reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Rusza nc+. Jak odpowie Cyfrowy Polsat?

dodano: 2013-02-09 15:49 | aktualizacja: 2013-02-11 04:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: informacje własne

Według zapowiedzi, w marcu 2013 roku ruszy platforma nc+, powstała z połączenia dwóch konkurentów - n i CYFRY+. Jak na ten ruch rywali odpowie Cyfrowy Polsat?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cyfrowy Polsat w tej walce o abonentów wykonał już świetny ruch w listopadzie ubiegłego roku. (więcej tutaj) W ofercie operatora pojawiło się ponad 20 kanałów, w tym m.in.: kanały z portfolio Universal (Universal Channel, Scifi Universal, E! Entertainment), wielki powrót BBC (BBC Entertainment, BBC Lifestyle, BBC Knowledge i BBC CBeebies) i długo oczekiwane kanały z portfolio Viasat (Viasat Explorer, Viasat History i Viasat Nature), a dodatkowo pakiety ipla i HBO GO.

Pojawienie się nowych stacji było możliwe dzięki... połączeniu n i CYFRY+. Nadawcy, chcąc przetrwać na rynku, musieli pojawić się w Cyfrowym Polsacie, by nowa platforma już tak łatwo nie mogła z nich zrezygnować - skoro są u konkurencji.

Można jednak odnieść wrażenie, że Cyfrowy Polsat w listopadzie 2012 roku nie odkrył wszystkich kart. W najbliższym czasie możemy (a przynajmniej powinniśmy) spodziewać się kolejnych ruchów ze strony operatora.

Co może zaoferować Cyfrowy Polsat?

Na pewno kolejne warianty połączenia telewizji, telefonu i Internetu. Wszystko w jednym abonamencie i we współpracy spółek, których właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, m.in. Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus. Biznesmen chce zaoferować też tzw. inteligentny system zarządzania domem, w ramach którego oferować będzie telewizję, Internet, telefon i inne funkcje, np. związane z monitoringiem czy płatnościami rachunków. (więcej tutaj)

A jakie nowe kanały mogłyby pojawić się w ofercie Cyfrowego Polsatu?

- nowy kanał z portfolio Polsatu - w sierpniu 2012 roku pojawiły się informacje, iż nadawca pracuje nad nowymi kanałami tematycznymi, ale nie podaje, o jakie stacje chodzi. (więcej tutaj) Jedna z nich, tworzona we współpracy z nowym partnerem, miała ruszyć jeszcze w 2012 roku. Tak też się stało - pojawił się Polsat Food Network. Obecnie nadawca zmienia TV Biznes w Polsat Biznes. Czy wkrótce pojawi się nowy kanał Polsatu? Zobaczymy.

- Polsat2 HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, Polsat News HD, TV4 HD - pojawienie się własnych kanałów Cyfrowego Polsatu w wysokiej rozdzielczości jest spodziewane przez rynek już od dłuższego czasu. W listopadzie ubiegłego roku nadawca uruchomił jedynie Polsat Film HD. Być może platforma wzbogaci swoją ofertę również o TV4 HD (więcej tutaj) (nadawcą TV4 jest spółka Polskie Media, należąca, podobnie jak Cyfrowy Polsat, do Zygmunta Solorza-Żaka).

- kanał 3D - jak ocenia nadawca, w tej chwili nie ma zapotrzebowania na taki kanał. Jednak rynek stale się rozwija, a obaj konkurenci mają już w swojej ofercie treści 3D. Może pojawić się np. oferta kanałów Next: Next HD, Next Lejdis 3D, Next Man 3D, Next Music, Next Music +HD i Next Young 3D.

- TV Trwam, TV Republika - biznes nie ma narodowości, wyznania i poglądów politycznych. Dodanie więc tych kanałów do oferty to zagospodarowanie niszy rynkowej, dotarcie do nowych klientów. Dawno to już zrozumieli operatorzy największych telewizji kablowych i IPTV, którzy dają swoim abonentom dostęp do TV Trwam.

