reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UE i Chiny: kompromis co do importu paneli PV

dodano: 2013-07-28 12:49 | aktualizacja: 2013-07-29 17:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: rian.ru

Chiny Unia Europejska i Chiny są w stanie podjąć decyzję w sprawie importu chińskich paneli fotowoltaicznych do krajów UE. Chiński rząd nazywa spór "przejawem pragmatyzmu i elastyczności po obu stronach." Przedstawiciele handlowi Komisji Europejskiej i Chin opracowali rozwiązanie na dostawę chińskich paneli słonecznych do Unii Europejskiej. Na razie w pierwszym komunikacie nie podano szczegółów tego rozwiązania. Podobno ustalono cenę jednego kW  w panelu PV z Chin na kwotę 560 euro (0,56 euro/W).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


- Odkryliśmy wzajemnie korzystne rozwiązanie sporu UE-Chiny z powodu importu chińskich paneli słonecznych, co z kolei powinno doprowadzić do stworzenia nowej równowagi rynkowej oraz ustalenie rozsądnych cen - powiedział w oświadczeniu, europejski komisarz ds. handlu Karel De Gucht.

Sprawa antymonopolowych ceł przy imporcie chińskich paneli słonecznych i ich głównych składników trwa już od początku listopada ubiegłego roku. Powodem chęci wprowadzenia cła była , m.in. opinia Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu ProSun, który stwierdził, że import paneli PV z Chin jest stymulowane przez ukryte, chińskie dotacje państwowe. Od 2011 roku Chiny eksportowały do UE panele fotowoltaiczne i komponenty do nich o wartości około 21 mld euro.

6 czerwca 2013 r. UE ustaliła opłatę celną w wysokości 14,8% na przywóz paneli PV z Chin, która miała wzrosnąć do 47% od 6 sierpnia 2013. To spowodowało ostrą krytykę ze strony władz w Pekinie, ale też doprowadziło Chińczyków do tego, by usiąść do stołu z władzami UE i doprowadzić do rozmów oraz kompromisu w tym sporze.

Chiński rząd z zadowoleniem przyjął rozwiązanie sporu, nazywając ją "przejawem pragmatyzmu i elastyczności po obu stronach."


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Złącze F PCT 6,8 mm Kompresyjne

Specjalne złącze kompresyjne dla kabla satelitarnego. Złącze to zostało tak...

2 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

519 zł Więcej...