reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MUX 1: Kolejni nadawcy chcą wystartować w konkursie

dodano: 2013-01-29 14:27 | aktualizacja: 2013-01-29 15:47
autor: Łukasz Knapik | źródło: Rzeczpospolita/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Tylko TVP i TV Trwam (Fundacja Lux Veritatis) oficjalnie podały, że wystartują w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Kilka kolejnych firm przyznaje jednak, że także rozważa start - pisze dziennik „Rzeczpospolita”.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Leszek Kozioł, szef kanału Eska TV, w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” przyznał, że właściciel stacji - ZPR S.A. (Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe) rozważa udział w konkursie, ale na razie nie zdradza żadnych szczegółów. Przypomnijmy, iż nadawca ten ma już dwa kanały na MUX 1 - muzyczne Eska TV i Polo TV. Zanim ogłoszono drugi konkurs, ZPR planował zgłosić w nim informacyjną stację Super Express TV. (więcej tutaj)

Również Jacek Koskowski, dyrektor generalny BBC Worldwide na Polskę i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nie wyklucza startu w konkursie (przypomnijmy, iż nadawca już w grudniu 2012 roku wyrażał zainteresowanie polskim DVB-T - więcej tutaj) W rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznał, że na razie nie mają gotowej recepty, a pewnie miałoby to większy sens z lokalnym partnerem biznesowym.

Według pojawiających się spekulacji, do startu z kanałem edukacyjno-poznawczym szykuje się Discovery. Nadawca nie potwierdza, ale też nie zaprzecza tym doniesieniom. Przypomnijmy, iż  w kwietniu 2012 roku Discovery rozważało przejęcie udziałów w telewizji TVN. Grupa rozważała w ubiegłym roku również ubieganie się o koncesję w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, ale nie zdecydowała się wtedy na to, gdyż uznała, że polski rynek reklamowy nie jest jeszcze w stanie utrzymać takiej stacji. (więcej tutaj)

Komentarza „Rzeczpospolitej” odmówiła także firma Turner Broadcasting Systems Europe Ltd., która w przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) konsultacjach deklarowała chęć udziału w konkursie z kanałem dziecięcym (prawdopodobnie chodziło o kanał Boing). (więcej tutaj)

Konkursowi przygląda się również spółka Kino Polska TV, ale na razie brak konkretnych szczegółów. Przypomnijmy, iż spółka wygrała pierwszy konkurs z kanałem Kino Polska Nostalgia, jednak zrezygnowała z koncesji, a jej miejsce zajął kanał Polo TV.

Telewizja Polska wystartuje w konkursie z nowym kanałem dla dzieci - TVP ABC. (więcej tutaj) Rozważa też udział z kanałem filmowym. (więcej tutaj)

Fundacja Lux Veritatis zgłosi TV Trwam. (więcej tutaj) Wcześniej rozważała również start z nowym, przygotowywanym dla młodzieży kanałem TVM1. (więcej tutaj)

Lista potencjalnych nadawców, którzy rozważają udział w konkursie może być jednak dłuższa. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku, jeszcze przed ogłoszeniem konkursu, swój udział wstępnie deklarowały m.in. Astro S.A. z kanałem Next TV (więcej tutaj) i spółka 4fun Media z nowym kanałem rozrywkowym stworzonym dla NTC na bazie 4fun.tv, rbl.tv i TV.Disco. (więcej tutaj) Nie wiadomo, jakie plany ma Mediasat, nadawca Tele5.

Przypomnijmy, iż wcześniej telewizje TVN (więcej tutaj) i Polsat (więcej tutaj) deklarowały, że nie wezmą udziału w konkursie. Obaj nadawcy mają już kanały w NTC.

Według ogłoszonego przez KRRiT konkursu, na MUX 1 mają trafić kanały: społeczno-religijny, o tematyce edukacyjno-poznawczej, o tematyce filmowej i kanał przeznaczony dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców. (więcej tutaj) Nowe stacje zajmą 4 miejsca zajmowane obecnie przez TVP (TVP1 HD, TVP2 i TVP Info) i dołączą do wyłonionych w pierwszym konkursie (Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka TV i TTV).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 279 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...