- Sportklub, Fightklub, Family Sport (SD/HD), Trace Sports - bogata oferta kanałów sportowych - tym szczyci się Cyfrowy Polsat. Sportklub stał się dziś podstawowym kanałem sportowym, a jego brak w ofercie, razem z kanałem Fightklub, jest błędem. Można również pomyśleć o dodaniu dwóch kanałów sportowych, które proponują inne spojrzenie na sport: Trace Sports prezentujący życie gwiazd sportu (więcej tutaj) i Family Sport - skierowany do osób, które rekreacyjnie uprawiają sport, a nie interesują ich transmisje z wielkich imprez i ligowe tabele. Takich osób w naszym kraju jest coraz więcej - biegają, wspinają się - wszystko dla zdrowia i kondycji. (więcej tutaj)

- polskojęzyczne kanały FTA - tu Cyfrowy Polsat ma spore zaniedbania - Hot TV/Ezo TV, TV.Disco, rbl.tv, Polo TV, Eska TV, STARS.TV, Rodin TV - tych niekodowanych kanałów brakuje na liście operatora. Fakt - daje on możliwość samodzielnego ich wyszukania i dodania do listy - jednak nie oszukujmy się - dla sporej części abonentów wejście do Menu to już spory problem, nie mówiąc już o zmienianiu ustawień. Polegają więc na tym, co daje im operator. Również w materiałach promocyjnych Cyfrowego Polsatu kanały FTA są pomijane, albo też wspomina się o nich symbolicznie. Tymczasem informacja o nich powinna być identyczna jak o stacjach płatnych - jedynie zawierać oznaczenie, że są to kanały niekodowane i nie wchodzą w skład pakietu. Abonent w ulotce, która dla niego jest źródłem wiedzy, widzi brak w ofercie np. TVR, TVS, 4fun TV, które są w materiałach konkurencji. On nie musi wiedzieć, że to są kanały niekodowane - on porównuje oferty.

- Kino Polska Muzyka - jeden z najbardziej oczekiwanych kanałów. Stacja niedawno znajdowała się w ofercie platformy CYFRA+, a jej wycofanie wielu abonentów przyjęło ze smutkiem.

- STARS.TV HD - w przekazie satelitarnym dostępny jest STARS.TV w standardowej rozdzielczości. Jednak operatorom telewizji kablowych nadawca oferuje również wersję (oba kanały mają identyczną ramówkę) w wysokiej rozdzielczości. (więcej tutaj) STARS.TV to dziś jeden z najpopularniejszych kanałów muzycznych na rynku i niewątpliwie dodanie tego kanału w HD do oferty Cyfrowego Polsatu byłoby trafną decyzją.

- Tele5 HD, TVS HD, TVS HD +1, Edusat HD - ogólne kanały w wysokiej rozdzielczości, na razie dostępne jedynie u operatorów telewizji kablowych. Ich dodanie urozmaiciłoby pakiet kanałów HD.

- paczka kanałów MTV - MTV Dance, MTV Classic, czy MTV Hits - czas poszerzyć ofertę o kolejne kanały z logo MTV.

- Travel Channel HD, Viacom Blink! - o dodaniu tych kanałów do oferty Cyfrowego Polsatu krążą już legendy. Oba pojawiły się w ubiegłym roku w nieoficjalnych zapowiedziach listopadowych nowości platformy. (więcej tutaj) Niektórzy widzieli już je na internetowej stronie operatora, skąd miały zostać szybko usunięte.

- Puls2 - jak na razie jedyny kanał z naziemnej telewizji cyfrowej (nie licząc lokalnych wersji TVP Info), który nie jest dostępny w przekazie satelitarnym, co jest niewątpliwie dużym brakiem - zwłaszcza, że NTC to konkurencja dla platform satelitarnych.

- Eurochannel (Kino Europa) - spółka TVPasja rozpoczęła niedawno dystrybucję w naszym kraju polskojęzycznego kanału Eurochannel (Kino Europa), w ofercie którego znajdziemy programy z różnych zakątków Europy, w tym filmy, seriale i programy rozrywkowe. (więcej tutaj) Stacja może być ciekawym składnikiem oferty Cyfrowego Polsatu.

- Water Planet (SD/HD), Novela TV (SD/HD) - nowe kanały z portfolio Polcast Television (Tele5 i Polonia1) - jak na razie trudno trafić im do oferty platform satelitarnych.

- Discovery Historia - kanały z rodziny Discovery są w Polsce bardzo popularne. Według nieoficjalnych informacji kanał mógł już dawno trafić do oferty Cyfrowego Polsatu, jednak nie akceptuje on stawki za niego zaproponowanej przez nadawcę.

Pozostaje tylko czekać na ruch ze strony Cyfrowego Polsatu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...
reklama