reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

II etap cyfryzacji w województwie śląskim

dodano: 2013-04-12 12:03 | aktualizacja: 2013-04-12 12:36
autor: Łukasz Knapik | źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

NTC_popr_niebieskie_www.jpg 22 kwietnia 2013 roku nastąpi drugi etap cyfryzacji naziemnej telewizji w województwie śląskim. Tej technicznej operacji poświęcone było spotkanie z przedstawicielami gmin z północy województwa oraz niektórych gmin powiatu raciborskiego, które odbyło się w czwartek, 11 kwietnia 2013 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Spotkaniu przewodniczył wicewojewoda śląski Piotr Spyra.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Udział w nim wzięli przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), spółki Emitel i TVP. Uczestnicy spotkania omówili działania informacyjne, jakie poprzedzać będą wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego i przejście na sygnał cyfrowy.

22 kwietnia br. w północnej części województwa śląskiego oraz w części powiatu raciborskiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Od tego momentu na obszarze Częstochowy oraz w rejonie między innymi Toszka, Kłobucka, Lublińca, Tarnowskich Gór, Zawiercia, Raciborza będzie możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji.* Operacja przełączenia rozpocznie się o godzinie 1:00, zakończy o godzinie 6:00 rano.

- Mamy nadzieję, że podobnie jak na Podbeskidziu operacja ta odbędzie się bez większych problemów - mówił wicewojewoda Piotr Spyra.

Według zapowiedzi UKE i firmy Emitel, na terenach objętych wyłączeniem sygnału analogowego 22 kwietnia br., wszędzie tam, gdzie dociera dziś sygnał analogowy, powinien być odbierany sygnał cyfrowy.

Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę, 20 kwietnia br., w Myszkowie zostanie zorganizowane tzw. „telewizyjne miasteczko cyfrowe”. Już od początku marca br. rozdawane są ulotki informacyjne na temat dostosowania systemów odbiorczych (odbiorników telewizyjnych i anten), na stronach internetowych urzędów gmin oraz na urzędowych tablicach ogłoszeń będzie można znaleźć pełną informację na ten temat. Komunikaty o cyfryzacji będą odczytane z ambon kościołów, a także podczas zebrań wiejskich. Młodzież szkolna, w tym harcerze będą docierać z informacją do osób starszych i niepełnosprawnych. W akcję informacyjną zaangażowane są służby wojewody śląskiego, straż pożarna, policja, przedstawiciele inspekcji państwowych oraz Śląskie Kuratorium Oświaty. Informacja o  wyłączeniu sygnału analogowego telewizji naziemnej zostanie odczytana uczniom wszystkich szkół województwa śląskiego z terenu obejmującego wyłączenie. Przedtem w szkołach zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone cyfryzacji. Miały też miejsce wykłady poświęcone cyfryzacji telewizji  w Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Jastrzębiu Zdroju i w Katowicach. Szeroko o całym procesie pisze prasa lokalna.

Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T, ponieważ tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie wystarczy do odbioru emisji cyfrowych. A zatem mieszkańcy nie są zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o dekoder. Dekoder warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Policja przestrzega przed domokrążcami, którzy oferują atrakcyjne ceny za nieprzydatny sprzęt. Koszt dekodera STB, czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, waha się od około 80 do 200 złotych.

Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego  przebiega w trzech etapach. 19 marca br. sygnał analogowy został wyłączony w południowej części województwa. Najbliższe wyłączenie nastąpi 22 kwietnia br. i obejmie swym zasięgiem teren Częstochowy i północnych obszarów województwa. Cyfryzacja telewizji zakończy się w regionie 20 maja br. - wówczas wyłączony zostanie sygnał analogowy w Katowicach i centralnej części województwa.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.cyfryzacja.gov.pl lub łącząc się z bezpłatną infolinią: 800 007 788, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00. Od czwartku, 18 kwietnia br. zostanie  uruchomiona całodobowa infolinia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

 * Uwaga! Niektóre gminy, mogą zachować możliwość odbioru naziemnej telewizji analogowej z innych nadajników, które zgodnie z przyjętym harmonogramem, będą podlegać wyłączeniom w późniejszych etapach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat TERRABOX T3 DVB-T/T2 HEVC

TERRABOX T3 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

159 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...