reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ATM Grupa pomoże w reaktywacji TV4 TEDE (TV Odra)?

dodano: 2013-04-24 00:06 | aktualizacja: 2013-04-24 01:51
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gazeta Wyborcza/satkurier.pl

TV4 TV 4 Czwórka TEDE Telewizja Dolnośląska TV Odra 22 kwietnia 2013 roku Telewizja Dolnośląska TEDE (stacja skupiona w sieci TV Odra) zakończyła nadawanie naziemne analogowe. (więcej tutaj) Wyłączono nadajniki w Opolu, Świdnicy i Wrocławiu. Stacja nie zakończyła jednak całkowicie swojej działalności i przeniosła się do Internetu. (więcej tutaj) Leszek Turowski, prezes stacji, powiedział „Gazecie Wyborczej”: - Znikamy z anteny, ale nie chcę myśleć, że na zawsze. Szukamy sposobu, by reanimować TEDE. To, co jest teraz, nazwałbym raczej stanem stand-by.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Poinformował również, że prowadzi w tej sprawie rozmowy z Tomaszem Kurzewskim, właścicielem ATM Grupa i współzałożycielem Telewizji Dolnośląskiej. Jeśli uda się połączyć siły obu firm, TEDE wróciłaby na antenę od sierpnia br. Reaktywowane byłyby wtedy lokalizacje Wrocław i Świdnica.

- Chcę się zaangażować w ratowanie Telewizji Dolnośląskiej, jeżeli znajdę zainteresowanie na rynku, także reklamowe. Jestem w trakcie badań rynkowych. Marzę o tym, by była to wyłącznie lokalna telewizja, wrażliwa na problemy społeczne regionu, nadająca na częstotliwości cyfrowej - powiedział „Gazecie Wyborczej” Tomasz Kurzewski, właściciel ATM Grupa.

Nie wiadomo jednak na razie, czy Tomasz Kurzewski pomoże w reaktywacji TEDE poprzez spółkę ATM Grupa, czy może w inny sposób.

Telewizja Dolnośląska TEDE to regionalna stacja telewizyjna. Swój pierwszy program nadała 1 czerwca 1995 roku. Jest kontynuatorem PTV Echo - pierwszej komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce. Nadaje w ramach sieci TV Odra. Podstawę ich ramówki stanowiła retransmisja kanału TV4. Resztę wypełniały pasma lokalne. Materiały TV Odra (w tym TEDE) można oglądać w informacyjnym kanale Superstacja (jego nadawcą jest Superstacja Sp. z o.o., która należy do radomskiej spółki Ster, powiązanej z Zygmuntem Solorzem-Żakiem; Ster jest też m.in. właścicielem Radia PiN).

Nadawcą stacji skupionych w sieci TV Odra (nadających naziemnie analogowo w zachodniej Polsce) jest spółka Polskie Media. Jest ona również nadawcą kanałów TV4 i TV6. Jej właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz-Żak. Pod koniec marca 2013 roku Cyfrowy Polsat (którego właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest również Zygmunt Solorz-Żak) poinformował, że do lipca br. przejmie Polskie Media. (więcej tutaj) Transakcja obejmuje również koncesje regionalne (TV Odra), ale Cyfrowy Polsat nie podjął jeszcze decyzji co do działań wobec tych kanałów. (więcej tutaj)

Przypomnijmy, iż w listopadzie 2012 roku TV Odra wyłączyła już nadajniki analogowe w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze (więcej tutaj), natomiast w kwietniu 2013 roku w Opolu, Świdnicy, Wrocławiu (więcej tutaj), Głogowie, Legnicy i Lubinie. (więcej tutaj) Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pracuje obecnie nad stworzeniem multipleksu dla nadawców lokalnych (więcej tutaj, tutaj i tutaj), którzy od dawna zabiegają o możliwość cyfrowego nadawania - obok stacji skupionych w sieci TV Odra problem dotyczy również NTL Radomsko (Grupa TVN), TVT, TV Łużyce (oba retransmitujące program TVN). (więcej tutaj, tutaj i tutaj)  Spółka Polskie Media poinformowała ostatnio prezes UKE Magdalenę Gaj, że chce umieścić w nim stacje skupione w sieci TV Odra. (więcej tutaj) Zainteresowanie obecnością na tzw. multipleksie lokalnym wyrażają również nowe podmioty, które dotąd nie nadawały naziemnie.

ATM Grupa jest największym, niezależnym producentem telewizyjno-filmowym w Polsce. Jest również nadawcą kanału ATM Rozrywka TV, który jest dostępny w MUX 1 naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Jednym z udziałowców spółki jest Zygmunt Solorz-Żak.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...