reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KarkonoszePlay: Chcemy nadawać w DVB-T

dodano: 2013-04-23 18:56 | aktualizacja: 2013-04-24 01:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: UKE/KarkonoszePlay/informacja własna

KarkonoszePlay Karkonosze Play 1 marca 2013 roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) poinformował o przystąpieniu do opracowania zmiany planu zagospodarowania częstotliwości z zakresu 470-862 MHz. (więcej tutaj) Do 1 kwietnia 2013 roku zainteresowane podmioty mogły zgłaszać swoje propozycje do projektu. Wśród chętnych, którzy chcą być obecni w tzw. multipleksie lokalnym (więcej tutaj) jest telewizja KarkonoszePlay z Jeleniej Góry.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W przekazanym Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE) stanowisku telewizja KarkonoszePlay poinformowała:

W związku planowanym stworzeniem multipleksu na potrzeby rozpowszechniania lub rozprowadzania programów TV o zasięgu lokalnym, Telewizja KarkonoszePlay pragnie przekazać swoje sugestie dotyczące projektu.

Nasz głos w konsultacjach dotyczy głównie możliwości umieszczenia na planowanym multipleksie nowych podmiotów, które do tej pory realizowały kanały lokalne np. dostępne za pośrednictwem sieci kablowych. Niepokoi nas ewentualność udostępnienia częstotliwości jedynie podmiotom, które do tej pory już nadawały program o zasięgu lokalnym drogą naziemną w systemie analogowym. Prowadziliśmy dotąd konsultacje wśród nadawców lokalnych, którzy byliby zainteresowani taką możliwością rozpowszechniania swojego kanału. Do tej pory ze względu na ograniczony dostęp do odbiorców poprzez wykorzystanie sieci kablowych, kondycja wielu stacji lokalnych jest nie najlepsza - jest spowodowane wieloma czynnikami, ale również brakiem możliwości poszerzenia swojego zasięgu, także przez fakt braku dostępnych częstotliwości systemy nadawania naziemnego. Fakt udostępnienia możliwości nadawania kanału lokalnego za pośrednictwem multipleksu jedynie dotychczas funkcjonującym podmiotom wiązałoby się z pogłębieniem monopolu na rynku mediów lokalnych. Jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zdrową konkurencję będzie: bądź przygotowanie kilku częstotliwości dla kanałów lokalnych, bądź przeprowadzenie nowego procesu koncesyjnego na dane częstotliwości, a nie jedynie zmian w koncesjach dotychczasowych nadawców naziemnych - biorąc pod uwagę fakt jak wiele uwarunkowań ulegnie zmianie.

Mamy jednocześnie świadomość jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w funkcjonowaniu telewizji lokalnych, które mogłyby nadawać drogą naziemną. Poszerzenie ramówki o kolejne godziny kanału, odpowiednia ilość programu premierowego w dobie nadawania, oraz wiele innych aspektów związanych nie tylko z kwestią merytoryczną ale również techniczną. istnieje wiele rozwiązań problemu określonej ilości produkowanego kanału, np. poprzez opracowanie spójnej strategi wspólnej produkcji kontentu dla telewizji lokalnych, do której zobowiązany byłby każdy nadawca; zmiany w prawie umożliwiające nadawanie na jednej częstotliwości kanału lokalnego oraz teletekstu, który w godzinach wolnych od emisji byłby wypełnieniem programu; ewentualna możliwość współdzielenia pasma kanału lokalnego wraz z ogólnopolskim nadawcą, gdzie kanał lokalny byłby nadawany jedynie w określonych godzinach.

Pragniemy również zwrócić uwagę na swoista misję realizowaną przez media lokalne, zupełnie inną niż w przypadku mediów komercyjnych. Informacje lokalne, mieszkańcy, sprawy regionu nie są nastawione jedynie na zysk i wynik finansowy. Mamy świadomość, że takie przedsięwzięcie musi być poparte rozsądnymi założeniami biznesowymi, które w konsekwencji gwarantują rentowność stacji, jednak całość powinna zostać rozpatrywana również przez pryzmat przygotowania takich warunków, które nadawcy lokalni realnie mogą spełniać i zaproponować mieszkańcom możliwie jak największą ilość informacji w rozsądnych warunkach rynkowych.

