reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Koniec naziemnej telewizji analogowej w Polsce

dodano: 2013-07-23 11:03 | aktualizacja: 2013-07-23 11:32
autor: Łukasz Knapik | źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

NTC_popr_niebieskie_www.jpg We wtorek, 23 lipca 2013 roku o godzinie 1 w nocy przestały pracować nadajniki analogowe w województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, mazowieckim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Cyfrowe nadajniki zostały włączone o godz. 6 rano. W ten sposób dobiegł końca rozpoczęty w listopadzie ubiegłego roku siedmio-etapowy proces przechodzenia z analogowej na cyfrową naziemną telewizję w Polsce.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 43 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego rozprowadzania programów TVP1, TVP2, regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez TVP S.A. oraz programów Polsat, TVN, TV4 oraz TV Puls, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przypomina operatorom sieci kablowych o konieczności zmiany sposobu podejmowania sygnału telewizyjnego dosyłanego do stacji czołowych.

Procesem cyfryzacji w Polsce kieruje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) oraz podległy mu Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). KRRiT odpowiada za wydawanie koncesji i nadzór nad nadawcami telewizyjnymi.

- Powołana w obecnym składzie w sierpniu 2010 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła szereg prac, które przyczyniły się do faktycznego uruchomienia procesu cyfryzacji. Uczestniczyliśmy wspólnie m.in. z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w ostatecznym wypracowaniu w ówczesnym Ministerstwie Infrastruktury podstawowych decyzji. Zakończyły one trwające kilka lat uzgadnianie zawartości multipleksów cyfrowych w okresie przejściowym - do czasu wyłączenia TV analogowej - oraz trybu wyłaniania programów znajdujących się w ofercie tych multipleksów - podkreśla Jan Dworak, przewodniczący KRRiT- Przeprowadziliśmy pierwszy konkurs na cztery nowe programy, obecnie zmierzamy do zakończenia drugiego. Włączyliśmy się także aktywnie w kampanię informacyjną. Dziś można już powiedzieć, że przejście z nadawania analogowego na cyfrowe przebiegało bez większych zakłóceń mimo obaw różnych środowisk - dodaje.

Zalety nadawania cyfrowego to :

- dużo bogatsza od analogowej oferta programowa;
- uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza poprzez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i dźwięku dookólnego;
- utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej (poprzez np. eliminację efektu odbić i innych zakłóceń obrazu);
- nadawanie obrazu w różnych formatach (dotychczasowym 4:3 lub panoramicznym 16:9);
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów);
- dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym, wtedy gdy odbiornik lub STB podłączony jest także do Internetu;
- możliwość odbioru przenośnego i ruchomego.

Pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 007 788 (z telefonów stacjonarnych i komórkowych),  można uzyskać szczegółowe informacje na temat cyfryzacji i wyłączeń nadajników naziemnej telewizji analogowej. Od 20 do 26 lipca br. infolinia działa od 8:00 do 22:00, z tym że w dniu wyłączenia telewizji analogowej, tj. 23 lipca br., od 6:00 do 00:00.

Najważniejsze informacje są także dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej poświęconej cyfryzacji www.cyfryzacja.gov.pl Ponadto szereg informacji można znaleźć na stronie KRRiT: www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...