reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UKE uruchamia MUX lokalny. Kto się w nim pojawi?

dodano: 2013-07-29 16:16 | aktualizacja: 2013-07-30 14:11
autor: Łukasz Knapik | źródło: tvpolsat.info/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg TV Odra najprawdopodobniej nie powróci z emisją. Nadawca stacji (Polskie Media przejmowane przez Cyfrowy Polsat) nie złożył bowiem wniosków o dokonanie rezerwacji częstotliwości na lokalnym multipleksie. Pewne emisji na lokalnym MUX-ie są już natomiast NTL Radomsko i TVT. Z kolei TVL, zewnętrzny podmiot, który produkował program dla TV Odra, będzie walczyć o nadajniki w Lubaniu, Jeleniej Górze, Bolesławcu i Chojnowie - informuje tvpolsat.info.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak poinformował serwis tvpolsat.info Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), po zakończeniu procedury uzgodnień pomiędzy prezesem UKE a przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w sprawie ustalenia obszarów rezerwacji częstotliwości na potrzeby rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy programów telewizyjnych w multipleksie o zasięgu lokalnym, 22 maja 2013 roku ukazało się zarządzenie prezesa UKE dotyczące zmiany planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-862 MHz, pod kątem potrzeb nadawców programów lokalnych. Dokument ten jest podstawą do rozdysponowania zasobów częstotliwości i wydawania decyzji rezerwacyjnych. Dzięki dokonanym uzgodnieniem oraz zapisom nowego planu zagospodarowania częstotliwości, zostały zagwarantowane odpowiednie zasoby widma, niezbędne do przeprowadzenia procesu cyfryzacji stacji lokalnych. Następnie po ukazaniu się tego zarządzenia, rozpoczął się proces przygotowywania decyzji o rezerwacji częstotliwości na potrzeby lokalnych emisji cyfrowych w standardzie DVB-T.

Zarządzeniem Nr 13 z dnia 21 maja 2013 roku prezes UKE zmienił zarządzenie w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-862 MHz. Zostało ono opublikowane w „Dzienniku Urzędowym Urzędu Komunikacji Elektronicznej” w dniu 22 maja 2013 r. pod pozycją nr 28. W planie zostały uwzględnione obszary częstotliwości wraz z nr kanałów telewizyjnych zgodne z poniższą tabelą, dedykowane na potrzeby rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy programów telewizyjnych w multipleksie o zasięgu lokalnym.

Od tego momentu nadawcy lokalni mogli składać do prezesa UKE wnioski o dokonanie rezerwacji częstotliwości na wskazanych obszarach, w celu emisji lokalnych programów telewizyjnych w sposób naziemny cyfrowy.

Do 23 lipca br., nie wpłynął jednak żaden wniosek na obszary: Świdnica/ Wrocław, Głogów/Legnica/Lubin oraz Jelenia Góra 1, gdzie miała nadawać TV Odra.

W przypadku pozostałych obszarów wpłynęły następujące wnioski:

- Gorzów Wielkopolski 2 oraz Zielona Góra 1 - 21 czerwca br. do UKE wpłynął wniosek Regionalnej Telewizji Lubuskiej sp. z o.o. z dnia 18 czerwca br.; Urząd zwrócił się do nadawcy o doprecyzowanie żądania strony oraz pismem z dnia 1 lipca br. ponowił wezwanie i oczekuje na odpowiedź nadawcy (miała tutaj nadawać TV Odra);

- Częstochowa 1/ Kamieńsk/ Tomaszów - 7 czerwca br. do UKE wpłynął wniosek spółki NTL Radomsko sp. z o.o. o rezerwację częstotliwości; 11 czerwca br. na stronie internetowej UKE ogłoszono dostępność zasobów częstotliwościowych na ww. obszarze, a swoje zainteresowanie podmioty mogły składać do 26 czerwca br.; do 23 lipca br. nie wpłynęło jednak żadne zgłoszenie, w związku z tym przygotowywana jest decyzja rezerwacyjna dla spółki NTL Radomsko sp. z o.o.;

- Ornontowice/ Rybnik - 24 maja br. do UKE wpłynął wniosek spółki Telewizja TVT sp. z o.o.; informacja o dostępności częstotliwości na ww. obszarze została opublikowana tego samego dnia, a zainteresowane podmioty mogły zgłaszać się z wnioskami do 7 czerwca br.; ponieważ do UKE nie wpłynęło żadne zgłoszenie, aktualnie przygotowywana jest decyzja rezerwacyjna dla spółki Telewizja TVT sp. z o.o.;

- Lubań/ Jelenia Góra 1/ Bolesławiec/ Chojnów - 23 maja br. do UKE wpłynął wniosek spółki Telewizja Łużyce sp. z o.o.; 29 maja br. na stronie internetowej Urzędu zamieszczona została informacja o dostępności zasobów częstotliwościowych na ww. obszarze, a podmioty mogły zgłaszać swoje zainteresowanie do 12 czerwca br.; w tym terminie wpłynęły 2 pisma: wniosek o rezerwację częstotliwości spółki Pressmedial sp. z o.o. (producent programu Telewizja Regionalna Wiadomości Lubińskie), zgłoszenie zainteresowania przez spółkę TVL sp. z o.o. (producent programu TV Odra).

