reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rusza Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej

dodano: 2013-03-01 14:45 | aktualizacja: 2013-03-01 16:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: Wojskowa Akademia Techniczna

WAT Wojskowa Akademia Techniczna Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) oraz Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) podpisały 28 lutego 2013 roku umowę o utworzeniu na terenie akademii sieci naukowej, Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. W imieniu CBK PAN umowę podpisał dyrektor prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz, a WAT reprezentował rektor-komendant  gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Zygmunt Mierczyk.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wspólne przedsięwzięcie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) - utworzenie Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej

Wraz z przystąpieniem w 2012 roku Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - międzynarodowej organizacji krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej (więcej tutaj) - to nowe wyzwanie dla polskiej nauki zaczyna przybierać realne kształty.

Korzyści płynące z naszego członkostwa obejmują przeróżne dziedziny życia, zaczynając od korzyści technologicznych wynikających z dostępu do większości programów Agencji, przez korzyści ekonomiczne gdzie innowacyjne koncepcje, szczególnie rozwijające się w nowych działach przemysłu kosmicznego, mają szanse na uzyskanie wsparcia technicznego, wyszukanie potencjalnych partnerów do współpracy oraz funduszy na przeprowadzenie części prac, skończywszy na korzyściach naukowych i edukacyjnych, ponieważ ważnym elementem rozwoju potencjału naukowego polskich placówek naukowych i naukowo-dydaktycznych będzie wpływ na wybór przyszłych misji naukowych ESA oraz udział zarówno w trwających już, jak i planowanych projektach edukacyjnych.

Mając na względzie fakt, iż tylko połączenie sił znaczących jednostek naukowo-badawczych może doprowadzić  do funkcjonalnego spożytkowania naszego członkostwa w ESA Wojskowa Akademia Techniczna oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk postanowiły powołać do życia sieć naukową o nazwie Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej.

Misja Centrum:

Wsparcie proinnowacyjnych działań władz państwowych przez rozwój wysokotechnologicznego sektora kosmicznego i kształcenie kadr inżynierskich.

W zamierzeniach Centrum będzie za 10 lat wiodącym w kraju ośrodkiem rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych oraz znaczącym partnerem w europejskim programie kosmicznym, działającym w oparciu o własnych absolwentów.

1. Cel utworzenia Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej

Sieć ta ma przede wszystkim na celu stworzenie warunków dla efektywnej współpracy naukowej, badawczej i dydaktycznej w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej, jak również konsolidację i wzmocnienie potencjału naukowo-badawczego członków Sieci dla prowadzenia badań, wdrożeń i komercjalizacji w zakresie rozwoju inżynierii kosmicznej i satelitarnej oraz wspólnego pełniejszego wykorzystania posiadanej infrastruktury, wymiany usług badawczych i wdrożeniowych poprzez:

   - stworzenie wiodącego ośrodka badawczego w dziedzinie inżynierii kosmicznej w oparciu o połączone kadry WAT i CBK;
   -  wdrożenie programu studiów w zakresie inżynierii kosmicznej i satelitarnej i prowadzenie kształcenia w oparciu o wspólny ośrodek badawczy;
    - doprowadzenie do ścisłych i skutecznych związków z polskim przemysłem kosmicznym oraz transferu technologii, zapewniających szybkie wdrażanie rozwijanych w Centrum technologii i ich sprzedaż na rynku międzynarodowym;
    - komercjalizowanie prac badawczych w obszarze aplikacji: programy Galileo, Copernicus, SSA i telekomunikacja satelitarna;
    - ustanowienie platformy współpracy z innymi polskimi ośrodkami badawczymi i uczelniami zapewniającej harmonijny rozwój całego sektora kosmicznego poprzez krajową sieć naukową otwartą na partnerów zarówno naukowych, jak i przemysłowych.

2. Obszary współpracy obejmują:

    - technologie kosmiczne (budowa przyrządów i systemów satelitarnych, badania i wdrażanie nowych materiałów i technologii, rozwój systemów naziemnych);
    - techniki satelitarne (nawigacja, telekomunikacja, systemy obserwacji Ziemi);
    - kształcenie na studiach 1. stopnia (inżynierskich), 2. stopnia (magisterskich) oraz 3. stopnia (doktoranckich);
    - udział w projektach podwójnego zastosowania.

3. Planowane rozszerzenie współpracy w ramach wspólnych przedsięwzięć badawczych obejmujące m.in.:

    - współpracę w dziedzinie metrologii czasu - zegary pulsarowe, nawigacja czasoprzestrzenna;
    - transfer czasu przy pomocy systemów satelitarnych i światłowodów;
    - radioteleskop astronomiczny (obserwacje kwazarów, monitorowanie jonosfery);
    - interpretację wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych i lotniczych;
    - przyrządy optyczne: satelitarne i UAV;
    - badania materiałowe (elektronika, optoelektronika, mechatronika, nanotechnologie).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...