reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

70% Polaków docenia rolę zagranicznych tv w nauce języków

dodano: 2013-07-16 11:14 | aktualizacja: 2013-07-16 11:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: CBOS/ SES ASTRA

astra_nowe_logo Ponad 70 proc. Polaków docenia rolę zagranicznych kanałów TV w nauce języków obcych – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie operatora satelitarnego SES ASTRA. Dla porównania na Węgrzech, gdzie podobną ankietę przeprowadzono w zeszłym roku, taką opinię wyraziło 55 proc. badanych. Popularność nauki języków z pomocą telewizji zależy od miejsca zamieszkania oraz poziomu wykształcenia respondentów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


W czerwcu br. Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało reprezentatywną grupę dorosłych Polaków czy ich zdaniem oglądanie obcojęzycznych kanałów telewizyjnych wspomaga naukę języków obcych. Zdecydowana większość badanych (72,8 proc.) udzieliła odpowiedzi twierdzącej – „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1010 respondentów i dostarcza ciekawych danych na temat wykorzystania telewizji do nauki języków obcych przez różne grupy społeczne w Polsce. Okazuje się, że ta metoda cieszy się największą popularnością wśród osób młodych (18-24 lata), wśród których co czwarty badany wskazuje na jej przydatność, a stopniowo traci na popularności w starszych grupach wiekowych (55% odpowiedzi twierdzących w grupie 65+).

Popularność nauki języków z pomocą telewizji zależy również od miejsca zamieszkania oraz poziomu wykształcenia respondentów. I tak w największych miastach, powyżej 500 tys. mieszkańców, a także wśród osób deklarujących wyższe wykształcenie, badacze otrzymali aż 88 proc. odpowiedzi twierdzących. Odsetek ten spadał jednak do 65 proc. w przypadku mieszkańców mniejszych miejscowości oraz do 60 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym.

– Cieszymy się, że tak wiele osób dostrzega funkcję edukacyjną telewizji. Jestem przekonana, że kilkaset kanałów telewizyjnych dostępnych bez dodatkowych opłat z satelitów ASTRA stanowi najlepszą odpowiedź na edukacyjne potrzeby polskich widzów – mówi Barbara Uzunowa-Drymer, dyrektor marketingu SES ASTRA na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Podobne badanie zostało przeprowadzone przez SES ASTRA w grudniu zeszłego roku na Węgrzech, gdzie nieco ponad połowa respondentów przyznała, że zagraniczne kanały telewizyjne pomagają w nauce języków, a 40 proc. przyznało, że regularnie ogląda obcojęzyczne stacje TV.

Korzystając z tej metody wspomagania procesu nauki języków obcych, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

1. Wybieraj wersje kanałów TV z napisami – dzięki temu łatwiej zapamiętasz nowe słowa i nauczysz się ich pisowni.

2. Trening czyni mistrza – nagrywaj i odtwarzaj ponownie ulubione programy. Dzięki powtarzaniu poprawisz wymowę i umiejętność wyłapywania nowych słów.

3. Rób notatki – zapisuj często powtarzane i przydatne zwroty. Jeśli nie masz okazji rozmawiać zbyt często w obcym języku, to może być jedyny sposób by być „na czasie” z językiem.

4. Wybieraj programy, które najbardziej Cię interesują – jeśli wciągniesz się w treść, łatwiej przyswoisz nową porcję wiedzy.

5. Sprawdzaj postępy – jeśli uczysz się języka wyłącznie z telewizji, warto raz na jakiś czas zweryfikować stan swojej wiedzy z nauczycielem.

W Polsce z satelitów ASTRA, bez dodatkowych opłat można odbierać kilkaset kanałów telewizyjnych, w tym również polskie oraz w jakości HD. Do ich odbioru wystarczy standardowy zestaw satelitarny z  konwerterem typu monoblock, który pozwala na odbiór sygnału z dwóch pozycji orbitalnych przy użyciu jednej anteny. Do grudnia br. pod hasłem „ASTRA – Zobacz więcej!” trwa akcja promocyjna, w ramach której zakup konwertera jest premiowany upominkiem oraz możliwością wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Więcej informacji na temat promocji można znaleźć na stronie www.onastra.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...