W związku z powyższym, konieczne będzie przeprowadzenie konkursu na częstotliwości na wskazanym obszarze, który zostanie ogłoszony po przygotowaniu dokumentacji konkursowej.

Przypomnijmy, iż UKE pracuje nad stworzeniem multipleksu dla nadawców lokalnych (więcej tutaj, tutaj i tutaj), którzy nadają naziemnie analogowo i od dawna zabiegają o możliwość cyfrowej emisji (więcej tutaj, tutaj, tutaj i tutaj). W pierwszej kolejności miały się tam pojawić kanały dotąd nadające analogowo (TV Odra, TVT, TV Łużyce i NTL Radomsko, należący do Grupy TVN) (więcej tutaj). Zainteresowanie obecnością w tym multipleksie wyrażały również nowe podmioty - które dotąd nie nadawały naziemnie, m.in. Imperium Telecom (więcej tutaj i tutaj) i KarkonoszePlay (więcej tutaj).

Czy brak zainteresowania udziałem w MUX lokalnym oznacza koniec TV Odra?

Nadawcą stacji skupionych w sieci TV Odra (nadających naziemnie analogowo w zachodniej Polsce) jest spółka Polskie Media. Jest ona również nadawcą kanałów TV4 i TV6. Jej właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest Zygmunt Solorz-Żak. Pod koniec marca 2013 roku Cyfrowy Polsat (którego właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest również Zygmunt Solorz-Żak) poinformował, że do lipca br. przejmie Polskie Media. (więcej tutaj) Transakcja obejmuje również koncesje regionalne (TV Odra), ale Cyfrowy Polsat oficjalnie nie podjął jeszcze decyzji co do działań wobec tych kanałów. (więcej tutaj)

W listopadzie 2012 roku TV Odra wyłączyła nadajniki analogowe w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze (więcej tutaj), a w kwietniu 2013 roku wszystkie pozostałe, czyli - TV4 TEDE w Opolu, Świdnicy i Wrocławiu (więcej tutaj), TV4 TVL Odra w Głogowie, Legnicy i Lubinie (więcej tutaj) oraz TV Odra Jelenia Góra (więcej tutaj).

Podstawę ramówki stacji skupionych w sieci TV Odra stanowiła retransmisja kanału TV4. Resztę wypełniały pasma lokalne. Materiały TV Odra można było oglądać w informacyjnym kanale Superstacja (jego nadawcą jest Superstacja Sp. z o.o., która należy do radomskiej spółki Ster, powiązanej z Zygmuntem Solorzem-Żakiem; Ster jest też m.in. właścicielem Radia PiN). W sytuacji, gdy kanał TV4 jest już dostępny naziemnie (MUX 2) praktycznie w całej Polsce, emisja jego programu poprzez TV Odra, co zwiększało analogowy zasięg Czwórki, jest bezcelowa. Miejsce TV4 mogła zająć np. Superstacja, która również walczyła o miejsce w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w pierwszym konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1), ale koncesji nie uzyskała. W tym przypadku problemem może być jednak mały zasięg MUX lokalnego.

Lokalne stacje zwiększały również naziemny, analogowy zasięg telewizji TVN. Część ramówki kanałów: NTL Radomsko (należącego do Grupy TVN), TVT i TV Łużyce wypełniały pasma lokalne, a resztę stanowiła retransmisja programu TVN (podobnie jak w przypadku TV Odra z TV4). TVN również jest już dostępny naziemnie w całej Polsce (MUX 2). Nadawcy wspomnianych kanałów są jednak zainteresowani obecnością w MUX lokalnym, mają więc pomysł na wypełnienie swoich ramówek.

- Po zakończeniu procesu cyfryzacji TVN będzie dostępny w sposób cyfrowy na terenie całego kraju. Retransmisja za pośrednictwem nadajników lokalnych nie będzie zatem konieczna. W swoich założeniach związanych z cyfryzację NTL Radomsko zmienia nieco model oferowanego kontentu. Opiera się on o współpracę z innymi nadawcami lokalnymi oraz nadawcami ogólnopolskimi spoza multipleksów. Dziś jest jednak jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach tych planów - poinformował w kwietniu br. serwis satkurier.pl Daniel Łuszczyn, dyrektor zarządzający NTL Radomsko (więcej tutaj).

MUX lokalny ma odtworzyć przynajmniej zasięg analogowy stacji, które dotąd nadawały naziemnie analogowo. 

- Prezes UKE postanowił w pierwszej kolejności dokonać uzupełnienia planu zagospodarowania częstotliwości o zasoby umożliwiające obecnie funkcjonującym nadawcom programów o zasięgu lokalnym co najmniej odtworzenie ich oferty programowej i zasięgu odbioru - powiedział w kwietniu 2013 roku serwisowi satkurier.pl Jacek Strzałkowski (więcej tutaj), rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

A co z miejscami, gdzie dzisiaj nie nadają naziemnie analogowo lokalne stacje? Tam też jest zaplanowana możliwość utworzenia MUX-u, jeżeli będą chętni?

- Stosowne próby zmiany planu zagospodarowania w odniesieniu do potencjalnych nowych nadawców programów lokalnych zostaną podjęte w następnym etapie, po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej - powiedział w kwietniu br. serwisowi satkurier.pl Jacek Strzałkowski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

449 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Optibox NGEN H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki OptiBox firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum NytroBox NS+

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...