnych na multipleksach naziemnych w Polsce zdecydowała o ukształtowaniu oferty w sposób opisany w przedmiotowych ogłoszeniach Przewodniczącego KRRiT.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

539 zł Więcej...