reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Radio Kielce: Stacja z muzyką ludową w DAB+

dodano: 2013-01-31 00:04 | aktualizacja: 2013-01-31 12:25
autor: Anita Dąbek | źródło: kielce.gazeta.pl

Radio Kielce Radio Kielce uruchamia cyfrowy kanał w technologii DAB+ z muzyką ludową. Będzie to ją kosztowało kilkaset tysięcy złotych, podaje serwis kielce.gazeta.pl. Aby odbierać tę stacje, radiosłuchacz będzie potrzebował specjalnego odbiornika, obsługującego radio cyfrowej DAB+. Prezes rozgłośni, Jarosław Kusto, przekonuje, że to nisza, w której stacja będzie pierwsza.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwszy nadajnik dla cyfrowego radia w województwie świętokrzyskim zamontowano na wieżowcu przy ulicy Targowej w Kielcach. Testy rozpoczęły się już we wrześniu 2012 roku, o czym pisaliśmy tutaj, czyli od blisko pół roku audycji Radia Kielce na terenie całego miasta można słuchać w systemie DAB+.

W marcu ma zostać uruchomiony nowy całodobowy kanał cyfrowy. Od godz. 5:00 do 0:00 będzie nadawać muzykę ludową, a w pozostałym czasie emitowane będą audycje Radia Kielce. Koszt inwestycji jest szacowany na kilkaset tysięcy złotych. Jarosław Kusto nie zdradza dokładnej ceny, bo trwa przetarg na wyłonienie firmy, która zamontuje kolejne nadajniki. Problem stanowią także odbiorniki, które nie są tanie i które są trudno dostępne. - Nie ma masowego kupowania nowych odbiorników, bo żadna sieć nie prowadzi ich stałej sprzedaży. Ale mamy nadzieję, że to się zmieni. Będziemy sklepy do tego zachęcać - powiedział Kusto.

Zdaniem prezesa sposobem na zmianę nastawienia słuchaczy jest zaproponowanie nowych treści. Stąd pomysł na emisję muzyki ludowej. - Tę muzykę mamy w swoich zasobach, nie musimy jej produkować od nowa, kupować ani nikogo się prosić. Poza tym w Polsce nie ma podobnego projektu tylko z muzyką ludową, mamy szansę być pierwsi - podkreślił Kusto. Dodaje, że „nowa stacja będzie testem dla słuchaczy na to, czy dojrzeli już do powrotu do korzeni”. Rozgłośnia liczy, że w najbliższych tygodniach uda się wyłonić dostawcę w przetargu na zamontowanie kolejnych nadajników DAB+ i stacja z muzyką ludową rozpocznie nadawanie 10 marca 2013 roku. Do końca roku sygnał w tym systemie ma być odbierany na 80 proc. powierzchni województwa świętokrzyskiego.

- Stworzenie czegoś nowego jest bardziej potrzebne niż na przykład powrót do grania na żywo dla nocnych marków - przekonuje prezes rozgłośni. Jacek Sułek, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego do spraw wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, mówi, że trudno przewidzieć, czy to dobry pomysł. - Nie ma żadnego specjalisty od cyfryzacji radia. Ministerstwo Cyfryzacji nikogo takiego jeszcze nie wyznaczyło - twierdzi. Dodaje, że najbliższe spotkanie pełnomocników z ministrem odbędzie się za tydzień i być może wtedy zostanie poruszony temat cyfryzacji radia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...