reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podlasie Solar Park - największa farma solarna w Polsce

dodano: 2013-02-26 11:12 | aktualizacja: 2013-02-27 22:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: Amber Energia Wytwarzanie

solar_PV_www3 Na Podlasiu powstanie największa w Polsce farma solarna. Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o. o. pozyskała dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę 4 farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim o łącznej mocy 4 MW. Realizacja inwestycji Podlasie Solar Park rozpocznie się w 2013 r., a jej zakończenie planowane jest w roku 2014. To jedna z największych inwestycji w farmy solarne w Polsce.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Farmy słoneczne powstaną w miejscowościach: Kolno, Lipsk i Jedwabne.
Inwestycja zajmie ponad 9 ha powierzchni i rocznie wyprodukuje prąd zapewniający energię elektryczną dla 2000  gospodarstw domowych. Firma czeka na decyzję ws. przyznania nowych dotacji o wartości około 13 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę kolejnych trzech farm słonecznych.

- Energetyka słoneczna jest najszybciej rozwijającym się segmentem OZE na świecie. Obecnie w Polsce istnieje tylko jedna wolno stojąca farma solarna o mocy 1 MW (w Wierzchosławicach). Tymczasem w Niemczech zainstalowanych jest około 32 000 MW, a w Belgii około 3 000 MW. Jesteśmy jedynym krajem wysokorozwiniętym, który nie inwestuje w energetykę słoneczną i energetykę rozproszoną - skomentował Przemysław Pięta, prezes Zarządu Amber Energia S.A.

Kwestie związane z budową farmy fotowoltaicznej zostaną poruszone przez przedstawicieli firmy Lumen Technik należącej do Grupy Amber Energia podczas XVI Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX w Kielcach. 26 lutego br. eksperci Lumen Technik poprowadzili serię warsztatów pt. Akademia Solarna Lumen Technik, podczas których uczestnicy uzyskali kompleksową wiedzę z zakresu przygotowania i realizacji małych oraz dużych instalacji fotowoltaicznych.

27 lutego br. Paweł Dobrowolski, prezes Zarządu Lumen Technik Sp. z o.o., poprowadził panel dyskusyjny pt. Perspektyw rozwoju fotowoltaiki w Polsce podczas konferencji Odnawialne Źródła Energii ENEX 2013, organizowanej przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska z udziałem, m.in. ministra gospodarki, Janusza Piechocińskiego oraz przedstawicieli wiodących firm energetyki konwencjonalnej oraz branży OZE.

- Czy tego chcemy czy nie, technologie słoneczne są przyszłością europejskiej i światowej energetyki. Już w 2011 roku przybyło w Europie więcej mocy w elektrowniach słonecznych, niż we wszystkich innych technologiach razem wziętych. Wykorzystanie energii słonecznej jest już obecnie na tyle tanie i wydajne, że we Włoszech firmom bardziej opłaca się zainstalować własną elektrownię słoneczną, niż kupować prąd z sieci. W Polsce osiągniemy ten stan za 4 - 5 lat - powiedział Paweł Dobrowolski, prezes Zarządu Lumen Technik Sp. z o.o.

Technologia farm fotowoltaicznych bazuje na wykorzystaniu naturalnego źródła - energii słonecznej. Działanie farm nie powoduje natężenia hałasu czy nieprzyjemnych zapachów. Produkcja energii jest ekologiczna i nie powoduje zanieczyszczeń.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...