reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Proton M z 3 satelitami rozbił się w Bajkonurze [wideo]

dodano: 2013-07-02 10:50 | aktualizacja: 2013-07-02 11:30
autor: Anita Dąbek | źródło: Roskosmos / RIAN

Proton M We wtorek, 2 lipca 2013 roku na terenie kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie doszło do rozbicia rakiety nośnej Proton M tuż po jej starcie. Jak podaje agencja kosmiczna Roskosmos, po 17 sekundach od startu, rakieta uderzyła w powierzchnię Ziemi - około 2,5 km od miejsca jej wystrzelenia. Rakieta nośna Proton M miała na pokładzie 3 satelity systemu nawigacyjnego Glonass. W wyniku potężnego wybuchu nikt nie ucierpiał. Natychmiast przeprowadzono ewakuację całego personelu, gdyż w wyniku spalania paliwa rakietowego powstały trujące gazy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start, który odbył się o godz. 8:38 czasu lokalnego, był transmitowany na żywo przez kanał telewizyjny Rossija-24. Materiał filmowy pokazuje, jak rakieta zaczyna się obracać, a następnie kierować się w dół. Po chwili rozpada się i uderza w Ziemię, generując dużą kulę ognia i czarny dym. Rakieta miała w sobie wysoce toksyczną mieszankę paliwa rakietowego, powiedział Talgat Musabajew, dyrektor agencji kosmicznej w Kazachstanie. Jednak uległa ona prawie całkowicie spaleniu, tworząc tlenek azotu.Dodatkowo, w opanowaniu trującego dymu pomógł deszcz, ale szkodliwe substancje nadal mogą unosić się w powietrzu. Najbliższe miasto znajduje się w odległości około 60 km do miejsca startu i jest wynajmowane i zarządzane przez Rosję. Zalecono pozamykanie okien i wyłączenie klimatyzacji na jakiś czas.

Praca kosmodromu Bajkonur prawdopodobnie zostanie zawieszona na kolejne 2-3 miesiące, powiedzieli dla RIA Novosti niezależni eksperci. Zaplanowane na 27 lipca 2013 roku wyniesienie rakiety Progress M-20M może być opóźnione, dodali.

Przyczyny katastrofy zostaną zbadane przez wicedyrektora Roskosmos, Aleksandra Petroviča Lopatina.

Koszty finansowe wypadku nie są znane, ale rakieta była ubezpieczona na 6 mld rubli (ok. 600 mln zł).

Przypomnijmy, że w grudniu 2013 roku 3 satelity Glonass miały trafić na orbitę na pokładzie rakiety Proton M. Jednakże górny blok z satelitami spadł do Oceanu Spokojnego 1,5 tys. km na północny zachód od Honolulu. W wyniku śledztwa ustalono, że wypadek miał miejsce ze względu na fakt, że zbiorniki bloku DM-3 podczas tankowania na Bajkonurze zostały błędnie wypełnione o więcej niż 1,5 ton ciekłego tlenu (składnik paliwa) niż było to wymagane. Ze względu na nadmiar masy, górny blok rakiety zszedł z zamierzonego toru lotu, co ostatecznie doprowadziło do utraty trzech satelitów. Nie były te jedyne problemy z rakietą nośna Proton M (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,8m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,8m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...