reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Więźniowie powinni płacić za oglądanie telewizji?

dodano: 2013-01-03 11:35 | aktualizacja: 2013-01-03 12:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: Dziennik Polski

telewizor Waldemar Sługocki, poseł Platformy Obywatelskiej (PO), zwrócił się z interpelacją do ministra sprawiedliwości, w której pyta, dlaczego więźniowie oglądają telewizję za darmo, a pacjenci w szpitalach muszą za to płacić - pisze Dziennik Polski.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ministerstwo sprawiedliwości w odpowiedzi sceptycznie odniosło się do pomysłu pobierania od więźniów opłat za oglądanie telewizji. W większości osadzeni, pisze ministerstwo, nie posiadają środków finansowych, co przy wprowadzeniu opłat mogłoby spowodować pogorszenie atmosfery w zakładach karnych czy aresztach śledczych. Według ministra, wprowadzenie poboru opłat zwiększyłoby koszty administracyjne. Ponadto zauważył, że w większości więźniowie korzystają z własnych odbiorników i są zobowiązani do płacenia abonamentu.

Dziennik Polski sprawdził, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Otóż Służba Więzienna nie ma możliwości sprawdzenia, czy osadzeni opłacają abonament. W większości korzystają z telewizorów, które przynoszą im członkowie ich rodzin. Za zużytą energię płacą już jednak podatnicy.

Inaczej sytuacja wygląda w szpitalach. Dziennik Polski podaje przykład Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, gdzie telewizory i urządzenia do pobierania opłat dostarcza prywatna firma. Za sześć godzin oglądania telewizji pacjent musi zapłacić 6 zł. 

- Z zarobionej puli firma oddaje na rzecz szpitala 1200 zł miesięcznie, za co możemy opłacić rachunek za zużyty prąd - powiedział Dziennikowi Polskiemu Leszek Gora, rzecznik Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Tomasz Wacławek, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie, zwrócił uwagę w rozmowie z Dziennikiem Polskim na to, jak problem ten rozwiązano w niektórych niemieckich więzieniach. Otóż każdy osadzony, który chce korzystać z radia czy własnego telewizora, płaci tam miesięcznie symboliczną opłatę.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw uszczelniający dach z korkiem - ceglasty

Zestaw uszczelniający masztu z nakładką uszczelniająca poszycie dachu, nakładką uszczelniającą...

119 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

850 zł Więcej...

Mini PC Android Di-Way X96 Air 8K

DI-WAY AND-X-96 Air to urządzenie - player 8K UHD, który ...

299 zł Więcej...
reklama