reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wesele” Smarzowskiego w Kino Polska

dodano: 2013-04-09 12:40 | aktualizacja: 2013-04-09 13:04
autor: Łukasz Knapik | źródło: Kino Polska

Kino Polska Wszystko jest już gotowe: remiza udekorowana, orkiestra gra „Białego misia”, na gości czeka morze wódki, a po pannie młodej wcale jeszcze nie widać ciąży. W niedzielę, 14 kwietnia 2013 roku telewizja Kino Polska zaprasza widzów na „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Wesele” to kinowy debiut reżysera. Nakręcone w 2004 roku, zapowiada jego wyrazisty styl, potwierdzony i dopełniony w kolejnych filmach: „Domu złym”, „Róży” i głośnej „Drogówce”. (więcej tutaj)

Historia jest prosta i bardzo polska: Wiesław Wojnar, ogrodnik z Podkarpacia, wydaje za mąż jedyną córkę. Wesele ma być z pompą, ale po kosztach: tak, żeby cała wieś o nim mówiła, a ojciec panny młodej się nie wykosztował. Wbrew intencjom gospodarza sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót, a sprytne oszczędności okazują się receptą na finałowy kataklizm.

W filmie zagrali aktorzy, kojarzeni dziś z kinem Smarzowskiego: Marian Dziędziel, dla którego współpraca z tym reżyserem stała się życiową szansą, Barłomiej Topa i Arkadiusz Jakubik. W pozostałych rolach widzimy m.in. Iwonę Bielską, Tamarę Arciuch, Jerzego Rogalskiego, Macieja Stuhra, Pawła Wilczaka i Tymona Tymańskiego.

„Wesele” to satyra na polską mentalność i dosadna krytyka społeczeństwa, w którym wszystko jest na pokaz, a pod misternie budowanymi pozorami ukrywają się chciwość, obłuda i „pastewność”.

Gorzko-ironiczną wizję doceniła publiczność i krytycy, przyznając filmowi m.in. cztery nagrody na festiwalu w Gdyni (w tym Złote Lwy za rolę Mariana Dziędziela), Paszport „Polityki” i aż siedem Orłów.

Film jest koprodukcją SPI International Polska.

„Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w niedzielę, 14 kwietnia o 21:35 w telewizji Kino Polska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

79 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX8 HD One

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem i Multistream...

129 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama