reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MSZ: Dotacja dla TVP Polonia mniejsza z winy telewizji

dodano: 2013-02-19 13:32 | aktualizacja: 2013-02-19 20:16
autor: Łukasz Knapik | źródło: MSZ/wyborcza.biz

TVP Polonia TV Polonia Niedawno informowaliśmy o zmniejszeniu w 2013 roku dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) dla TVP Polonia z 11 - 11,3 mln zł (tyle wynosiła w latach 2007-2012) do 2 mln zł. (więcej tutaj) Resort tłumaczy, że powodem tej decyzji było niewywiązywanie się Telewizji Polskiej z zobowiązań w sprawie zmian funkcjonowania anteny: szerokiej dostępności za granicą oraz atrakcyjnej oferty programowej. Nadawca nie zgadza się z tymi zarzutami. W 2012 roku budżet TVP Polonia wynosił 30,9 mln zł - z reklam i sponsoringu antena pozyskuje około 10 mln zł rocznie, reszta stanowi część budżetu TVP.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), TVP nie wywiązuje się z zobowiązań przyjętych podczas rozmowy z szefem resortu w lutym 2012 roku w sprawie zmian funkcjonowania TVP Polonia: szerokiej dostępności programu dla odbiorców za granicą oraz atrakcyjnej, konkurencyjnej oferty programowej stacji.

Jak informuje resort, liczba Polonii na świecie szacowana jest na na 18 mln, z czego w Ameryce Północnej i Południowej to łącznie ponad 11 mln. TVP Polonia ma jednak zaledwie 368,8 tys. abonentów, z czego 43,6 tys. to abonenci z obu Ameryk. Według MSZ powodem takiej sytuacji jest m.in. niekorzystna dla TVP, prolongowana do 2020 roku umowa podpisana przez TVP ze spółką Spanski Enterprise Inc. (SEI), która od wielu lat, a nie TVP, posiada prawa do dystrybucji sygnału TVP Polonia w obu Amerykach. Publiczny nadawca nie potrafi jednak doprowadzić do renegocjacji porozumienia. Zostało ono zawarte w 1994 roku, na 25 lat, bez możliwości wypowiedzenia.

MSZ zarzuca TVP, że sygnał TVP Polonia jest słabo dostępny w krajach, gdzie są duże skupiska Polonii i Polaków, a także nierealizowanie postulatów programowych tych środowisk.

Telewizja Polska odpiera te zarzuty. Według nadawcy MSZ podaje wyłącznie zarejestrowanych abonentów (gospodarstw domowych), a faktyczna liczba oglądających TVP Polonia jest znacznie większa.

- m.in. w Szwecji, Rumunii, Bułgarii, Danii, Finlandii i Australii firmy udostępniające sygnał TVP Polonia rozliczają się z TVP ryczałtowo i nie są zobligowane do raportowania liczby abonentów,
- na Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś i Ukrainę sygnał dociera za pośrednictwem dwóch satelitów, a na Litwie, Ukrainie i w Kazachstanie TVP Polonia dostępna jest naziemnie (na Litwie w dostępnym w niemal całym kraju multipleksie cyfrowym),
- w Rosji i byłych republikach radzieckich stacja jest dostępna co najmniej w kilkudziesięciu sieciach kablowych, ale szczegółowych danych brak z powodu nielegalnej dystrybucji satelitarnego sygnału przez analogowe i cyfrowe łącza naziemne,
- w zachodniej Europie, Azji i Afryce Północnej TVP Polonia dostępna jest w niekodowanym przekazie satelitarnym,
- w Ameryce Północnej i Południowej dostęp jest płatny, ale, zdaniem TVP, nie są to wysokie koszty - miesięcznie w Stanach Zjednoczonych (USA) jest to 25 dolarów, a w Kanadzie - 35 dolarów kanadyjskich,
- w Polsce TVP Polonia dostępna jest w ramach trzeciego multipleksu (MUX 3) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

Telewizja Polska nie zgadza się również z zarzutami dotyczącymi oferty programowej TVP Polonia. Na antenie stacji są zarówno programy produkowane specjalnie dla tego kanału, jak i najchętniej oglądane audycje z innych anten nadawcy. Wiele z nich jest nadawana z napisami w języku angielskim.

Wsparcia Telewizji Polskiej w staraniach o zwiększenie dotacji udzieliła Rada programowa TVP Polonia, a z apelem do polskiego premiera Donalda Tuska o interwencję w tej sprawie zwróciła się Rada Polonii Świata, która zwróciła uwagę, że resort ogranicza finansowanie TVP Polonia, a jednocześnie „hojnie wspiera telewizję TV Biełsat” (tegoroczna propozycja MSZ dla tej anteny to 17 mln zł).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

499 zł Więcej...