reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Opłata za radio i TV ma być niższa

dodano: 2013-07-31 15:54 | aktualizacja: 2013-07-31 16:17
autor: Anita Dąbek | źródło: Polskie Radio

telewizor.jpeg Prace nad założeniami nowej ustawy medialnej zostały zakończone. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zakomunikował, że te założenia przedłożył marszałek Sejmu. Przewiduje się zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną - informuje Polskie Radio.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Chodzi o sprawdzenie, czy założenia są poprawne pod względem formalnym i prawnym. Minister ma nadzieję, że we wrześniu br. zostanie ustalony wariant, który będzie podstawą do dalszych prac.

Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski ujawnił, że były cztery warianty ustawy, obecnie są już tylko dwa. Oba koncentrują się na finansowaniu mediów publicznych i oba przewidują obniżkę opłat za używanie radioodbiorników i telewizorów.

- Według moich obliczeń te opłaty mogły by być nawet o połowę niższe niż te obowiązujące obecnie - powiedział minister Zdrojewski w radiowej Jedynce.

Przyznaje, że przedstawiciele mediów publicznych są zgodni, iż opłaty mogą być niższe, choć nie tak radykalnie, jak jego wyliczenia. Ważna jest również rzetelność ściągania takiej opłaty. Minister podkreśla, że ważne jest, aby Komisja Europejska (KE) nie kwestionowała takiej opłaty i nie uznała jej za pomoc publiczną dla mediów.

Przewiduje się zastąpienie obecnego abonamentu RTV opłatą audiowizualna za ściągnięcie sygnału audiowizualnego. Zniknie też konieczność rejestracji odbiorników. Nie ustalono jeszcze, w jaki sposób taka opłata byłaby płacona. Z opłat zwolnione miałyby być niektóre instytucje, miedzy innymi zakłady opieki zdrowotnej.

Bogdan Zdrojewski powiedział również, że resort nadzoruje około 200 inwestycji w całej Polsce prowadzonych za kwotę przekraczającą 1,2 mld złotych. Są to inwestycje realizowane zarówno ze środków własnych, jak też europejskich. Są one związane z ratowaniem zabytków, związane z infrastrukturą kulturalną, artystyczną, także szkolną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...