reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NTL Radomsko: Nie wyłączymy emisji analogowej

dodano: 2013-04-25 17:32 | aktualizacja: 2013-04-26 01:02
autor: Łukasz Knapik | źródło: informacja własna

NTL Radomsko Niezależna Telewizja Lokalna Grupa TVN Telewizja NTL Radomsko (Grupa TVN) jest jednym z lokalnych kanałów (obok stacji skupionych w sieci TV Odra, TV Łużyce i TVT), który dostępny jest z nadajników naziemnych. Stacje te nadają jednak analogowo, a ich nadawcy walczą o możliwość cyfrowej emisji. Daniel Łuszczyn, dyrektor zarządzający NTL Radomsko, w rozmowie z serwisem satkurier.pl, poinformował m.in. o planach związanych z cyfrowym nadawaniem.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czy planujecie wyłączenie nadajnika NTL Radomsko, podobnie jak to robi TV Odra (więcej tutaj, tutaj i tutaj)?

- NTL Radomsko nie planuje wyłączenia nadajnika. Nasz sygnał nadal będzie dostępny w postaci analogowej. W zasięgu telewizji NTL są gminy i powiaty, które cyfryzacja ogólnopolska obejmuje w różnych terminach. Przełączenie 22 kwietnia nadajnika we Wręczycy dotyczy tylko części naszego zasięgu. Widzowie z innych terenów nadal odbierają sygnał analogowy.

Koncesja dla kanału NTL Radomsko ciągle jest ważna. Czy po wyłączeniu analogu już w całym kraju kanał będzie dalej nadawał analogowo? Czy są jakieś inne plany?

- NTL Radomsko na rynku medialnym funkcjonuje już od ponad 18 lat. Wiemy, ze dla naszych widzów jesteśmy ważnym źródłem informacji lokalnych. Chcemy kontynuować nadawanie naszego programu. Oczywiście w jakości lepszej z punktu widzenia odbiorcy. NTL nosi się zatem z zamiarem zmiany sposoby nadawania z analogowego na cyfrowy.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) tworzy tzw. MUX-y lokalne. (więcej tutaj) Czy podobnie jak TV Odra (więcej tutaj) wyraziliście chęć udziału w nim?

- NTL Radomsko o początku nie tylko aktywnie uczestniczy w rozmowach z regulatorami rynku - UKE, KRRiT, ale jest także ich inicjatorem. Bardzo cieszy nas fakt, że UKE przygotowuje rozwiązania, które mają uzupełnić cyfrowy rynek telewizyjny o stacje lokalne. Podczas prowadzonych rozmów i konsultacji NTL potwierdzała chęć nadawania w ramach multipleksu lokalnego.

W przypadku nadawania na tzw. MUX lokalnym telewizja NTL Radomsko będzie nadawała w całości samodzielny program, czy tak jak obecnie - retransmitowała program telewizji TVN?

- Po zakończeniu procesu cyfryzacji TVN będzie dostępny w sposób cyfrowy na terenie całego kraju. Retransmisja za pośrednictwem nadajników lokalnych nie będzie zatem konieczna. W swoich założeniach związanych z cyfryzację NTL Radomsko zmienia nieco model oferowanego kontentu. Opiera się on o współpracę z innymi nadawcami lokalnymi oraz nadawcami ogólnopolskimi spoza multipleksów. Dziś jest jednak jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach tych planów.

Nadawca wystosował ponadto komunikat do swoich widzów:

Wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego dotyczy stacji ogólnopolskich, które pojawią się na multipleksach. Nie dotyczy to telewizji NTL Radomsko. Niezależna Telewizja Lokalna będzie nadawać swój sygnał na dotychczasowych zasadach. Aby odbierać NTL należy w telewizorach z dekoderami DVB-T podczas strojenia wybrać opcję - Kanały cyfrowe i analogowe. W przypadku dekoderów wolnostojących należy doprowadzić do telewizora również sygnał analogowy np. przez rozgałęźnik sygnału antenowego. NTL Radomsko planuje przejście na sygnał cyfrowy, ale nastąpi to za kilka miesięcy.

Stacja istnieje od 1994 roku. W grudniu 2005 roku weszła w skład Grupy TVN. W godzinach porannych i około 19:00 NTL (Niezależna Telewizja Lokalna) nadaje własne programy. Resztę ramówki wypełnia retransmisja programu TVN.

Przypomnijmy, iż UKE pracuje nad stworzeniem multipleksu dla nadawców lokalnych (więcej tutaj, tutaj i tutaj), którzy nadają naziemnie analogowo i od dawna zabiegają o możliwość cyfrowego nadawania. Problem ten dotyczy kanałów (więcej tutaj, tutaj i tutaj)NTL Radomsko (Grupa TVN), TVT, TV Łużyce (oba retransmitujące program TVN) oraz stacji skupionych w sieci TV Odra (ich nadawcą jest spółka Polskie Media; jest ona również nadawcą kanałów TV4 i TV6. Jej właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz-Żak. Pod koniec marca 2013 roku Cyfrowy Polsat, którego właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest również Zygmunt Solorz-Żak, poinformował, że do lipca br. przejmie Polskie Media. (więcej tutaj) Transakcja obejmuje również koncesje regionalne TV Odra, ale Cyfrowy Polsat nie podjął jeszcze decyzji (więcej tutaj) co do działań wobec tych kanałów. Nadawca przenosi obecnie ich nadawanie do Internetu (więcej tutaj i tutaj) ). Zainteresowanie obecnością na tzw. multipleksie lokalnym wyrażają również nowe podmioty, które dotąd nie nadawały naziemnie, m.in. Imperium Telecom (więcej tutaj) i KarkonoszePlay. (więcej tutaj)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

279 zł Więcej...