reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

PSL chce powołać polską NASA

dodano: 2013-07-30 12:24 | aktualizacja: 2013-07-30 15:10
autor: Łukasz Knapik | źródło: Rzeczpospolita/satkurier.pl

PSL Polskie Stronnictwo Ludowe Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), które tworzy obecnie z Platformą Obywatelską (PO) koalicyjny rząd w Polsce, pracuje nad projektem ustawy powołującej Polską Agencję Kosmonautyki i Aeronautyki (PAKiA) - informuje „Rzeczpospolita”. Miałaby ona usprawnić współpracę naukowców i firm działających w sektorze technologii kosmicznych. Taką rolę odgrywa Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN). Jednak jest tylko instytutem badawczym, więc nie może koordynować prac ministerstw zainteresowanych technologiami kosmicznymi, np. gospodarki i obrony.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jan Bury, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), powiedział „Rzeczpospolitej”, że powołanie Polskiej Agencji Kosmonautyki i Aeronautyki (PAKiA) jest dobre, bo mamy świetną kadrę naukową i ponad 200 przedsiębiorstw zajmujących się tą tematyką. Wyjaśnił, że przemysł kosmiczny jest działem gospodarki, który generuje najwięcej innowacji trafiających później do życia codziennego.

W 2012 roku Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) (więcej tutaj), w której roczna składka wynosi 140 mln dolarów. Zdaniem Burego, powołanie agencji jest sposobem na to, by część tych środków wróciła do kraju.

Jednym z efektów członkostwa Polski w ESA było wspólne przedsięwzięcie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) - utworzenie na początku 2013 roku Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 279 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD Sloth Combo Plus Mini

Odbiornik cyfrowy HD Combo (DVB-S2 + DVB-T/T2/C) PVR Ready marki...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

39 zł Więcej...