reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Regionalny System Ostrzegania od 28.06 w Lubuskiem

dodano: 2013-06-27 15:26 | aktualizacja: 2013-06-27 16:01
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP 28 czerwca 2013 roku w Zielonej Górze podczas konferencji „Rola Oddziałów Terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego” nastąpi oficjalne uruchomienie Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) (więcej tutaj). W uroczystości wezmą udział m.in. Jerzy Ostrouch, wojewoda lubuski, Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego,  Marcin Jabłoński, wiceminister spraw wewnętrznych, oraz - za pośrednictwem łącza satelitarnego - Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Gospodarzem konferencji będzie Marian Zalewski, członek zarządu TVP S.A.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Regionalny System Ostrzegania (RSO) to wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego (więcej tutaj, tutaj i tutaj). System umożliwi mieszkańcom regionu dostęp do informacji i komunikatów o zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych w  tym województwie za pośrednictwem telewizji. W tym celu wykorzystywane są nowe możliwości, jakie stwarza naziemna telewizja cyfrowa. Czerwcowe wichury oraz podtopienia wyraźnie pokazały, jak potrzebne dla mieszkańców regionu jest tego rodzaju nowoczesne rozwiązanie.

Komunikaty i ostrzeżenia trafiają do RSO w formie elektronicznej bezpośrednio z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne. Następnie informacje te są nadawane przez TVP równolegle z programami telewizyjnymi. Dostęp do nich możliwy jest za pośrednictwem Telegazety oraz tzw. serwisu hybrydowego, czyli dostępnej w coraz większej liczbie telewizorów i dekoderów funkcjonalności, łączącej tradycyjny odbiór telewizyjny oraz Internet. Najważniejsze ostrzeżenia, związane z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia, będą wyświetlane na ekranach telewizorów w postaci napisów.

Informacje będą się ukazywały za pośrednictwem nadajników telewizyjnych w Gorzowie Wielkopolskim, Jemiołowie i Wichowie na wszystkich kanałach TVP multipleksu trzeciego (MUX 3), który jest już dostępny na terenie całego województwa lubuskiego: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Polonia.

Nowo wdrożony system doskonale uzupełnia dostępną za pośrednictwem tabletów i smartfonów aplikacja eLubuskie, stwarzając mieszkańcom regionu możliwość coraz pełniejszego korzystania z usług dostępnych w ramach rozwoju społeczeństwa informacyjnego (np. szerokopasmowego Internetu i telewizji cyfrowej), a przede wszystkim istotnie podnosząc ich bezpieczeństwo. Przypomnieć należy, że województwo lubuskie jako pierwsze - już w listopadzie 2012 roku - pożegnało się z odbiorem analogowym. Była to jedna z przyczyn wyboru tego regionu do pilotażowego wdrożenia systemu.
W najbliższej przyszłości planowane jest rozszerzenie RSO na kolejne województwa. Trwają w tej sprawie zaawansowane rozmowy między Telewizją Polską a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji (MAC).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...