Jesteśmy przekonani, że jest wiele nowych podmiotów bardzo zainteresowanych możliwością nadawania cyfrowego kanału naziemnego dlatego gorąco apelujemy by podczas przygotowywanego projektu nie były one pomijane, dla zachowania zasad konkurencji i pluralizmu mediów lokalnych, które stają się coraz większym źródłem informacji dla mieszkańców poszczególnych regionów. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w dalszych konsultacjach odnośnie tego projektu, gwarantujemy również zaangażowanie innych nadawców lokalnych zainteresowanych tematem, chętnie odpowiemy na pytania oraz poznamy szczegółowe stanowisko Urzędu Komunikacji Elektronicznej w tej kwestii.

Z poważaniem
Tomasz Nykiel
Prezes Zarządu KarkonoszePlay Sp. z o.o.


Telewizja KarkonoszePlay to lokalny kanał informacyjno-publicystyczny dostępny w sieciach telewizji kablowej (Telewizja Kablowa Zabobrze III oraz Telewizja Kablowa Azart-Sat) oraz za pośrednictwem portalu internetowego/telewizji  internetowej www.karkonoszeplay.pl Za pośrednictwem sieci kablowych telewizja KarkonoszePlay dociera do około 25 tysięcy mieszkańców regionu Kotliny Jeleniogórskiej (Jelenia Góra - Zabobrze III, Centrum, Cieplice, Kowary, Karpacz, Piechowice, Mysłakowice). Nadawcą jest spółka KarkonoszePlay Sp. z o.o. Stacja współpracuje m.in. z takimi nadawcami jak: Telewizja AzartSat  z Bolesławca, Telewizja Wałbrzych, Telewizja Kamienna Góra. Materiały telewizji KarkonoszePlay można również oglądać w informacyjnym kanale Superstacja.

W ramówce stacji znajdziemy takie programy jak m.in.: „Dziennik” (serwis informacyjny emitowany od poniedziałku do piątku przedstawiający najważniejsze wydarzenia z regionu), „Między Słowami” (cotygodniowy program publicystyczny, wywiad studyjny z najważniejszymi i najciekawszymi osobistościami związanymi z regionem, tematyką obejmujący politykę, kulturę, sport i sprawy społeczne), „Więckowski Show” (autorski program publicystyczny Andrzeja Więckowskiego - znanego publicysty, komentatora i działacza angażującego się w sprawy regionu), „Kulturastyka” (cotygodniowy program kulturalny, który w nietuzinkowy sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia kulturalne oraz wywiady z artystami), a także wiele innych reportaży i relacji dotyczących wydarzeń politycznych, społecznych czy sportowych Karkonoszy.

Przypomnijmy, iż UKE pracuje nad stworzeniem multipleksu dla nadawców lokalnych (więcej tutaj, tutaj i tutaj), którzy nadają naziemnie analogowo i od dawna zabiegają o możliwość cyfrowego nadawania. Problem ten dotyczy kanałów (więcej tutaj, tutaj i tutaj)NTL Radomsko (Grupa TVN), TVT, TV Łużyce (oba retransmitujące program TVN) oraz stacji skupionych w sieci TV Odra (ich nadawcą jest spółka Polskie Media; jest ona również nadawcą kanałów TV4 i TV6. Jej właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz-Żak. Pod koniec marca 2013 roku Cyfrowy Polsat, którego właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest również Zygmunt Solorz-Żak, poinformował, że do lipca br. przejmie Polskie Media. (więcej tutaj) Transakcja obejmuje również koncesje regionalne TV Odra, ale Cyfrowy Polsat nie podjął jeszcze decyzji (więcej tutaj) co do działań wobec tych kanałów. Nadawca przenosi obecnie ich nadawanie do Internetu (więcej tutaj i tutaj) ). Zainteresowanie obecnością na tzw. multipleksie lokalnym wyrażają również nowe podmioty, które dotąd nie nadawały naziemnie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...