reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP przenosi 550 osób do firmy zewnętrznej

dodano: 2013-05-22 10:24 | aktualizacja: 2013-05-22 21:57
autor: Anita Dąbek | źródło: press.pl

TVP Na przełomie października i listopada br. 550 pracowników TVP (ponad 400 dziennikarzy oraz montażyści, graficy i charakteryzatorzy) zostanie przeniesionych do firmy zewnętrznej. (więcej tutaj) Ta firma przejmie też współpracowników, którzy pracują na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło). Przy okazji TVP zniesie zakaz konkurencji. Projekt zatwierdziła rada nadzorcza spółki, natomiast związek zawodowy Wizja w proteście zapowiedział dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W pierwszym roku po przeniesieniu 550 pracowników Telewizji Polskiej do firmy zewnętrznej oszczędności na tej operacji mają wynieść od kilku do 15 mln zł. TVP opiera te szacunki na założeniu, że przeniesieni pracownicy przejdą na działalność gospodarczą.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gwarancję pracy w firmie zewnętrznej przeniesieni z TVP będą mieli tylko przez rok. Przez ten czas TVP będzie finansować firmie zewnętrznej ich pensje. Natomiast umowa TVP z tą firmą na realizację zadań dziennikarskich, montażowych, graficznych i charakteryzatorskich ma być na czas nieokreślony.
 
Telewizja będzie zachęcała pracowników do zakładania działalności gospodarczej i liczy, że w ten sposób zaoszczędzi. Prezes TVP Juliusz Braun na konferencji prasowej poinformował, iż oszczędności będą zależały od tego, jak szybko przenoszone osoby będą zakładały działalność gospodarczą. Z symulacji TVP wynika, że jeśli na własną działalność przejdzie 30 proc. z 550 przenoszonych osób, to oszczędności wyniosą około 5 mln zł. Jeżeli zrobi to 75 proc. - 15 mln zł.
 
Obecnie etaty w telewizji publicznej ma 3480 osób. W br. planowano zwolnić 259 z nich. Jak zapowiedział Juliusz Braun, teraz jednak limit zatrudnienia zostanie zweryfikowany. Zwolnienia mają być mniejsze, ale na razie nie wiadomo o ile.
 
Co będzie, jeśli osoby przenoszone do firmy zewnętrznej  założą spółkę pracowniczą?

- To będzie zależało od skali tej spółki i zakresu zadań, jakie mogłaby dla TVP realizować - odpowiada dyrektor kadr telewizji publicznej Ewa Ger.

Niewykluczone, że odpowiednio duża spółka mogłaby zająć miejsce firmy zewnętrznej.
 
Prezes Braun poinformował, iż po czterech miesiącach br. TVP ma kilka milionów złotych zysku netto. Na niewielkim plusie zamierza też zakończyć całe pierwsze półrocze. Przyznał jednak, że przy budżecie przekraczającym miliard złotych taki zysk jest poniżej marginesu bezpieczeństwa. Podkreślił jednocześnie, że poprawiła się jednak płynność finansowa. TVP nie rezygnuje jednak z kredytu w rachunku bieżącym. Na przyszły rok telewizja planuje około 10-procentową redukcję kosztów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

269 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...