reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MUX lokalny w Polsce coraz bliżej

dodano: 2013-04-23 14:29 | aktualizacja: 2013-04-23 17:24
autor: Łukasz Knapik | źródło: UKE/informacja własna

NTC_popr_niebieskie_www.jpg 1 marca 2013 roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował o przystąpieniu do opracowania zmiany planu zagospodarowania częstotliwości z zakresu 470-862 MHz. (więcej tutaj) Zainteresowane podmioty mogły zgłaszać swoje propozycje do projektu do dnia 1 kwietnia 2013 roku. Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy UKE, w rozmowie z serwisem satkurier.pl, poinformował, jak wygląda obecnie tworzenie tzw. multipleksu lokalnego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak i również do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgłaszały się podmioty, które wyrażały chęć odtworzenia w multipleksie cyfrowym oferty programowej. Były to zgłoszenia podmiotów, które posiadały koncesje na rozpowszechnianie programów telewizyjnych w sposób naziemny analogowy, jak również tych podmiotów, które udostępniają programy w sieciach kablowych. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w odpowiedzi na to zainteresowanie, przystąpił do opracowania zmiany Planu zagospodarowania częstotliwości w zakresie 470-862 MHz - powiedział serwisowi satkurier.pl Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

W ramach tego postępowania do prezesa UKE wpłynęły stanowiska, które złożyli: Krzysztof Miśkowicz, TV Łużyce Sp. z o.o., Imperium Telecom Czesław Chlewicki, Telewizja NTL Radomsko (Grupa TVN), Polskie Media S.A. (nadawca stacji skupionych w sieci TV Odra), PTK Centertel Sp. z o.o. (operator sieci Orange), Karkonosze Play Sp. z o.o., EmiTel Sp. z o.o., Marian Wojewoda, Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej, Polska Telefonia Cyfrowa S.A. (PTC, operator sieci T-Mobile).

Kiedy, tak w przybliżeniu, ruszy MUX dla lokalnych nadawców? Czy obecni nadawcy analogowi dostaną miejsce w nim „z urzędu", czy będą musieli rywalizować o nie w konkursie? A co z nowymi nadawcami? Jeżeli tylko będą chętni to dostaną miejsce?

- Określenie terminu rozpoczęcia emisji w celu rozpowszechniania programów telewizyjnych w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną jest trudne do oszacowania. Po podsumowaniu wyników konsultacji w sprawie zmiany planu dla zakresu 470-862 MHz, prezes UKE uzgadnia tę zmianę z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kolejnym etapem będzie publikacja planu zagospodarowania częstotliwości z uwzględnieniem stosownych uwag, a następnie udzielenie rezerwacji częstotliwości zgodnie z art. 114 i 115 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Dodatkowo należy wskazać, iż prezes UKE tworząc zmianę planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-862 MHz wziął pod uwagę aspekty bieżącej polityki organów regulacyjnych w zakresie przejścia z techniki analogowej na cyfrową dla telewizji naziemnej. Prezes UKE postanowił w pierwszej kolejności dokonać uzupełnienia planu zagospodarowania częstotliwości o zasoby umożliwiające obecnie funkcjonującym nadawcom programów o zasięgu lokalnym co najmniej odtworzenie ich oferty programowej i zasięgu odbioru - powiedział serwisowi satkurier.pl Jacek Strzałkowski

Przypomnijmy, iż UKE pracuje nad stworzeniem multipleksu dla nadawców lokalnych (więcej tutaj i tutaj), którzy nadają naziemnie analogowo i od dawna zabiegają o możliwość cyfrowego nadawania. Problem ten dotyczy kanałów (więcej tutaj, tutaj i tutaj)NTL Radomsko (Grupa TVN), TVT, TV Łużyce (oba retransmitujące program TVN) oraz stacji skupionych w sieci TV Odra (ich nadawcą jest spółka Polskie Media; jest ona również nadawcą kanałów TV4 i TV6). Jej właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz-Żak. Pod koniec marca 2013 roku Cyfrowy Polsat, którego właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest również Zygmunt Solorz-Żak, poinformował, że do lipca br. przejmie Polskie Media. (więcej tutaj) Transakcja obejmuje również koncesje regionalne TV Odra, ale Cyfrowy Polsat nie podjął jeszcze decyzji (więcej tutaj) co do działań wobec tych kanałów. Nadawca przenosi obecnie ich nadawanie do Internetu (więcej tutaj i tutaj).

A co z miejscami, gdzie dzisiaj nie nadają naziemnie analogowo lokalne stacje? Tam też jest zaplanowana możliwość utworzenia MUX-u, jeżeli będą chętni?

- Stosowne próby zmiany planu zagospodarowania w odniesieniu do potencjalnych nowych nadawców programów lokalnych zostaną podjęte w następnym etapie, po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej - powiedział serwisowi satkurier.pl Jacek Strzałkowski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...