reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

nc+: Historia CYFRY+ i platformy n

dodano: 2013-03-14 10:00 | aktualizacja: 2013-03-14 10:06
autor: Anita Dąbek | źródło: nc+

nc+ NOWE 21 marca 2013 roku, dokładnie w 18. rocznicę uruchomienia CANAL+ w Polsce zadebiutuje platforma cyfrowa nc+, powstała z połączenia dwóch liderów rynku - CYFRA+ i n. Przez szereg lat obydwie firmy konkurowały ze sobą w obszarze treści i technologii wyznaczając nowe kierunki rozwoju telewizji w Polsce. Od 2006 roku fani sportu oraz miłośnicy kina mieli zmagali się
z problemem wyboru oferty, która da im pełną satysfakcję.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Klienci musieli śledzić nieustanną rywalizację obydwu platform, by móc skorzystać z najbardziej atrakcyjnej propozycji.  Niektórym nie pozostawało nic innego niż zakup obydwu ofert od konkurencyjnych dostawców.

CANAL+, jako pierwsza płatna telewizja w Polsce (powstała 21 marca 1995 roku), od  początku stawia na formułę sportowo-filmową, pokazując na żywo najbardziej prestiżowe rozgrywki i światowe produkcje tuż po premierach kinowych. Trzy lata później, 16 listopada 1998 roku, CANAL+ Polska wkracza w kolejny etap rozwoju uruchamiając platformę CYFRA+. Abonenci mogą korzystać z bogatych możliwości telewizji cyfrowej z pierwszą w Polsce tak szeroką ofertą programową. Zyskują dostęp do kilkudziesięciu polskich i zagranicznych programów, w tym do oferty premium, emitowanej w trzech kanałach -  CANAL+, CANAL+ Żółtym CANAL+ Niebieskim.

12 października 2006 roku w spektakularny sposób debiutuje nowy gracz, platforma n. Telewizja n stawia na najnowsze technologie oddając już w listopadzie w ręce abonentów dekoder HD z nagrywarką wyposażony w twardy dysk. Dzięki rewolucyjnej usłudze PVR (przewijanie, zatrzymywanie i nagrywanie wybranych pozycji) i ofercie nSportHD n-ka dystansuje konkurencję i staje się liderem technologicznym wśród platform cyfrowych w Polsce. Platforma n rewolucjonizuje także rynek dając dostęp do programów w jakości HD wszystkim swoim użytkownikom.

Z momentem wprowadzenia na rynek platformy n rozpoczyna się prawdziwy „wyścig zbrojeń”. n i CYFRA+ konkurując o wymagającego klienta, rywalizują w obszarze praw telewizyjnych i technologii.

Już dwa miesiące po starcie platforma n jako pierwsza wprowadza usługę VOD - wypożyczalnię filmów i programów na życzenie jeszcze silniej demonstrując doskonałe zaplecze technologiczne.

W tym samym miesiącu CANAL+ przeprowadza transmisję sportową w standardzie HD, a od 2007 regularnie prezentuje mecze polskiej Ekstraklasy i lig zagranicznych w najlepszej  rozdzielczości. W 2007 roku udostępnia również nowoczesne dekodery z twardym dyskiem.  

We wrześniu 2007 r. platforma n wprowadza TVOD (transakcyjne VOD) pod nazwą - Premiery VOD, dzięki której abonent może wybrać z szerokiej oferty filmów interesującą go pozycję i dokonać pojedynczego zakupu praktycznie natychmiast.

CYFRA+  wprowadza usługę Multiroom (sierpień 2009 r.), umożliwiając niezależny odbiór różnych kanałów na dwóch telewizorach w ramach jednego abonamentu. n nie pozostaje w tyle - w listopadzie 2010 startuje z funkcjonalnością nMultiroom HD.

W tle rozgrywa się walka o treści i prawa do transmisji. We wrześniu 2009 platforma n przejmuje kontrakty z wytwórniami Paramount Pictures i DreamWorks, studiami związanymi wcześniej z CANAL+.

Stawiając na fanów sportu, CANAL+ realizuje pierwszą w kraju transmisję w technologii 3D z meczu Wisła Kraków – Odra Wodzisław (15 maja 2010 r.). Następnego dnia, jako pierwsza stacja w Polsce pokazuje film zrealizowany w stereoskopii – animację w reżyserii Henry'ego Selicka „Koralina i tajemnicze drzwi”. Telewizja n również dostrzega potencjał w technologii 3D uruchamiając w grudniu 2010 usługę nShow 3D, w ramach której regularnie prezentuje programy w trzecim wymiarze.

Platforma n uruchamia rodzinę czterech kanałów nPremium w grudniu 2011 r. aby konkurować z kanałami CANAL+. Od stycznia 2012 dysponuje wyłącznymi umowami z 20th Century Fox, Monolith Films, MGM i  pozyskanymi wcześniej DreamWorks oraz Paramount Pictures.

Platforma n udostępnia usługę nVOD net, dzięki której po podłączeniu dekoderów do sieci abonenci otrzymują dostęp do tysięcy dodatkowych klipów wideo i filmów.

W grudniu platforma n uruchamia przełomową nGo – to dostęp do kanałów telewizyjnych oraz korzystanie z serwisów internetowych VOD na urządzeniach mobilnych – nie ważne, gdzie i kiedy się znajdujemy.      
       
Platformy łączą się, a na czele przedsięwzięcia staje Julien Verley, dotychczasowy wiceprezes grupy CANAL+. Spekulacje na temat nowej oferty sięgają zenitu. Wszyscy z niecierpliwością czekają na nową propozycję zastanawiając się, co przyniesie nc+. Premiera nc+ odbędzie się pierwszego dnia wiosny, w 18. rocznicę urodzin CANAL+ w Polsce i będzie prawdziwym początkiem nowej ery cyfrowej rozrywki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platforma CANAL+ (ex nc+)


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

119 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama