reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rekonstrukcja cyfrowa filmu „Pan Wołodyjowski”

dodano: 2013-03-13 15:02 | aktualizacja: 2013-03-13 15:05
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

TVP 4 marca 2013 roku Telewizja Polska rozpoczęła rekonstrukcję cyfrową filmu „Pan Wołodyjowski”. Wcześniej, 25 lutego TVP i Filmoteka Narodowa zawarły umowę na wykonanie cyfrowej kopii wraz z rewitalizacją (korekcją barwno-tonalną i rekonstrukcją cyfrową obrazu oraz dźwięku) filmu Jerzego Hoffmana.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza została zrealizowana w 1969 roku z wielkim rozmachem i olbrzymim nakładem środków. Niezapomniane kreacje stworzyli: Magdalena Zawadzka (odtwórczyni Baśki), Mieczysław Pawlikowski (Zagłoba), Daniel Olbrychski (Azja Tuhajbejowicz). Film „Pan Wołodyjowski” uznany został za najbardziej kasową produkcję w historii kina polskiego. Po 44 latach od uroczystej prapremiery filmu, specjaliści z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych przystąpili do rewitalizacji filmu. Polega ona na wykonaniu cyfrowej korekcji barwno-tonalnej oraz rekonstrukcji obrazu i dźwięku – usunięciu uszkodzeń i artefaktów powstałych wskutek upływu czasu i eksploatacji. Ze względu na archiwalny charakter materiału źródłowego, proces digitalizacji, rekonstrukcji i korekcji barwnej prowadzony jest pod nadzorem Jacka Petryckiego - operatora, reżysera filmów dokumentalnych, członka Polskiej Akademii Filmowej.

Całość prac związanych z rekonstrukcją cyfrową filmu, wykonywana jest przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów i praktyków w tej dziedzinie. Materiał filmowy został dostarczony z Filmoteki Narodowej do TVP na dysku w postaci sekwencji plików DPX, RGB, z kwantyzacją linearną, w rozdzielczości 2K, z dźwiękiem w formacie wav (24 bit, 48 kHz), w standardzie mono. Po restauracji obrazu i rekonstrukcji dźwięku w ODiZP, film będzie udostępniony do emisji na antenach TVP w standardzie HDTV. Kopie cyfrowe zostaną zapisane w formatach: HDCAM, HDCAM SR i DCP 2K. Zgodnie z umową Telewizja Polska uzyskała licencję na nadawanie naziemne (analogowe i cyfrowe), kablowe oraz satelitarne na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jak również na obszarze objętym nadawaniem TV Polonia, ponadto TVP przysługuje prawo korzystania z filmu w wersji zrekonstruowanej (po rewitalizacji) na innych polach eksploatacji takich, jak: utrwalanie i zwielokrotnianie filmu na płytach DVD i BluRay oraz wprowadzania ich do obrotu na terenie kraju.

W ramach projektu digitalizacji zbiorów audiowizualnych (materiałów filmowych i seriali telewizyjnych zarejestrowanych na taśmach światłoczułych), prowadzonego w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych, przygotowanych zostało do tej pory ponad 640 pozycji, z czego 129 filmów i seriali poddano procesom żmudnej i czasochłonnej, cyfrowej, poklatkowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku. Sukcesywnie poddajemy tym zabiegom kolejne pozycje, które znajdują się w archiwalnych zasobach TVP.
Telewizja Polska współpracuje z wieloma znakomitymi reżyserami oraz autorami zdjęć. Zrekonstruowane przez TVP filmy to między innymi: „Ogniem i mieczem”, „Agent nr 1”, „Autoportret z kochanką”, „Biała wizytówka” w reżyserii Filipa Bajona, „Chopin. Pragnienie miłości”, „Duże zwierzę”, „Janosik”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Mój Nikifor”, „Operacja Samum”, „Pan Tadeusz”, „Pestka”, „Poznań 56”, „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, „Przedwiośnie”, „Psy”, „Psy 2. Ostatnia krew”, „Pułkownik Kwiatkowski”, Sonata Marymoncka”, „Spis cudzołożnic”, „Stawka większa niż życie”, „Syzyfowe prace”, „U pana Boga za piecem”, „Wiedźmin”, „Zawrócony”, „Ziemia obiecana”, „Złoto dezerterów”, „Żółty szalik”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, to tylko wybrane tytuły z kilkudziesięciu opracowanych przez nas pozycji filmowych. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją filmów: „Panna z mokrą głową” w reżyserii Kazimierza Tarnasa i „Ciemna strona Wenus” w reżyserii Radosława Piwowarskiego.

Planowane są rekonstrukcje cyfrowe kultowego serialu Stanisława Barei z 1983 r.  „Alternatywy 4" i „Chłopów” w reżyserii Jana Rybkowskiego z 1972 r. pod nadzorem operatorskim profesora Marka Nowickiego. Koniec prac zaplanowano w 2014 roku w 90. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi autorowi powieści „Chłopi”. W ramach rekonstrukcji serialu powstanie wersja kinowa filmu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...